içinde ,

Lightning Labs, Finansman Turunda 70 Milyon Dolar Topladı

Bitcoin (BTC)

Bitcoin odaklı olan Lightning Labs şirketi bir finansman turunda 70 milyon dolar topladı. Bununla birlikte Taro stablecoin ile ilgili açıklamalar yaptı. Bu açıklamalar doğrultusunda Lightning Network’e stablecoin işlemleri gelmesi durumu söz konusu.

Valor Equity Partners’ın yürüttüğü B Serisi finansman turunda Lightning Labs, Baillie Gifford, Robinhood CEO’su Vlad Tenev, Goldcrest Capital yer aldı. Bununla birlikte finansman turunda, şirket 70 milyon dolar topladı.

Taro Protokolü

Bu finansmanın içeriğinde ise Taro protokolü ön plandaydı. Ek olarak bu protokol dahilinde, Lightning Network’te stablecoin’lere yönelik olarak, transferlerin etkinleştirilmesi durumu konuşuldu.

Lightning Network, Bitcoin blokzincirinde her işlem için blokzinciri doğrulamasına gerek duymayan düşük işlem ücretli işlemler sağlayan bir ikinci katman çözümüdür. Lightning Labs ise Lightning Network için özellikler geliştirmektedir. Bitcoin likiditesi için Lightning Pool da dahil olmak üzere birkaç farklı ürün ve güncelleme geliştirdi. Ek olarak Bitcoin likiditesine yönelik olarak getirdiği güncellemelerden biri ise Taro protokolü. Kasım 2021’ de Bitcoin’e yapılan Taproot güncellemesi, Taro protokolünü teknik açıdan mümkün kıldı. 

Taro kelime anlamı olarak taro kök bitkisinden gelmekte. Taro geliştiricilerin, stablecoin’leri Bitcoin ağından Lightning Network’e taşınmasına olanak sağladı. Bu güncelleme ile Şirketin CEO’su ve Kurucu Ortağı Elizabeth Stark, Bitcoin’in daha fazla benimseneceğini söyledi. Bunun sebebi olarak gelişmekte olan ülkelerde finansal sisteme erişimleri olmayanların, banka hesabı bulunmayan kişilerin kendi para birimlerinin değer kaybını önlemek için fiat para birimlerinin stablecoin’ler halinde işlem gerçekleştirebileceklerine olanak sağlaması. 

Bitcoin

Bunlara ek olarak Lightning Labs CEO’su Elizabeth Stark yaptığı açıklamalarda, şirketi kurma amacını şöyle açıkladı:

“Parayı düzelt, dünyayı düzelt” kavramı var ve bence bu, yaptığımız işe beni gerçekten cezbeden şeyin bir parçası.

Lightning Network, El Salvador’da, Bitcoin ödeme şirketi olan Strikei’da ve Kraken kripto para borsasında kullanılıyor. Bununla birlikte stablecoin’lerin transferi için artık bir opsiyon da Lightning Network oldu. Yeni haberler ise stablecoin’lere yönelik düzenlemeler üzerine. Geçtiğimiz aylarda Biden, ABD federal hükümetine kripto para birimlerini araştırması için yürütme emri vermişti. Buna ek olarak geçtiğimiz haftalarda ABD’li iki milletvekili, stablecoin’lere yönelik tasarı sundu. 

Bu gelişmelere yönelik olarak Stark, bu durumdan şirketin etkilenmeyeceğini belirtti. Sebebini ise şirketin stablecoin üretmediğini ve takas için bir seçenek sunduğunu belirtti. Hatta düzenleme gelirse olacakları şöyle belirtti; 

İhraççılar uyumlu olabileceğinden stablecoinler yok olmayacak. Bence sadece benimseme oranları artacak.

Kaynak: Decrypt

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 4. sınıf öğrencisi, ek olarak Uzay Mühendisliği ile yandal yapmaktadır. Anadalında şehir ekonomisi, bölgesel planlama, akıllı kent uygulamaları ile ilgilenirken 2017 yılında girdiği kripto para dünyasıyla 2021’ de Blockchain ile süreci derinleştirmeye çalışmaktadır.

Starbucks, Bu Yıl İçerisinde NFT Dünyasına Adım Atacak

Yellen Kripto Paralar Hakkında Konuşacak