in ,

Lisk (LSK) Nedir? Nasıl Alınır?

Lisk, projelerin kullanıcıları kripto ve Web3 dünyasına dahil etmeyi amaçlayan açık kaynaklı bir Layer-1 blok zincir platformudur.

Lisk’in kullanımı kolay SKD’sı sayesinde geliştiriciler ölçeklenebilir blok zincir uygulamalarını kolaylıkla geliştirebilir. Geliştiricilerin oluşturduğu metaverse projeleri, DAO’lar, NFT pazarları ve diğer birçok uygulama kullanıcılara düşük ücretlerle hızlı işlem süreleri sunabilir.

2019 yılında piyasaya sürülen Lisk SDK, geliştiricilerin uygulamaya özel blok zincirlerini tamamen dünyanın en yaygın kullanılan programlama dili olan JavaScript ile oluşturmalarını sağlıyor.

2022’de piyasaya sürülen Lisk blok zinciri ise Lisk SDK ile oluşturulan tüm uygulamaya özel blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirliğe olanak tanıyor.

Lisk Ekibi

Lisk, Max Kordek ve Oliver Beddows tarafından kurulmuştur. Lisk projesi, merkezi İsviçre’nin Zug kentinde bulunan ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Lisk Vakfı tarafından yönetilmektedir. Hukuk ve finans alanında uzman ekip, İsviçre Federal Vakıf Denetleme Kurumu’nun gözetimi altında fonların uygun şekilde kullanılmasını ve mevzuata uygunluğunu sağlıyor.

Lisk ürünleri ise Berlin merkezli bir blok zincir stüdyosu olan Lightcurve GmbH tarafından geliştilmektedir. Lightcurve, 40’tan fazla blok zinciri uzmanından oluşan bir ekiple Lisk SDK ve Lisk blok zinciri uygulama platformunu araştırıyor, geliştiriyor ve tanıtıyor.

Lisk Ağı Nasıl Güvende Tutuluyor?

Lisk, çevre dostu ve yüksek verimli Delegated Proof-of-Stake (DPoS) mutabakat algoritması ve kesinliği garanti eden BFT protokolü ile güvence altına alınmıştır. Madencilere ihtiyaç duyulmadan tüm ağın elektrik tüketimi minimumda tutulurken yüksek verim ve güvenlik sağlanır.

Lisk’teki sektör lideri geliştirme standartları ve test kapsamı, ağın lansmanından bu yana sorunsuz çalışmasını sağlamaktadır. Düzenli üçüncü taraf güvenlik denetimleri daha fazla güven ve itibar sağlamaktadır.

LSK İstatistikleri

Toplam arzı 144,818,773 olan LSK’nın dolaşımdaki arzı ise 128,900,445’tir. LSK, bu zamana kadar gördüğü en yüksek fiyat olan 39.31 dolar seviyesini 7 Ocak 2018 tarihinde görürken en düşük fiyat olan 0.095 dolar seviyesini ise 2 Mart 2017’de görmüştür.

LSK Nasıl Alınır?

LSK; Binance, Kraken, KuCoin, Bittrex, OKX, Gateio, Poloniex ve Huobi gibi birçok büyük kripto para platformunda listelenmektedir. LSK almak isteyen yatırımcılar, bu platformlar üzerinden kolaylıkla bu varlığı alabilir, satabilir ve ellerinde tutabilirler.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Metaverse ve Gaming Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri