in

Lightning Network Nedir?

Lightning Network Bitcoin’deki ölçeklenebilirlik problemine çözüm olarak ortaya çıktı. Bu yazıyı okumadan önce ölçeklendirme tartışmaları başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum. Çünkü o yazı serisinin ilk bölümünde ölçeklendirmenin ne olduğuna ve nasıl yapılabildiğine dair başlangıç seviyesinde bir anlatım var.

Ölçeklenebilirlik problemi bizim karşımıza yavaş ve pahalı işlemler olarak çıkıyor. İşte Bitcoin blokzincirinin bu problemine çözüm olması amacıyla mart 2018’de Lightning Network başlatıldı. 2015 yılında Joseph Poon ve Thaddeus Dryja ikinci katman çözümü olarak icat ettiler. Lihghtning Network zincir dışı ölçekleme yöntemlerinden birisidir. Blokzincirinde herhangi bir değişiklik yapmaz ve blokzincirinin üzerine bir katman olarak oturur. Bu farklı katman sayesinde birçok mikro ödeme çokça defa gerçekleştiriliyor ve sadece son durum blokzincirine aktarılıyor.

Blokzincirinde her bir transfer tek tek kaydedilir. Lightning networkte ise ödemelerin sonuçları kaydedilir. Aralarında sıkça para transferi yapacak iki kişiyi hayal edelim. Her birinin cüzdanında 5 Bitcoin olduğunu farz edelim. Lightning Network açıldı, ilk para transferi A kişisinden B kişisine 1 BTC olarak gerçekleşti. Ancak henüz blokzincirine kaydetmedik. Bu işlem blokzincirinin üzerindeki katmanda gerçekleşiyor. Ardından B kişisi 3BTC’yi A kişisine gönderdi. Artık işlemlerin sonlandığını farz edelim. Lightning Network kapatılır. Kapatıldığında blokzincirine kayıt şu şekilde gerçekleşir. A kişisinin elinde kalan BTC miktarı 7, B kişisinde ise 3. Blokzincirinde kayıt yapılmış oldu.

Blockchain

Özetlemek gerekirse Ligthning Network ikinci katman çözümü olarak, blokzincirinin üzerinde bir katman oluşturuyor. Bu katmanda işlemleri gerçekleştiriyor ve sonucunu blokzincirine kaydediyor. Böylece çok sayıda işlem yapılırken son durum blokzincirine kaydedildiğinden blokzincirinin yükü hafifliyor ve ağ hızlanıyor.

Sonuç olarak Lightning Network daha ucuz ve hızlı bir blokzinciri oluşmasına yardımcı oluyor.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Bithumb, Rakibi Binance’in Yerel Tokeni Olan BNB’yi Listeliyor

gas

Ethereum Gas ve Dapp Nedir?