içinde ,

Lithium Finance SSS: Lithium Nasıl Çalışır?

Lithium Finance, sıkça sorulan soruları cevaplamaya devam ediyor! Lithium Finance ile ilgili sıkça sorulan sorulardan bahsettiğimiz önceki yazımızda; LITH’in tokenomiklerine, platformumuzu güçlendirmek ve likit olmayan varlıkların fiyat tahminlerini doğru oluşturmak için ekonomik bir teşvik olarak nasıl kullanıldığından bahsetmiştik.

Bu yazımızda; fiyat tahminlerinin gerçek ve şeffaf olmasını sağlamak için Lithium’un nasıl çalıştığını anlatacağız.

Lithium Nasıl Çalışır?

Lithium Finance, aşağıdaki yöntemlere dayanan protokol tasarımı aracılığıyla uygulanmaktadır:

  • Ekonomi ve itibar token’ları,
  • İtibar ağırlıklı iki yönlü fiyat girdileri içeren fiyatlandırma mekanizması ve gelişmekte olan piyasaya dayalı doğru tahminleri teşvik eden ödül mekanizması

Bir Price Seeker (Fiyat Arayıcısı) tarafından yayınlanan bir fiyatlandırma sorgusuna yanıt vermek için katılan Price Expert’leri (Fiyat Uzmanları), güvenlerini belirtmek için fiyat tahminlerini ve iade edilebilir LITH stake’lerini sunar. Ayrıca; yüksek itibarlı Fiyat Uzmanları, isteğe bağlı olarak itibarlarını (MIC) stake edebilirler. Böylece stake limitlerini arttırabilirler ve karşılığında daha fazla LITH stake edebilirler.

Fiyatlandırma mekanizması, fiyat tahmini gönderildikten sonra takas için ve gösterge niteliğindeki bir çıktı fiyatını üretmek için, Fiyat Uzmanlarının stake ettikleri MIC ile değerlendirilen bir sistemde gönderilen fiyat tahminlerini toplar.

Neden Hem Teklifin Belirtilmesi Hem de Fiyat Tahminlerinin Sorulması Gerekiyor?

Nobel ödüllü Prof. Daniel Kahneman ve Prof. Richard Thaler, insanların özellikle kullanım için elde tutulan veya düzenli olarak ticareti yapılmayan varlıklar için alım satıma farklı değerler yüklediğine dikkat çekti.

Lithium protokolü, Fiyat Uzmanlarının iki yönlü bir teklif ve fiyat sorma biçiminde tahminler gerektirerek fiyatlandırmayı kapsamlı bir şekilde düşünmesine yardımcı olur. Fiyat Uzmanlarının, piyasanın belirli bir zamanda belirli bir varlığı almaya veya satmaya hazır olduğuna inandıkları fiyat tahminlerini teklif etmeleri gerekir.

Bu iki yönlü fiyat tahmin modeli, aynı zamanda bir takas mekanizması sağlayarak protokol bütünlüğünü geliştirir.

Lithium’un Fiyat Tahminleri Güvenilir mi?

Lithium Finance, kolektif istihbarat modeline çok güveniyor çünkü çok sayıda piyasa katılımcısı onun bütünlüğünü sağlamak ve sistemi doğrulamak için Lithium’a dahil oluyor. Lithium, topluluğundan sürekli geri bildirim alıyor ve protokolü buna göre geliştiriyor.

Protokolün kendisi, Fiyat Uzmanlarını doğru ve gerçek fiyat tahminleri sağlamaya yönlendirmek için mali teşviklerle donatılmıştır. Ayrıca; Fiyat Uzmanları, itibar token’larından sorumludur ve Fiyat Uzmanlarının tarihsel performansları izlenebildiği için her iki özellik de açık kaynaklıdır.

Lithium’un Fiyat Tahminleri, Makine Öğrenimi Tabanlı Tahminlerle Nasıl Karşılaştırılır?

Makine Öğrenimi (Machine Learning – ML) tabanlı fiyat tahminleri, fiyatlandırmada geçmiş verilerdeki bağımsız değişkenler veya özellikler arasındaki ilişkileri içeren tahmini modellere dayalı fiyatları tahmin etmeye çalışır.

Öte yandan Lithium, ML modellerini doğrulamaya ya da yeniden eğitmeye yardımcı olmak için insanlar tarafından yapılan geri bildirimlerde insanları sürece dahil etmek için kolektif zekadan yararlanır. Lithium, kolektif zekanın birçok kullanım durumunda ML’yi tamamlayıcı olduğuna ve geliştirdiğine inanıyor.

Neden LITH Stake Edilmesi Gerekir? Ödüller Nasıl Tahsis Edilir?

Fiyat Uzmanları, fiyatlandırma sorgulamalarına katılırken ödül havuzlarından alınan paylarla ödüllendirilecektir. Aşağıdaki faktörlere göre ödüllendirilirler:

  • Fiyat tahminlerinin doğruluğu
  • Fiyatlandırma sürecine katılan Fiyat Uzmanları tarafından stake edilen LITH miktarı.

Not: Bir Fiyat Uzmanının stake edebileceği LITH miktarı, stake limitine (Staking Limits) bağlıdır.

Ayrıca; teklif ve talep fiyat tahminleri ilgili ortalamaya en yakın olan Fiyat Arayanlar da ödüllendirilecektir. Stake (ve ödül havuzlarındaki paylar), en doğru başvurular için potansiyel olarak 100 kata kadar artTırılabilir.

Neden MIC Stake Edilmesi Gerekir?

MIC stake işlemi (MIC Staking), bir zorunluluk değildir. Sadece piyasada ve piyasa takas fiyatındaki etkisini artırmak için itibarını kullanmak isteyenler için geçerlidir.

MIC Staking’in faydaları çok çeşitlidir. Daha önce de belirtildiği gibi fiyatlandırma tahmininiz, fiyatlandırma tahmin sürecinin sonunda daha etkili olacaktır. Ayrıca; süreç sonunda daha fazla LITH stake etmek için kullanılacak daha yüksek stake limitlerine sahip olacaksınız. Sonuç olarak, ödül havuzundan elde ettiğiniz kazancı yükseltebilirsiniz.

Stake Limiti (Staking Limits) Nedir?

Stake limiti, Fiyat Uzmanlarının bir fiyat sorgulamasında stake edebileceği maksimum LITH ve MIC miktarını sınırlar. Stake limiti, Lithium protokolünün güvenliğini ve bütünlüğünü arttırmak için tasarlanmıştır.

Sistemde genel olarak itibarı yüksek kullanıcıların daha yüksek miktarda LITH ve MIC stake etmesine izin verilir. Fiyat Uzmanlarının MIC’leri göz önüne alındığında kullanıcıların görüşleri fiyatlandırma sonucunda daha fazla etkiye sahip olacaktır. Yüksek itibarlı kullanıcılar, daha fazla LITH stake edebilmek için fiyat tahminlerindeki doğruluk değerlendirilerek ödül havuzlarında daha büyük pay alma hakkına sahip olacaklardır.

Lithium, Kötü Aktörleri Ekosistemden Nasıl Uzak Tutuyor?

Lithium protokolü, gerçek fiyatlandırma tahminleri sağlamak için tasarlanmıştır. Lithium’un ödül mekanizması bunu başarmak için kötü niyetli kişilerin ekosistemde yanlış fiyat tahmini vermesini sağlayacak tuzaklara sahiptir. Yanlış fiyat tahmini yapmak kötü niyetli kişilerin MIC’lerini ve aldıkları ödülleri olumsuz etkileyecektir.

DMI Mekanizmasına Ne Oldu? Lithium Hala DMI Mekanizmasını Kullanıyor mu?

Lithium’un misyonu, daha iyi karar vermek için merkeziyetsiz kolektif zekayı kullanmak olmuştur. Lithium, protokolün kullanım durumları geliştikçe likit olmayan varlıkların fiyatlandırma sorununu çözmek için protokol tasarımını sürekli olarak güncelliyor ve optimize ediyor.

Bununla birlikte; Lithium, varlık sınıflarını ve toplu istihbarat çözümlerini daha fazla kapsayacak şekilde genişledikçe DMI’yi uygun kullanım durumları için yararlı bir araç olarak görüyor.

Ayrıca; Lithium, daha fazla likit olmayan varlık çözümleri getirmek ve tüm piyasa katılımcıları için daha da kapsayıcı hale gelmek için yükseltmeleri ve değişiklikleri keşfetmeye devam ediyor.

Para veya LITH Kaybedilebilir mi?

Platformda stake edilen tüm LITH’ler iade edilebilir. Fiyat Uzmanları, fiyatlandırma tahmin sürecine katıldıkları için ödül havuzlarındaki paylarla ödüllendirilecektir. Kullanıcılar ise sadece gas fee’lerden (işlem ücretleri)  sorumludur; ancak herhangi bir fiyat tahmini sürecinden veya sonucundan sorumlu değildir. Fiyat Uzmanlarının MIC’i, platforma gönderilen fiyat tahminlerinin doğruluğuna göre ayarlanır.

Kullanım durumu örnekleri için buraya tıklayabilirsiniz.

İşlem akışı örnekleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Medium – Lithium Finance

Official Linkler:

Website / Telegram / Twitter / Litepaper / Medium / Linkedin / YouTube

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

CEEK VR (CEEK) Son Gelişmeler

Binance Labs, Zecrey’e 6 Milyon Dolarlık Stratejik Yatırım Yapıyor!