içinde

LFG, UST’yi Desteklemek için 1 Milyar Dolar Arıyor

Luna Foundation Guard (LFG), UST’yi desteklemek için 1 milyar doların üzerinde para toplama umuduyla büyük kripto yatırımcılarına başvuruyor. Stablecoin sabah saatlerinde 0,41 dolar seviyesine kadar geriledi.

Dün akşam saatlerinde çıkan bir habere göre Terra ekosistemini destekleyen Singapur merkezli kâr amacı gütmeyen kuruluş Luna Foundation Guard (LFG), ABD doları ile sabitliğini kaybettikten sonra UST’yi desteklemek için 1 milyar dolardan fazla para toplamayı planlıyor.

UST gibi stablecoin’lerin, dolar gibi temel fiat para biriminin fiyatına birebir sabitlenmesi amaçlanıyor.

Edinilen bilgilere göre, grup şimdi sektörün en büyük yatırım firmaları ve piyasa yapıcılarından bazılarından taze sermaye toplamak istiyor. Şu anda müzakere edilmekte olan anlaşmaya göre, yatırımcılara LUNA’yı %50 indirimle satın alma fırsatı sunuluyor, ancak bu token’lar iki yıllık bir vesting programına tabi olacak.

Luna Foundation Guard (LFG) pazartesi günü yaptığı açıklamada, bir piyasa oynaklığı döneminde sabit para birimini savunmak için yüz milyonlarca dolar değerinde Bitcoin ve UST’yi piyasa yapıcılara ödünç vereceğini duyurdu. LFG, başlangıçta, stablecoin’in sabitliğini desteklemek için 10 milyar dolara kadar Bitcoin satın almayı amaçlamıştı.

UST, LUNA token ile olan ilişkisi aracılığıyla dolar sabitliğini korumaya çalışıyor. Bir yakma mekanizması ve her zaman 1 ABD Doları değerindeki LUNA’yı, 1 UST karşılığında satma özelliği ile onu kontrol altında tutmak için tasarlandı.

Ancak eleştirmenler, bu operasyonun başarısının LUNA’nın fiyatının gücüne ve likiditeyi teşvik etmek için %20’ye varan getiri üretmeye devam eden kilit DeFi platformu Anchor’a bağlı olduğunu söylüyor. Diğer taraftan Anchor, toplam mevduat 14 milyar dolardan 10 milyar doların altına hızla düşüş kaydetti.

Arbitrajcıların bu fiyat kaymaları anlarında devreye girmesi, Terra’nın native token’ı LUNA’daki 100 doları, 100 dolarlık UST’ye dönüştürmesi ve ikisi arasındaki fiyat farkını realize etmesi gerekiyor.

Bununla birlikte, son iki gün içinde, merkeziyetsiz finans protokollerinde UST’nin büyük miktarlarda geri çekilmesi, sistem üzerinde muazzam bir baskı yarattı.

Hem UST hem de daha geniş Terra ekosistemi LFG tarafından desteklenmektedir. Kâr amacı gütmeyen kuruluşun yönetim kurulunda diğerleri arasında Terraform Labs kurucu ortağı Do Kwon, Terraform Labs araştırma başkanı Nicholas Platias ve Jump Crypto başkanı Kanav Kariya yer alıyor.

Kaynak: The Block

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

UST, ABD, Janet Yellen,

UST Çöküşüne Yellen’ın Tepkisi! Müdahale Edilecek mi?

Tether

Stablecoin’ler İçin Tehlike Çanları mı Çalıyor?