in ,

Lido DAO (LDO) Hakkında Her Şey

Lido DAO, başta Ethereum olmak üzere birçok blok zincir üzerinde kullanıcıların likit bir şekilde varlık stake etmelerine olanak sağlayan bir platformdur.

Terra ve Solana blok zincirlerinde de merkeziyetsiz likidite sağlayan Lido DAO ile kullanıcılar likit bir şekilde ağ katılımcısı olabilmekte ve varlıkları üzerinden gelir elde edebilmektedirler.

Lido DAO Ekibi

Aralık 2020’de Ethereum 2.0 Beacon Chain’in yayınlanmasından birkaç hafta sonra piyasaya sürülen Lido, ilk önce Ethereum’a odaklandı. Mart 2021’de Terra üzerinde, Eylül 2021’de ise Solana üzerinde staking işlemlerini başlatan proje, Jordan Fish tarafından kuruldu.

Lido DAO Destekçileri

Lido DAO projesinin yatırımcıları arasında Dragonfly Capital, Andreessen Horowitz, Coinbase Ventures, Alameda Research, Jump Trading, Digital Currency Group, Paradigm, Three Arrows Capital ve daha çok fazlası gibi oldukça önemli yatırım şirketleri bulunuyor.

Lido DAO Nasıl Çalışır?

Lido DAO tarafından yönetilen projenin odak noktası staking hizmetleridir. Diğer staking platformlarının aksine, Lido DAO’nun stake ödülleri varlık likiditesini korumak amacıyla tasarlanmıştır. Örneğin, kullanıcılar ETH stake ettiğinde, stake edilmiş stETH alırlar. Kullanıcılar buradan elde ettikleri stETH’leri, Curve’nin stETH-ETH likidite havuzuna yatırabilirler.

Lido projesinin Lido DAO tarafından yönetildiğini söylemiştik. DAO üyeleri, platform üzerinde verimliliği ve sürekliliği sağlamak için oy kullanırlar ve kritik kararlarda toplu onaylar almaya çalışırlar. DAO için temelde bazı görevler bulunmaktadır. Bu görevleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • DAO’nun hedeflerine katkıda bulunanlar için likit staking protokollerinin temel parametrelerini oluşturmak, dağıtmak, güncellemek ve karar vermek.
  • Node operatörlerini yönetmek.
  • Protokol loncalarını desteklemek için LEGO hibelerini onaylamak.
  • Güvenlik, hata ödül programı ve acil durumlarda müdahale etmek.

Lido DAO Projesini Farklı Kılan Nedir?

Lido DAO projesi, kripto para dünyasındaki diğer rakiplerine göre geniş katılımcı kitlesi ve basit arayüzü ile ön plana çıkmaktadır.

Başta Ethereum blok zinciri olmak üzere birçok zincir üzerinde likit staking işlemine olanak tanıyan Lido DAO, kurduğu yönetişim modeli ile de ön plana çıkmaktadır. Lido DAO, likit staking sektörü ve blok zincirler için oldukça geniş bir altyapıya sahiptir. Bu avantajının yanına destekçi ve yatırımcı kitlesi de eklendiği zaman rakiplerine kıyasla önemli bir avantaja sahip olmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra Lido, kullanıcılar adına herhangi bir teknik uzmanlık ihtiyacını ortadan kaldıran birden fazla kullanıcının stake edilmiş ETH’lerini bir havuzda toplayarak daha geniş bir kullanıcı yelpazesi için stake etmeyi daha erişebilir hale getirmeyi amaçlamaktadır. Kullanıcıların ayrıca kendi doğrulayıcılarını çalıştırmak için minimum 32 ETH tutarında taahhütte bulunmaları gerekmez, bu da daha fazla kişinin ETH’lerini stake etmesine olanak tanır.

Lido Liquid Staking V2 veya Lido V2, Lido DAO protokolünün en son büyük sürümüdür. Ethereum 2.0 için daha verimli ve çok yünlü bir stake etme çözümü sağlamak üzere tasarlanmıştır. Lido V2’nin temel özelliklerinden biri, kullanıcıların Lido havuzuna ETH yatırmasına ve karşılığında stETH (stake edilmiş ETH) tokenleri almasına olanak tanıyan Liquid Staking modelidir. Bu tokenler ikincil piyasalarda alınıp satılabildiği gibi LSDFi protokollerinde kullanılabilir ve kullanıcılara başka amaçlar için kullanılabilecek daha likit bir stake edilmiş ETH formu sağlar.

Genel olarak Lido DAO ağı, kullanıcıların yönetime katılmasını ve ödüller kazanmasını sağlarken ağı güvende kalmasına yardımcı olan sağlam ve güvenli bir sistemdir.

Lido DAO Ağı Güvenli mi?

Lido DAO ağında, fonlar akıllı bir sözleşme içerisinde güvence altına alınır ve doğrulayıcılar tarafından erişilemez hale getirilir. Daha sonra, LDO token sahipleri, yeni düğüm operatörlerini incelemek, seçmek, işe almak ve zincir kuralları tarafından kesilen mevcut olanları cezalandırmak için Lido DAO’da oy kullanırlar.

Lido ayrıca, önde gelen bir DeFi hata ödül programı olan Immunefi platformu ile 2.000.000 dolarlık bir hata ödül programına sahiptir. Lido Bug Bounty programları, kullanıcı fonu kayıplarını, hizmet reddini, yönetim ele geçirmelerini, veri ihlallerini ve veri sızıntılarını önlemeye odaklanmaktadır.

LDO İstatistikleri

Toplam arzı 1 milyar olan LDO’nun dolaşımdaki arzı, toplam arzın %87.92’sine denk gelen 879 milyon 188 bin 216’dır. LDO, bu zamana kadar gördüğü en yüksek fiyat olan 11 dolar seviyesine 16 Kasım 2021’de ulaşırken, gördüğü en düşük fiyat olan 0,40 dolar seviyesine ise 18 Haziran 2022’de ulaşmıştır.

LDO Nasıl Alınır?

Binance, Coinbase, KuCoin, Kraken, Bitfinex, Bithumb, Gemini, OKX, MEXC ve Bybit gibi büyük kripto varlık alım satım platformlarında listelenen LDO, yine bu platformlar aracılığıyla kolaylıkla alınabilir, satılabilir ve elde tutulabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Haftanın Takip Edilecek Makroekonomik Gelişmeleri

THORChain (RUNE) Nedir? Nasıl Alınır?