in ,

Lido DAO (LDO) Nedir? Nasıl Alınır?

Lido DAO, başta Ethereum olmak üzere birçok blok zincir üzerinde kullanıcıların likit bir şekilde varlık stake etmelerine olanak sağlayan bir platformdur. 

Terra ve Solana blok zincirlerinde de merkeziyetsiz likidite sağlayan Lido DAO ile kullanıcılar likit bir şekilde ağ katılımcısı olabilmekte ve varlıkları üzerinden gelir elde edebilmektedirler. 

Lido DAO Ekibi 

Aralık 2020’de Ethereum 2.0 Beacon Chain’in yayınlanmasından birkaç hafta sonra piyasaya sürülen Lido, ilk önce Ethereum’a odaklandı. Mart 2021’de Terra üzerinde, Eylül 2021’de ise Solana üzerinde staking işlemlerini başlatan proje, Jordan Fish tarafından kuruldu. 

Lido DAO Destekçileri

Lido DAO projesinin yatırımcıları arasında Dragonfly Capital, Andreessen Horowitz, Coinbase Ventures, Alameda Research, Jump Trading, Digital Currency Group, Paradigm, Three Arrows Capital ve daha çok fazlası gibi oldukça önemli yatırım şirketleri bulunuyor. 

Lido DAO Nasıl Çalışır? 

Lido DAO tarafından yönetilen projenin odak noktası staking hizmetleridir. Diğer staking platformlarının aksine, Lido DAO’nun stake ödülleri varlık likiditesini korumak amacıyla tasarlanmıştır. Örneğin, kullanıcılar ETH stake ettiğinde, stake edilmiş stETH alırlar. Kullanıcılar buradan elde ettikleri stETH’leri, Curve’nin stETH-ETH likidite havuzuna yatırabilirler. 

Lido projesinin Lido DAO tarafından yönetildiğini söylemiştik. DAO üyeleri, platform üzerinde verimliliği ve sürekliliği sağlamak için oy kullanırlar ve kritik kararlarda toplu onaylar almaya çalışırlar. DAO için temelde bazı görevler bulunmaktadır. Bu görevleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • DAO’nun hedeflerine katkıda bulunanlar için likit staking protokollerinin temel parametrelerini oluşturmak, dağıtmak, güncellemek ve karar vermek. 
  • Node operatörlerini yönetmek.
  • Protokol loncalarını desteklemek için LEGO hibelerini onaylamak.
  • Güvenlik, hata ödül programı ve acil durumlarda müdahale etmek.

LDO İstatistikleri 

Maksimum arzı 1 milyar olan LDO’nun dolaşımdaki arzı, toplam arzın %88’ine denk gelen 879 milyon 291 bin 133’tür. LDO, bu zamana kadar gördüğü en yüksek fiyat olan 11 dolar seviyesini 16 Kasım 2021’de görürken, gördüğü en düşük fiyat olan 0.40 dolar seviyesini ise 18 Haziran 2022’de görmüştür. 

LDO Nasıl Alınır? 

Binance, Coinbase, KuCoin, Kraken, Bitfinex, Bithumb, Gemini, OKX, MEXC ve Bybit gibi büyük kripto varlık alım satım platformlarında listelenen LDO, yine bu platformlar aracılığıyla kolaylıkla alınabilir, satılabilir ve elde tutulabilir. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Ethereum (ETH) Fiyatı 1.900 Doları Hedefliyor

PEPE, SHIB’e Kıyasla Daha Hızlı Büyüme Gösteriyor