içinde ,

LUNA, BTC Satıyor! UST Stablecoin, 48 Saat İçerisinde İkinci Kez Dolar Sabitini Kaybetti!

Gelişme, Luna Foundation Guard’ın devasa Bitcoin rezervlerinin UST stablecoin’in dolar sabitini savunmak için kullanılacağını açıklamasının ardından geldi.

CoinMarketCap’in en son fiyat tahminlerine göre TerraUSD (UST), üç gün içinde ikinci kez dolara sabit kurunu kaybetti. Cumartesi günü UST, pazar günü 1$’a kadar toparlanmadan önce 0.985 $’a kadar düşmüştü. Bugün 0,95 dolara kadar düştü.

Algoritmik stablecoin, bir dizi zincir üstü mint ve yakma mekaniği kullanarak 1 dolarlık fiyatı korumak için kardeş token’ı LUNA ile birlikte çalışmaktadır. Teorik olarak, bu mekanikler, trader’ların her zaman 1$ değerinde UST’yi, değişken bir fiyatı olan 1$ değerinde LUNA ile değiştirebilmelerini sağlar.

Terra resmi Twitter hesabından UST hakkında atılan tweet’ler için açıklamada bulundu.

UST, 1 dolarlık fiyatından düştüğü için, CoinMarketCap’e göre LUNA’nın fiyatı son 24 saat içinde %44.27 düşerek 43,30 dolara düştü.

Luna’nın düşüşü, piyasa değerinin UST’nin piyasa değerinin de altına düşmesine sebep oldu. Bu, potansiyel olarak UST’nin tüm mekanizmasının temelini tehlikeye atar. Çünkü bu, bir Terra kullanıcıların artık 1$’lık UST’lerini 1$’lık LUNA karşılığında kullanamamasına yol açabileceği anlamına gelmektedir.

UST’nin bu hafta sonu 1 dolarlık sabiti kaybetmesi, Terra’nın tarihindeki ilk veya en büyük “depeg” olayı değildi. Ancak algoritmik stablecoin, Bitcoin’ini oluşturmak için çokça duyurulan teklifini başlattığından bu yana ilk kez 1 doların altına düştü.

LUNA’da Ne Oluyor?

Bugünkü depeg, Luna Foundation Guard’ın (LFG) pazar gecesi devasa Bitcoin rezervlerinin 1,5 milyar dolarının UST’nin dolar sabitini proaktif olarak savunmak için profesyonel piyasa yapıcılara “ödünç verileceğini” açıklamasının ardından geldi.

Terra, onaylanmış Bitcoin adresinden tüm fonları (yaklaşık 1,3 milyar dolar) boşalttı.

Birkaç dakika sonra, Terra yaratıcısıTerraform Labs’ın CEO’su Do Kwon tweet attı.

Profesyonel piyasa yapıcılar görünüşe göre UST’nin dolar sabitini savunmak için BTC rezervlerini kullanıyor. Ancak LFG rezervleri ile Terra’nın zincir üstü mint ve yakma mekanizması arasında somut bir bağlantı yok. Terra’nın Bitcoin rezervlerini temel akıllı sözleşmelerine dönüştürmek için öneriler bulunuyor. Ancak şu anda olduğu gibi, kullanıcıların Bitcoin için UST veya LUNA’yı doğrudan kullanmalarının bir yolu yok.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonometri bölümü öğrencisi. KoinSaati İçerik Editörü

X Rush Kurucu Ortağı Berkan ile AMA Etkinliği

Proof of Burn (PoB) Hakkında Her Şey