in

Ledger Hacklenebilir mi?

Merkeziyetsiz yapısıyla öne çıkan kripto dünyasında güvenlik konusu yatırımcılar için hayati önem taşıyor. Kripto alanında yaşanan büyük çaplı hack vakaları ise yatırımcıların güvenlik endişesinin artmasına neden oluyor. Peki, güvenlik konusunda ön plana çıkan Ledger hacklenebilir mi bu soruyu inceliyoruz.

Sahte donanım cüzdanları, hackerların kullandığı bir hack türüdür. Tipik olarak, bilgisayar korsanları, donanım cüzdanına sahip olan kişileri hedef alır ve daha sonra onları kripto anahtarlarını çalmak için tasarlanmış, değiştirilmiş bir yedek kullanmaya yönlendirir.

Ledger, güvenlik konusunda her geçen gün gelişen piyasaya uyum sağlayarak kendini yeniliyor. Sunduğu benzersiz özellikleri ve her daim geleceği de göz önüne alarak ilerleyen yol haritası ile bu alandaki liderler arasında yer alıyor. Yüksek teknolojisi ve kullanıcılarına sağladığı ayrıcalıklar ile Ledger, Ledger Nano X ve Ledger Nano S gibi en popüler donanım cihazlarıyla öne çıkıyor.

Ledger cihazları, sadece biyometrik pasaportlarda ve güvenli banka kartlarında kullanılan Güvenli Öge (Secure Element – SE) teknolojisini kullanılır. Güvenli Öge (Secure Element), karmaşık saldırı vektörlerini ortadan kaldırarak uygulamaları güvenli hale getirmek için dış müdahaleye karşı dayanıklı (SE) çipini kullanır.

SE çipleri, diğer çoğu soğuk cüzdanda kullanılan geleneksel Mikrodenetleyici Birimi (MCU) çiplerine göre daha gelişmiştir. Ledger ürünlerinde SE çipinin üzerinde kendi güvenli belleği mevcuttur ve bu bellek, ekranı ve tuşları doğrudan kontrol edebilir.

Soğuk cüzdanların internete ihtiyacı olmadığı hatırlandığında SE çipleri, Ledger ürünleri için cihazlara fiziksel erişime karşı eşsiz güvenceler sağlar. Bu çipler, dış dünyayla uyumlu oldukları arayüz sayısını ortadan kaldırarak saldırı yüzeylerini azalttıkları için “sertleştirilmiş mikrodenetleyiciler” olarak da bilinir. Ayrıca; bu çipler, yan kanal analizi gibi çeşitli fiziksel saldırılara karşı koruma sağlayarak endüstri standartlarını karşılamak için EAL5+ sertifikasyon sürecinden geçer.

Tüm bu özellikler göz önüne alındığında kullanıcılara güvenlik konusunda benzersiz avantajlar sunan Ledger, hack konusunda da kullanıcılara güvence sağlar. Partneri olduğumuz Ledger’daki ürünlere bakmak ve indirimli fiyatlardan yararlanmak için buraya tıklayabilirsiniz!

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Testnet

Vertex Testnet ile Nasıl Etkileşime Girilir?

Bull BTC CLUB (BBC) Nedir? Nasıl Satın Alınır?