in

LimeWire, NFT Pazarı Olarak Yeniden Başlatılacak

Tıpkı Kanye West’in müzik korsanlığını yeniden ana akım haline getirmesi gibi, LimeWire geri döndü. Ancak bu sefer LimeWire müzik endüstrisini hedeflemiyor. Bunun yerine, müzik odaklı bir NFT pazarı olarak yeniden başlatılarak NFT sektörünü hedefliyor.

Yepyeni LimeWire, NFT’lerle ilgili en büyük sorunun, teknik engeller nedeniyle yeterli sayıda insanın bunlara erişememesi olduğunu düşünüyor. Bu nedenle, mayıs ayında piyasaya çıktığında, müzik odaklı NFT’lerinin fiyatlarını ABD doları cinsinden listeleyecek ve ardından sahne arkasındaki tüm karmaşık teknik işleri halledecek. Yani, bir şeye sahipmişsiniz gibi davranmaktan bir kredi kartı işlemi kadar uzakta olacaksınız.

LimeWire, Eversign, ZeroSSL ve Stack Holdings de dahil olmak üzere bir dizi başka çevrimiçi şirketin arkasında bulunan Viyana merkezli Julian ve Paul Zehetmayr kardeşler tarafından yeniden başlatılıyor. Bloomberg’e göre, “geçen yılın çoğunu istikrarlı bir şekilde LimeWire’ın markalaşmasının çeşitli kısımlarını elde etmek için” harcadılar.

Julian Zehetmayr şöyle diyor:

“Akışın devraldığı ve sahipliğin arka planda olduğu giderek zorlaşan bir sektörde, sanatçıları [kontrol altına almak] ve içerik söz konusu olduğunda onlara tam esneklik ve kontrol sağlamak için çalışıyoruz. LimeWire’ı “streaming” platformlarına bir alternatif olarak değil, sanatçıların doğrudan koleksiyonculara özel müzik ve sanat satmaları için ek bir kanal olarak yeniden başlattığımızı belirtmek önemlidir. Ayrıca sanatçılara en sadık hayran topluluklarıyla bağlantı kurmaları ve onlarla etkileşim kurmaları için benzersiz bir yöntem sunacağız”.

LimeWire

Markanın yeni sahipleri, yeniden piyasaya sürülen LimeWire’ın hiçbir kötü şeye karışmayacağını ve bunun yerine sanatçılara iyi şeylerden bazılarını sunacağını vurguluyor.

Paul Zehetmayr şunları ekliyor:

“Dijital koleksiyonlarla ve genel olarak daha geniş kripto pazarıyla ilgili en büyük zorluk, bunun gerçekten küçük bir bilgili kullanıcı grubuyla sınırlı olmasıdır. Halihazırda piyasada büyük oyuncular var. Ancak giriş engeli hala ana akım benimsemeye izin vermek için çok büyük”.

Şirket, Wu-Tang Clan’ın Wu Müzik Grubu Genel Müdürü Tareef Michael; eski Def Jam A&R Pedro Genao; ve sanatçı yöneticileri Brett Fischer ve Jeanine McLean’den oluşuyor.

Elbette bu, LimeWire markasını yasal bir müzik hizmeti için kullanmaya yönelik ilk girişim değil. Orijinal LimeWire şirketi, yasadışı dosya paylaşımı için bir kanal olmanın uzun vadeli büyük bir iş olmayabileceğini fark ettikten sonra, orijinal LimeWire şirketi kendisini lisanslı bir müzik platformuna döndürmeye çalıştı.

Bu yasal LimeWire hizmetine, en azından teoride, bazı plak şirketi yöneticilerinden görünüşe göre olumlu bir yanıt geldi. Ancak o zamana kadar patronlar ve büyük şirketlerdeki avukatlar, şirketi iflas ettirmeye karar vermişler ve rahatsız olamazlardı.

Böylece 2010 yılında LimeWire şirketi  kapılarını kapattığını duyurdu. Bir yıl sonra, büyük şirketlerle 105 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı. Daha sonra 2012’de indie plak şirketi temsilcisi Merlin ile bir anlaşma daha yapıldı. Bundan kısa bir süre sonra, RIAA’nın zararlarının tüm dünyada var olandan daha fazla paraya çıkarılması için bastırdığının bildirilmesi, komik bir durum oldu. Ki bu da LimeWire’ın eğlenceli olduğu son zamandı.

Yeni LimeWire Mayıs ayında düzgün bir şekilde piyasaya sürülecek şekilde ayarlandı.

Kaynak: CMU

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

MES tarafından yazıldı.

terra

Terra (LUNA) Neden Artıyor?

Ethereum Gaz Ücretleri Ağustos 2021’den Bu Yana En Düşük Seviyelere Ulaştı