Lithium Finance: Benzersiz Teklifler

Lithium Finance

Lithium Finance; likit olmayan ve değer biçmesi zor olan varlıkları fiyatlandırarak DeFi & NFT ekosisteminde trilyonlarca dolarlık gizli değeri açığa çıkaracak yenilikçi bir veri çözümü yaratıyor.

Veri, bir uygulamanın içine yerleştirildiği zaman ona hayat veren teknolojinin kritik bir bileşeni konumuna geliyor.

DeFi, bir yere kadar şeffaf verilere dayanır. Veri oracle’ları, piyasa katılımcılarına ilgili bilgileri zamanında ilettiği sürece veri oracle’larının kullanım durumu, DeFi ekosisteminde genişlemeye devam edecektir.

Veri Oracle’ı Nedir?

Veri oracle’ları dış dünya ile blockchain arasındaki bilgi alışverişini sağlayan iletişim araçlarıdır. Daha basit bir ifadeyle, veri oracle’ları; gerçek dünya bilgilerine erişemeyen akıllı sözleşmelerin aksine varlık fiyatları, hava durumu, tarihler, seçim sonuçları gibi metrikler ve çok daha fazlasını sağlar.

Lithium Finance

Ethereum Foundation, oracle’ları şu şekilde tanımlar:

“Blockchain ve gerçek dünya arasında bir köprü.”

Bu köprünün; alanını sürekli olarak genişleterek DeFi ve NFT alanlarında farklı kullanım durumları oluşturması için çok çeşitli dijital varlıkların verimli bir şekilde fiyatlandırılması gerekir.

Oracle’ların çoğu, DeFi’yle ilgili geniş uygulamaları göz önüne alındığında emtialar ve endeksler gibi likit varlıklar için fiyatlandırma bilgisi sağlar. Bununla birlikte; oracle’lar, blockchain ekosistemi içinde önemli olan ancak likit olmayan varlıkları göz ardı eder. Lithium Finance hariç neredeyse tüm veri oracle’ları, geleneksel finans ekosisteminin karşı karşıya olduğu fiyat anlaşmazlığı, merkezileştirme vb. sorunları içeren 3. taraf veri sağlayıcılarına güvenir.

Lithium Finance Teklifi

Lithium Oracle, likit olmayan varlıklar için 3. taraf sağlayıcılardan veri sağlayan çoğu blockchain oracle’ının aksine; dijital oyunlar, kripto paralar ve daha fazlasını içeren geniş bir yelpazede birinci taraf fiyatlandırması üreten tek zincir üstü protokoldür. Lithium’un kullanımı; DeFi, NFT ve geleneksel yatırım alanındaki Hedge fonları ve özel sermaye gibi protokolleri kapsar.

Lithium Finance
Lithium’un Oracle Kaynak Fiyatlandırması Nasıl Olacak?

Lithium’un veri oracle’ı, “Bilgelik Düğümleri” (Wisdom Nodes) olarak adlandırılan, kitle kaynaklı, geniş bir konu uzmanı havuzundan bilgi toplamak için gelişmiş teknolojiyi kullanır. Lithium Finance’in tescilli mekanizması, likit olmayan varlıklar üzerinde temel yer gerçeklerine kaynak sağlamak için kitle bilgeliğinden yararlanır.

Lithium protokolü, temel gerçeğe yakın olarak değerlendirilen Bilgelik Düğümleri’ne ödüller vermek için yerel $LITH tokeni ile birlikte itibar puanlarını kullanacak.

Lithium; özel ve likit olmayan varlıklara değer vermek için tescilli metodolojileri kullanan birinci taraf bir veri sağlayıcıdır. Ayrıca; Lithium, mevcut diğer veri oracle’ları karşılaştırıldığında veriler için 3. taraf hizmet sağlayıcılarına güvenmez ve likit olmayan ve değeri zor anlaşılan varlıklar için fiyatlandırma sağlamaya odaklanır.


Lithium Finance Hakkında

Lithium Finance, özel ve likit olmayan varlıklar hakkında kesin ve zamanında fiyatlandırma bilgisi sağlayan ilk toplu istihbarat fiyatlandırma oracle’ıdır. Protokolü; halka arz öncesi hisse senetleri, özel sermaye ve diğer likit olmayan varlıklar gibi değeri zor anlaşılan varlıklara fiyatlandırma sağlamak için kitle bilgeliğinden ve DMI mekanizmasından yararlanır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Monkey Ball Pazarlama Müdürü Oren Langberg ile AMA Etkinliği

Ubisoft

Ubisoft, Quartz Platformunu Kurarak NFT’lere Adım Attı