in

Lightning Network Kapasitesi Yeni ATH’sine Ulaştı

Bitcoin ağındaki işlem süresini hızlandırmak için bir Layer 2 (katman 2) çözümü olarak Bitcoin üzerine inşa edilen Lightning Network kapasitesi yeni ATH seviyesine ulaştı.

Son veriler gözetildiğinde Lightning Network, artık 4000’den fazla Bitcoin’i (BTC) işleyebiliyor. Ağ geçtiğimiz yıl 1000 Bitcoin (BTC) işleyebiliyordu. Bu %400’lük bir artışa tekabül ediyor.

Kripto analistleri, söz konusu büyümenin, kullanıcıların ağı kullanımının kolay olduğunu, bunun yanında, birçok kullanıcı işlem onay sürelerini “makul” olduğunu belirtiyor. Ayrıca bu artışın, dünya genelinde Bitcoin’deki benimsenişin artmasıyla ilgili olduğu da düşünülüyor.

Bitcoin

Günümüzde Bitcoin Lightning Network gibi Layer 2 çözümleri, Ethereum’daki Arbitrum, Optimism gibi çözümler geniş bir bilinirlik ve kullanım alanı kazandı.

Lightning Network Nedir?

Bitcoin ağındaki ölçeklenebilirlik sorununa çözüm arayan Lightning Network Mart 2018’de başlatıldı. Ligthning Network ikinci katman çözümü olarak, blokzincirinin üzerinde bir katman oluşturuyor. Bu katmanda işlemleri gerçekleştiriyor ve sonucunu blokzincirine kaydediyor. Böylece çok sayıda işlem yapılırken son durum blokzincirine kaydedildiğinden blokzincirinin yükü hafifliyor ve ağ hızlanıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Kripto Piyasa Değeri Nereye Kadar Düşer?

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 12 Haziran 2022