in

Lugano, Kripto Paraları Ödeme Aracı Olarak Kabul Edecek

İsviçre’nin güneyindeki Lugano şehrinin sakinleri, kripto para kullanarak vergilerini, park cezalarını, kamu hizmetlerini ve öğrenim ücretlerini ödeyebilecekler. Şehir yetkilileri, Tether ile ortaklığın bir parçası olarak kripto paraları fiili yasal ödeme aracı olarak kabul etmeyi planlıyor.

Perşembe günü, kentin Plan B etkinliğinde konuşan Tether CTO’su Paolo Ardoino, Bitcoin (BTC), Tether (USDT) ve LVGA’nın (şehrin İsviçre frangına sabitlenmiş kripto parası) şehrin genelindeki dükkanlar ve işletmelerde benimsenmesini teşvik etmek için Lugano’lu yetkililerle işbirliği içinde 3 milyon İsviçre frangı değerinde bir fonun kurulduğunu aktarırken, bu projeyle yetkin insanları Lugano’ya çekmeyi ve şehri Avrupa’nın blok zinciri merkezi haline getirmeyi amaçladığını belirtti.

Tether CTO’su Ardonio,”Yaratılan bu para birimlerinin Lugano şehri gibi yerel olarak kontrol edilen canlı bir ortamda gerçekten işe yarayabileceğini görmek istiyoruz dedi. Sözlerine devam eden Ardonio, El Salvador’un kripto paraların benimsenmesi için yaptığı çalışmaları örnek gösterirken, “Eylül 2021’de El Salvador’da Bitcoin yasası yürürlüğe girdi. Bu şekilde vatandaşlarının ve turistlerin Bitcoin’i, ABD Doları ile birlikte yasal ödeme aracı olarak kullanmasına  izin verildi. İsviçre frangı, Lugano’da ve İsviçre genelinde yasal ödeme aracı olmaya devam ediyor.” yorumunda bulundu. 

Proje, Lugano sakinlerinin vergilerini kripto para kullanarak ödemelerine izin vermenin yanı sıra trafik cezalarını ve öğrenciler için öğrenim ücretlerine kadar bir çok alanda faaliyete geçecek. Bölgedeki 200’den fazla mağaza ve işletmenin de mal ve hizmetler için kripto ödemelerini kabul etmesi bekleniyor.

Tether, ortaklığın bir parçası olarak, bölgedeki blok zinciri tabanlı girişimlerin finanse edilmesine yardımcı olmak ve kripto unicorn’lar oluşturmak için 100 milyon İsviçre Frangı’na kadar bir fon oluşturmayı planlıyor. Ayrıca Polygon, Lugano’daki stablecoin yapılanması için bir altyapı ortağı olarak hareket edecek. 

Polygon’un kurucu ortağı Sandeep Nailway “Stablecoin teknolojisinin istikrarını Polygon’un düşük maliyetli altyapısıyla birleştirerek, Lugano’ya hızlı ve volatil olmayan bir işlem aracı sağlıyor” açıklamasında bulundu. 

Yaklaşık 63.000 kişilik nüfusu ile İsviçre’nin 8. en büyük şehri olan Lugano, Ekim ayında Bitcoin Dünya Forumu konferansına ev sahipliği yapacak. Geçtiğimiz yıl içinde Lugano, LVGA’ya dayalı bir dijital cüzdan ve bir sadakat programı başlatmıştı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

 

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 6 Mart 2022

kripto

İsviçre’den Rus Kripto Varlıklarına Ekonomik Yaptırım