içinde

Lido Finance, En Yüksek TVL’ye Sahip DeFi Protokolü Oldu

Lido Finance, 19,52 milyar $’lık toplam kilitli değer (TVL) seviyesine ulaştı ve böylece rakibi Curve’ü (19,3 milyar $) geçmiş oldu. Anchor Protocol, MakerDAO ve Aave, TVL değerine göre ilk 5 içinde yer alan diğer DeFi projeleridir.

TVL, DeFi segmentinin piyasa koşullarını temsil etmek için kullanılan başlıca metriklerden biridir. Bu gösterge, belirli bir protokolde stake edilen tüm varlıkları içerir. TVL oranı, arz, maksimum arz ve piyasa fiyatı arasındaki ilişkileri temsil ettiği için yatırımcılar arasında önemli etkilere sahiptir.

Bu temelde, yatırımcılar halihazırda değeri düşük olan varlıkları ve projeleri belirleyebilir, böylece kar elde etmek için kendilerine fırsat yaratır. En son veriler, bu alandaki rekabetin artmaya devam ettiğini gösteriyor.

Lido Finance, geçen hafta kayda değer ilerleme kaydetti. Piyasa değeri %4,25 artarken, ana rakibi ve eski lider Curve, aynı dönemde piyasa değerinin yaklaşık %2,42’sini kaybetti.

Anchor, son 7 gün içinde (+%3.82) pozitif ayrışma gösteren ilk 5’teki diğer protokolden biri oldu. Kayda değer dalgalanmalara rağmen, DeFi piyasası büyümeye devam ediyor. Önümüzdeki aylarda yükselişin bir sonraki aşamasında tüm önde gelen protokoller önemli ölçüde bu durumdan fayda sağlayabilir.

Lido Finance Neden Yükseldi?

Lido Finance’in gerileyen pazardaki hızlı büyümesinin ana nedeni olarak, yatırımcıların Ethereum’un yükseltme işleminin tamamlanmasına ilişkin beklentileri sayılabilir. Proof-of-stake mekanizmasına geçiş ile ağdaki enerji kullanımını önemli ölçüde azaltılması, böylece potansiyel olarak daha fazla yatırımcıyı çekmek ve sermayesinin ve piyasa hakimiyetinin büyümesine katkıda bulunmak için son derece önemli olabilir. Bu nedenle, birçok ETH sahibi, LDO tarafından sunulan geçici avantajlardan yararlanmak için stake etmeye karar verdi.

Diğer bir neden ise, LDO’nun benzersiz pazar teklifleri, farklı merkeziyetsiz uygulamalarda kullanılabilen kripto para biriminin değerine sabitlenmiş stETH’dir. Bu sayede kullanıcılar diğer platformlara ek likidite sağlayarak daha yüksek değer üretebilirler.

LDO’nun stake fırsatlarının doğru kullanımı, minimum riskle ek yatırım getirileri elde edilmesini sağlar.

Tüm bu gelişmelerle birlikte, LDO’nun staking hizmetlerine olan talepteki böyle bir artış, Ethereum 2.0’a geçiş beklentisiyle yakından ilişkili olduğu için kalıcı olmayabilir. Ek bir yeniliğin olmaması, segmentteki liderliğini geri kazanma olasılığı yüksek olan Curve’un göreceli konumunu daha fazla güçlendirebilir.

Fiyat Hareketleri

Mevcut fiyat oluşum kalıpları, hızlı bir büyüme gösteren DeFi protokollerine olan talep ve birçok potansiyel yatırımcının piyasaya girmesini engelleyen kripto piyasasının istikrarına ilişkin artan endişeler gibi faktörlere bağlı gözüküyor.

Ana destek seviyesi, Lido’nun son 3 ayda gördüğü en düşük nokta olan 1,3$ seviyesine tekabül ediyor. Buna ek olarak, 1.3$ noktasından önce son haftalarda gözlemlenen olumsuz kısa vadeli eğilimi tersine çeviren 2.55$’lık bir başka önemli destek seviyesi de mevcut.

LDOUSDT

Buna karşılık, LDO maksimum fiyat seviyelerini test etmesini engelleyen 3,9$ noktasında büyük bir direnç seviyesiyle karşı karşıya. Her durumda, olumlu uzun vadeli eğilim hala etkin bir şekilde korunmaktadır.

Curve, geçtiğimiz haftalarda daha yüksek oynaklığa maruz kalmasına rağmen piyasada benzer zorluklarla karşı karşıya. Curve, tüm büyük platformlar ve ağlarla etkin bir şekilde entegre olsa da, stratejik yatırımcıların ve DeFi kullanıcılarının beklentilerini karşılamak için ekosistemini daha fazla geliştirmek gibi büyük bir zorlukla karşı karşıya.

CRVUSD

Curve’de son birkaç ay içinde görülen en düşük seviye yani 1,90 $ noktası ana destek seviyesi olarak görülüyor. İlk önemli direnç seviyesi ise şu anda yatay kanal içindeki fiyat hareketini kısıtlayan 2,80$ noktası olarak görülmekte.

İkinci ana direnç seviyesi, yeni bir yükseliş döngüsünün başlangıcını işaret edecek olan 3.55$ seviyesi olarak kabul edilebilir. Curve’un uzun vadeli pozisyonları güçlü gözükmekle birlikte ve Lido Finance ile Curve arasındaki rekabet, önümüzdeki aylarda DeFi segmentinin yapısını büyük ölçüde şekillendirebilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Bitcoin (BTC) Fiyatında Sert Düşüş! Düşüşün Arkasındaki Nedenler

Binance

Binance, Elon Musk’ın Twitter’ı Alabilmesi İçin 500 Milyon Dolar Verecek!