in , ,

Likit Staking Nedir?

Blok zinciri ağının güvenliğini ve kullanılabilirliğini desteklerken varlıklardan pasif gelir elde etmesini sağlayan staking, Proof-of-Work (PoW) protokolünden kaynaklanan artan enerji talebine çözüm olarak ortaya çıktı. Likit staking, staking ile aynı faydaları sunar ancak daha az dezavantajı vardır.

Likit staking, likidite sorununu çözmek üzere geliştirilmiştir. Bir likit staking sağlayıcısı tokenleri stake eder ve varlıklarını stake eden yatırımcıya stake edilen tokenler için kullanılabilecek bir makbuz verir. Makbuz, başka bir yerde alınıp satılabilen veya teminat olarak kullanılabilen stake edilmiş tokenlerin bir temsilidir. Bu nedenle likit staking token’larına bazen likit staking türevleri de denir.

Anında likidite fırsatı sunması likit staking’in en net avantajıdır. Bunun tam olarak ne kadar büyük bir avantaj olduğu, söz konusu blok zincirine ve likit staking tokenine bağlıdır. Örneğin, Polkadot blok zincirinde, payını geri almak isteyen staker’lar, 28 günlük stake süresini beklemek durumundadır.

Likit staking tokenleri merkeziyetsiz borsalarda veya borç verme havuzlarında teminat olarak kullanılabilir. Örneğin stake yapan kişi, likit staking tokenini ödünç verebilir ve staking getirisine ek olarak kullanabilir. Bu genellikle merkeziyetsiz finanstaki (DeFi) tüm getiri stratejileri için geçerlidir.

DefiLlama’ya göre birçok blok zincirinde yaklaşık 8,5 milyar dolarlık likit staking protokolleri bulunuyor. Ethereum, Polygon, Solana, Binance Smart Chain, Avalanche, Fantom, Polkadot, Acala, NEAR, Hedera popüler likit staking tokenleri sunar. Bununla birlikte likit staking havuzlarının büyümesi devam eden bir trenddir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Bitcoin (BTC) Hakkında Her Şey

XANA (XETA) Nedir? Nasıl Alınır?