in ,

Lightning Network’ün Gücü

Lightning Network’ün ne olduğundan bahsetmeden önce, Bitcoin blokzincirindeki ölçeklenebilirlik sorununu anlamamız gerekiyor.

Bitcoin blokzinciri, yüksek boyutlu verileri kısa bir sürede işlemek için sınırlı bir kapasiteye sahiptir. Bir BTC ödemesi için ortalama onay süresi yaklaşık 10 dakikadır ve saniyede maksimum 7 işlem (TPS) gerçekleştirebilmektedir. Bunun nedeni, Bitcoin blokzincirinde verilerin bir bloğa işlenmesi ve bu blokların boyut ve sıklık bakımından sınırlı olmasıdır.

Ripple blokzinciri 1.500 TPS ve ortalama 3-5 saniyelik onay süresi ile verileri işleyebilmektedir. Solana blokzinciri şu anda 50.000 TPS’den fazla işlem gerçekleştirebilmektedir. Michael Saylor gibi Bitcoin yatırımcıları, kriptoparaların amiral gemisi olan Bitcoin’in bir ödeme aracından ziyade bir değer saklama aracı olarak görmektedir.

MicroStrategy CEO’su Saylor, Bitcoin’in “dijital gayrimenkul ve dijital altın” olduğuna inanmaktadır. Şirket bilançosundaki, ortalama fiyatı 26.769 dolardan 2.918 milyar dolar değerindeki Bitcoin ne demek istediğini kanıtlar nitelikte. MicroStrategy, kasasında toplam 108.992 BTC ile diğer tüm kurumsal yatırımcılar arasında en fazla Bitcoin’e sahip olan şirkettir.

Bitcoin

Bitcoin blokzincirinin hantal sayılabilecek işlem gücü, diğer yeni blokzincirleri arasındaki rekabeti artırdı. Lightning Network verilerine göre, “Bitcoin blokzincirinde onaylanan işlemlerin geri döndürülemez hale gelmesi bir saat kadar sürüyor. Mikro ödemeler veya birkaç sentin altındaki ödemeler blokzincir üzerindeki ağ ücretleri nedeniyle uygulanamaz hale geliyot.”

Bu nedenle Bitcoin’in işlem sayısını artırma ihtiyacı artar hale geldi ve bu ihtiyaç Lightning Network’ü doğurdu.

Lightning Network

Lightning Network ilk olarak 2015 yılında Joseph Poon ve Thaddeus Dryjain tarafından ortaya atıldı ve o zamandan beri geliştirilmektedir. Lightning Network, Bitcoin blokzinciri üzerine kurulmuş merkeziyetsiz bir Layer 2 teknolojisidir. Lightning Network ile gerçekleştirilen işlemler, doğrudan Bitcoin blokzincirinde gerçekleştirilen işlemlerden daha hızlı, daha az maliyetli ve daha çabuk onaylanmaktadır.

Lightning Network’ün Faydaları

Lightning Network’ün en büyük avantajlarından biri, ödemelerin blok onaylarına dayanmamasıdır. Lightning Network olmadan Bitcoin, işlemleri on dakika arayla bir blok haline getirir. Ödemeler, altı blok onaylandıktan sonra Bitcoin’de güvenli olarak kabul edilir, bu da bir saate tekabül eder. Lightning Network ile kullanıcılar cihazdan cihaza işlemlerde veya anında ödemenin gerekli olduğu her yerde kullanılabilir.

Bitcoin blokzinciri işlem başına sabit bir ücret uygulamaktadır, bu da düşük çaplı ödemeleri anlamsız kılmaktadır. Lightning Network, birinin gözetim riski olmadan 0.00000001 Bitcoin’e kadar para gönderilebilmesine olanak tanır. Bu yüzden ‘sats’ (satoshi) adı verilen popüler kısaltma ortaya çıktı.

Lightning Network işlemleri ile kullanıcılar diğer cihazlar arasında neredeyse sınırsız işlem yapmasına olanak tanır. Ağ, Bitcoin blokzincirinin “trafiğini” ve ilgili işlem ücretlerini azaltmak için tasarlanmıştır.

Lightning Network’ün Kullanım Örneği

Strike, Zap Solutions Inc. tarafından geliştirilen ve kullanıcıların dünyanın her yerine anında ücretsiz olarak para gönderip almalarını sağlayan bir ödeme uygulamasıdır. Uygulama, Bitcoin ve Lightning Network’ü platformuna entegre ederek bunu mümkün kılmaktadır. Strike, nüfusunun %70’inin banka hesabı olmadığı bir ülke olan El Salvador halkı için havale işlemlerini nasıl kolaylaştırdığı konusundaki çalışmalarıyla tanınıyor.

Strike’tan önce, CNBC’nin şu anda Kanada’da ikamet eden El Salvador vatandaşı Jaime García ile yaptığı röportaja göre, anavatanı El Salvador’a para gönderirken karşılaştığı sorunları dile getirdi.

“Bir Western Union ofisine gitmem, onlara nakit vermem ve daha sonra paramı göndermeden önce onlara 25 dolar ek ücret vermem çok çılgınca ve sonra, tabii ki, gönderilen paranın El Salvador’a ulaşması 3 gün sürüyor.”

Ayrıca, fiziksel olarak bir yere gitmek için otobüse binmeleri gerektiğini ve bu ofislerin etrafında mesken tutan çetelerin olduğunu, insanların oraya neden gittiklerini bildikleri için onları soyduklarını da açıklamalarına ekledi.

Bitwise Asset Management’ın baş yatırım sorumlusu Matt Hougan, işlem maliyetinin yüksek olduğunu açıkladı. Bununla ilgili olarak, “havaleler, finansal sistemimizdeki statükonun korkunç olduğunu gözler önüne seren bir alandır ve yüksek meblağları karşılayamayacak olan insanların olağanüstü yüksek ücretlere tabii tutuluyor” dedi.

Strike ile El Salvador halkı, yalnızca Lightning Network’ün mümkün kıldığı düşük miktarlarda Bitcoin gönderip alabildikleri için hızlı ve ucuz bir şekilde havale gönderebilmektedirler. Zap CEO’su Jack Mallers’a göre, Lightning Network “insanlık tarihinde bir teknoloji olarak paradaki en etkileyici gelişmelerden biri”.

CEO ve kurucu ortak Elizabeth Stark tarafından yönetilen Lightning Labs, Lightning Network’ün sadece bir değer saklama aracı veya dijital altın olarak değil, Bitcoin ile ilgili olduğunu belirtti. “Bunun yalnızca dijital bir altın olduğu fikri, Bitcoin’in yapabileceklerinin potansiyelinden yararlanamıyor. Bitcoin programlanabilir bir paradır ve Lightning onu dünya çapında milyarlarca insana ölçeklendirmeye yardımcı olabilir.”

Madenci, Bitcoin

 

Bitcoin, El Salvador’da yasal olduğundan ve hükümet tarafından verilen Chivo cüzdanları, Latin Amerika ülkesinde ödemeleri ve havaleleri kolaylaştırmak için Lightning Network’ü kullanması, Elizabeth Stark’ı haklı çıkarabilir. Western Union gibi geleneksel ödeme hizmetleri ile karşılaştırıldıklarında artık ülke içinde havale işlemleri çok daha kolay. El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Western Union ve MoneyGram gibi aracı kuruluşların, ülkenin Bitcoin’i benimsemesi sayesinde havale komisyonlarında yılda 400 milyon dolar zarar edeceğini tahmin etmektedir.

Lightning Labs’ın operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı Desiree Dickerson, Lightning Network şu anda 25 milyon TPS hacme sahip olduğunu ve ağ büyüdükçe bunun artmasını beklediğini belirtiyor. Desiree ayrıca Lightning Network çözümünün zincir üzerinde 10 ila 60 dakika sürmek yerine anında gerçekleştiğinden bahsetmektedir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

NFT

NFT: Nelere Dikkat Etmeliyiz

Everton

Everton Fan Tokeni Satışa Çıkıyor: $EFC Token Nasıl Satın Alınır?