içinde ,

Lens Protocol Nedir?

Lens Protocol, popüler DeFi kredi protokolü Aave tarafından Polygon blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir Web3 sosyal ilişki ağıdır. İngilizce “social graph” (sosyal grafik) olarak geçen bu tanımlama bir sosyal ağdaki insanların, grupların ve kuruluşların arasındaki bağlantıları gösteren bir diyagramdır.

Tamamen şekillendirilebilir, kullanıcıya ait bir sosyal grafik oluşturarak, içerik üreticilerinin kendileri ve toplulukları arasındaki bağlantılara sahip olmalarını sağlamak için tasarlanmıştır. Twitter, Meta gibi hali hazırdaki sosyal medya platformlarından en önemli farkı, kullanıcıların, içerik oluşturucuların oluşturdukları içeriğe ve söz konusu içeriklerin tüm bağlantılarına sahip olmalarıdır.

Lens Protocol, mevcut sosyal medya ağlarındaki önemli sorunları çözmeyi amaçlamaktadır. Yani, Web2 ağlarının tümü verileri benzersiz, merkezileştirilmiş veri tabanlarından alır. Tüm kayıtlar, veriler ve bağlantılar, kullanıcıya ait olmayan ancak işletmeci şirketin kullanıcı mülkiyetine ait olan merkezi ağlarında saklanır. Profiliniz, arkadaşlarınız ve içeriğiniz belirli bir ağda kalır ve ağ operatörüne aittir.

Ancak Lens Protocol’de kullanıcılar verilerinin sahibi olduğundan, verilerini Lens Protocol üzerine kurulu herhangi bir uygulamaya aktarabilirler.

Lens Protocol Nasıl Çalışır?

Öncelikle, kullanıcı, kişisel profilini oluşturmalıdır. Oluşturulan bu “kayıt” bir NFT olarak kaydedilecektir. Bu nedenle, her profil benzersiz ve kullanıcının tam kontrolü altında olacaktır.

Bir profil oluşturduktan sonra, kullanıcılar sosyal ağlarda avatar oluşturma, gönderi paylaşma, yorum yazma veya diğer makaleleri paylaşma gibi eylemleri gerçekleştirebilir. Tüm bu eylemler NFT’lere dönüştürülür. Örneğin bir kullanıcı bir hesabı takip ettiğinde, bu “takibi” temsil eden NFT ERC-721 standardında oluşturulacak bir TakipNFT (FollowNFT) NFT’si oluşturulacaktır.

Modüller

Modüller, Lens Protocol’ünün temel çalışma mekanizmasıdır. Her modül, belirli bir arayüzü takip eden bir whitelist’e dayalı olarak yönetilen bağımsız bir akıllı sözleşmedir. Protokolde 3 ana modül türü yer almaktadır.

  • Takip modülü: Bir kullanıcı bir profili takip ettiğinde gerçekleştirilecek olan profillere ve mantığa bağlantılar içerir.
  • Toplama modülü: Bu, çevrimiçi makaleleri toplamak için bir modüldür.
  • Referans modülü: Gönderilere yorum yapma ve etkileşimde bulunma modülüdür.

Bu modüllerin çalışma şekli oldukça basittir. Her profil, takipçilerinizi yönettiğinizden emin olmak için bir takip modülü içerecektir. Kullanıcı tarafından yapılan her gönderi, gönderinizin tanınmasını, sosyal ağlarda yayınlanmasını ve başkaları tarafından etkileşime geçilebilmesini sağlamak için bir referans modülüyle birlikte bir toplama modülü içerecektir.

Lens Protocol’ün merkeziyetsiz ve kullanıcı odaklı olması onu oldukça dikkat çekici kılıyor. Başarılı olması halinde Twitter, Facebook gibi Web2’de yaşadığımızı trendi Web3’e taşıyabilir.

Kaynak: Lens Protocol

Bizleri Phaver üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Eylül

Kripto Para Birimleri İçin Likiditenin Önemi

Hizmet Olarak Blockchain (BaaS)