in

Long-Short Poziyon Açmak Ve Likit Olmak Nedir?

Kriptopara piyasasının kendine has bir jargonu vardır. Bazen yeni girenler bu jargonu anlamakta güçlük çekebilir. Aslında long ve short terimleri çok teknik bir terimler değillerdir. Trading piyasasının merkezinde yer alırlar.

İşin özünde long ve short pozisyonları fiyat hareketinden kar elde edebileceğiniz iki ihtimali yansıtır. Long pozisyonda, trader fiyatın şu anki noktasından yükseleceğini umar. Diğer yandan short pozisyon, fiyatın şu anki noktadan düşeceğini umar. Spot piyasalarda alım ve satım tipik bir durumken, long ve short pozisyon açarken gerçekten alım satım yapmadan işlem yaparsınız. Bu durum vadeli işlemler, opsiyonlar ve diğer türev ürünleri sunan türev borsalarda mümkündür. Bu türev ürünler sayesinde gerçek anlamda o kriptoparaya sahip olmadan long ve short pozisyon açarak işlem yapabilirsiniz.

Genellikle boğa piyasalarında short pozisyonlara kıyasla daha fazla long pozisyon açılır. Böylece fiyat artışlarından kar elde edilir. Ayı piyasalarında ise tam tersi olur. Böylece fiyat düşüşlerinden kar elde edilmeye çalışılır. Yine de bu bir kural değildir. Sadece genel gözlemden ibarettir.

Likit Olmak

Likit olmak terimi de trader jargonuna dahildir. En çok kullanılan terimlerden birisidir. Long veya short pozisyon açtığınızda bütün paranızı kaybettiğiniz anlamına gelir.

Örnek vermek gerekirse Ethereum (ETH) $2500 USD iken, 100 USD’lik ETH’yi 5x kaldıraçla aldınız. Fiyatın yükseleceğini tahmin ettiğinizde long pozisyon açtınız. 5x kaldıraçla işlem yaptığınız için kar ve kayıplarınız 500 USD üzerinden hesap edilecektir. Fiyatın %20 arttığını varsayalım. Bu durumda 500 USD’de %20 kazançla 100 USD kar elde etmiş olursunuz. Pozisyonu kapattığınızda 100 USD ana para + 100 USD kar ile toplam paranız iki katına çıkmış olur. Eğer spot piyasada işlem yapmış olsaydınız sadece 20 USD kazanacaktınız.

Bu sefer de fiyatın düştüğünü farz edelim. %20’lik bir fiyat düşüşü oldu. Bu durumda 500 USD’nin %20’si 100 USD’dir. 100 USD kayıp yaşadınız. Ancak ana paranızın tamamı 100 USD olduğundan ana paranızın tamamını kaybetmiş oldunuz. Bu duruma “likit olmak” denir. Eğer spor işlem yapmış olsaydınız sadece 20 USD kaybedecektiniz. Yani long pozisyon açtığınızda ve 5x kaldıraçlı bir işlem yapıyorsanız, likit olmanız için %20’lik bir düşüş yeterlidir. Eğer 10x kaldıraçla işlem yapıyorsanız %10’luk bir düşüş yeterli olacaktır.

Şimdi de short pozisyon açtığınızı varsayalım. Fiyatın düşeceğini tahmin ediyorsunuz. Örnek yine aynı olsun. 100 USD’niz var ve 5x kaldıraçla işlem yapıyorsunuz. Bu durumda eğer %20’lik bir düşüş olursa para kazanacaksınız. %20’lik düşüşte 100USD kar elde edeceksiniz. Likit olmanız için ise %20’lik yükseliş yeterli olacaktır.

Türev piyasalarda işlem yapmak yüksek risk barındırır. Bu piyasalardan işlem yaparken en önemli iki şey bilgi sahibi olmak ve kuvvetli iradeye sahip olmaktır.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Layer-1 ve Layer-2: Farklı Blockchain Layer Çözümleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Safemoon Hacklendi! SFM Keskin Bir Düşüş Yaşadı!