içinde ,

Linux ile Blockchain’i Birleştiren Köprü: Cartesi

Yazının yazıldığı vakitte %15 yükselişiyle dikkatleri üstüne çeken Cartesi’yi sizler için araştırdık. Cartesi nedir, $CTSI token nedir sorularına cevap olan ve sizler için bir rehber olacak yazıya gelin beraber bakalım.

Cartesi, blokzinciri teknolojisinin günümüzdeki en önemli problemlerinden olan ölçeklenebilirlik ve yüksek işlem ücretleri sorununu çözmeyi amaçlamaktadır. Öte yandan akıllı sözleşme teknolojisini geliştirmekle beraber dApps olarak bilinen merkeziyetsiz uygulamaların etkinliğini arttırmayı amaçlayan bir blokzinciri projesidir.

Akıllı sözleşmelerin geliştirilmesine olanak veren Cartesi, bunu yaparken rekabet avantajını, blokzinciri geliştiricilerinin akıllı sözleşme ve dApp’lerini geliştirirken ana akım yazılım bileşenleri ve Linux işletim sistemlerini kullanmalarına olanak sağlamasından alıyor. Cartesi, Linux ve blokzinciri arasındaki köprü vazifesi sayesinde blokzinciri geliştiricisi olmayan yazılımcıları da blokzinciri teknolojisine kazandırmakta ve bu teknolojinin gelişmesini sağlamaktadır.

Cartesi nedir sorusunun cevabına kısa bir giriş yaptıktan sonra Whitepaper’ından edindiğimiz bilgilerle biraz teknik ilerleyelim.

Cartesi Merkeziyetsiz Uygulamalar ile Nasıl Çalışıyor?

Cartesi merkeziyetsiz uygulamalara çok önem veriyor. Bu alanda bir endüstri oluşturma hedefleri var. Blokzinciri ile Linux arasında kurduğu köprü ile dApp’lere yüksek seviyede işlem gücü ve endüstriyel seviyede programlanabilirlik sağlıyor. Böylece dApp’ler önemli ölçüde daha güçlü olurken oluşturması ise daha kolay oluyor.

Cartesi

Blokzinciri altyapısına hâkim olmayan yazılımcılar Cartesi sayesinde Linux tarafından desteklenen, zaten yetkin oldukları yazılımlar ile dApp’ler geliştirebilirler. Geliştiriciler merkeziyetsiz uygulamaları yazarken çok daha kolay şekilde bunu başarabilirler. Bununla beraber ölçeklenebilirlik problemini yetkin yazılım bilgileri ile çözebilir merkeziyetsiz uygulamaların daha başarılı olmasını sağlayabilirler.

Niçin Linux?

Linux, sunucular, bilgisayarlar, mobil cihazlar ve gömülü cihazlar için Unix benzeri, açık kaynaklı ve topluluk tarafından geliştirilmiş bir işletim sistemidir. x86, ARM ve SPARC dahil olmak üzere hemen hemen her büyük bilgisayar platformunda desteklenir ve bu da onu en yaygın desteklenen işletim sistemlerinden biri haline getirir.

Linux zaten bugün geliştirmeler için bir standart haline gelmiştir. Google, Uber, Airbnb… hepsi Linux’ta yazılmıştır. Ayrıca, Cartesi’nin son kullanıcılarının Linux kullanmasına gerek yoktur, herhangi bir platformu kullanabilirler: Windows, Mac vb.

Cartesi Mevcut Ürünleri ve Temel Altyapı

Creepts

Creepts, Cartesi’nin çekirdek teknolojisinin erken bir sürümünü sergilemek için Cartesi tarafından oluşturulmuş merkeziyetsiz bir kule savunma oyunudur.

Descartes

Ethereum için oluşturulmuş merkeziyetsiz bir hesaplama oracle’ıdır. Descartes, tamamen akıllı bir sözleşmeyle belirlenmiş bir Linux sanal makinesinde zincir dışı devasa hesaplama görevlerini yürütür. Hesaplamaların sonuçları, Ethereum’un güçlü güvenlik garantilerini koruyarak, dürüst Descartes düğüm çalıştırıcıları tarafından zincir üzerinde tamamen doğrulanabilir ve uygulanabilir.

Descartes şu anda yayında ve birkaç projede ise verimli olarak kullanılıyor. O projeleri merak edenler için birkaç tanesini sıralayalım. Konu dışına çıkmamak için pek detay vermeyeceğim.

  1. Creol Environments: Karbonun kendisini gerçek zamanlı olarak dengeleyerek karbon nötr bir bina kontrol sistemi olmasını sağlayan bir IoT ticari bina kontrol sistemi. Creol, hesaplamaların güvenli bir şekilde Ethereum üzerine işlenmesi için Cartesi blokzincirini kullanıyor.
  2. SimThunder: SimThunder, paylaşılan öğeler için gizliliği korurken NFT’ler için bir pazar yeri sağlamanın bir yolu olarak Cartesi‘yi kullanıyor. Descartes SDK ile SimThunder pazarı, tarafların NFT‘leri ve değerli içerikleri güvenli bir şekilde takas etmelerine olanak tanır.
  3. Carti: Bir ambalaj teknolojisini Cartesi blokzincirinde hayata geçirmeyi hedefleyen bir altyapı projesi. Amaç, geliştiricilerin daha iyi bir geliştirme deneyimine yol açan Cartesi Makinelerini almak için programlı erişime sahip olmalarını sağlamaktır.

Cartesi

Descartes Rollups:

Descartes Rollups sayesinde geliştiriciler, bir Linux sanal makinesinde çalışan akıllı sözleşmeleri kodlamak için sayısız ana yazılım bileşenini kullanabilecekler. Descartes ile geliştiriciler, blokzincirinin güçlü güvenlik garantilerini korurken, Ethereum’un ölçeklenebilirlik sınırlarını milyon kat hesaplama kazancıyla çözüyor.

Noether:

Noether, Cartesi’nin geçici veri kullanılabilirliği için tasarlanmış yan zinciridir ve dApp’lerin düşük ücretlerle yüksek verim vermesine ve büyük dosyaların depolanmasını sağlamasına olanak tanır.

Noether’in Proof of Stake sistemi şu anda çalışıyor. Kullanıcılar, $CTSI Token’larını stake edebilir ve Cartesi’nin büyüyen validatör ağına katılmak için madenci ödülleri kazanabilir.

Tokenomi ve $CTSI Token’ı

Gelelim Cartesi projesinin token’ı olan $CTSI token’ına ve tokenomisine. Tokenomisi incelerken öncelikle ana metriklere şöyle bir göz atalım

Token İsmi: $CTSI

Token Tipi: ERC-20

Dolaşımdaki Arz: 368,119,272.85 $CTSI

Maksimum Arz: 1,000,000,000 $CTSI

Token Yönetimi ve Fonların Kullanımı

Cartesi ekibi, temellerin açıldığı ve $CTSI’nin yönetişim amaçları için nereye harcandığı veya tahsis edildiğine ilişkin ayrıntıları içeren düzenli şeffaflık raporları yayınlar. Raporlar, bloglarındaki şeffaflık bölümü aracılığıyla burada görüntülenebilir. Cartesi ekibinin düzenli olarak şeffaf bir şekilde bu raporları yayınlaması yönetimde demokratik olduğunun bir göstergesidir.

Cartesi ekibi ayrıca, gelecekte henüz kesinleşmemiş olan ve aşağıdaki tabloda sunulmayan ödüller için token enflasyonu getirmeyi planlıyor. $CTSI makroekonomi makalesi hakkında daha fazla ayrıntı burada gözden geçirilebilir. Maden rezervi tamamen tükenene kadar $CTSI enflasyonu olmayacak ve bu 2023’ten önce gerçekleşmeyecek.

$CTSI Token Kullanım Alanları

Noether’de bazı kullanım alanları vardır.

  1. Staker’lar, tokenlarını stake ederek ve ağa katılarak $CTSI ödülleri alırlar.
  2. Düğüm çalıştırıcıları bir PoS sistemine göre rastgele seçilir ve bir sonraki bloğu oluşturma hakkını kazanır.
  3. Ağ kullanıcıları, yan zincire veri eklemek için $CTSI token’ları ile ücret öderler.

$CTSI, Descartes Rollups‘ta da kullanım alanına sahiptir.

  1. $CTSI, dApp’ler tarafından Descartes düğümlerini çalıştıran varlıklara doğrulanabilir ve uygulanabilir hesaplamanın yürütülmesine dış kaynak sağlamak için kullanılır.

Cartesi Ekibi

Cartesi ekibi alanında uzman yazılımcılar ve geliştiricilerden oluşmaktadır. Projenin CEO’su Eric de Moura 20 yıldan uzun süredir yazılım ile uğraşmış ve Fintech, Healthtech, ve E-Ticaret gibi farklı sektörlerde bolca deneyim kazanmış bir isimdir.

Onun dışında ana ekibe göz attığımızda Princeton Üniversitesi ve ETH Zürich gibi başarılı kurumlardan eğitim alan isimler gözümüze çarpıyor. Projenin başdanışmanlığını ise IOTA ve Wings projelerinin kurucusu Serguei Popov yer almaktadır. Bütün ekibin linkedin profillerini ziyaret edebilirsiniz. Buraya tıklayarak bütün ekip hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medya ve Bağlantılar

Website: https://cartesi.io
Twitter: https://twitter.com/cartesiproject
Telegram: https://t.me/cartesiproject
Discord: https://discordapp.com/invite/Pt2NrnS
GitHub: https://github.com/cartesi

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

çin, bitcoin

Hash Rate Halen Düşük: Çin’in Madenciliğe Etkisi Devam Ediyor

altcoin

Ünlü Analist Şimdi Yatırım Fırsatı Olarak Gördüğü 5 Altcoin Paylaştı