in ,

Ledger Güvenilir mi?

Kripto donanım cüzdanı alanında öne çıkan ve kripto para sahiplerine güvenli bir soğuk depolama deneyimi sağlayan Ledger güvenilir mi bu soruyu inceliyoruz. 

Partneri olduğumuz Ledger’daki ürünlere bakmak ve indirimli fiyatlardan yararlanmak için buraya tıklayabilirsiniz!

Soğuk depolama, birçok kişi tarafından tercih edilen internetsiz, çevrimdışı ortamlarda kripto para birimi depolama yöntemidir. Donanım cüzdanlarıyla alabileceğiniz soğuk cüzdanlar, çevrimdışı olduğu için daha güvenlidir.

Ledger, güvenlik konusunda her geçen gün gelişen piyasaya uyum sağlayarak kendini yeniliyor. Sunduğu benzersiz özellikleri ve her daim geleceği de göz önüne alarak ilerleyen yol haritası ile bu alandaki liderler arasında yer alıyor. Yüksek teknolojisi ve kullanıcılarına sağladığı ayrıcalıklar ile Ledger, Ledger Nano X ve Ledger Nano S gibi en popüler donanım cihazlarıyla öne çıkıyor.

 

Ledger cihazları, sadece biyometrik pasaportlarda ve güvenli banka kartlarında kullanılan Güvenli Öge (Secure Element – SE) teknolojisini kullanılır. Güvenli Öge (Secure Element), karmaşık saldırı vektörlerini ortadan kaldırarak uygulamaları güvenli hale getirmek için dış müdahaleye karşı dayanıklı (SE) çipini kullanır. SE çipleri, diğer çoğu soğuk cüzdanda kullanılan geleneksel Mikrodenetleyici Birimi (MCU) çiplerine göre daha gelişmiştir. Ledger ürünlerinde SE çipinin üzerinde kendi güvenli belleği mevcuttur ve bu bellek, ekranı ve tuşları doğrudan kontrol edebilir.

Ledger, Rainbow adında geliştiricilerin yan kanal saldırılarına karşı uygulamalarını değerlendirmeleri için bir yan kanal analizi simülasyon aracı da sağlar. Ledger cihazlarıyla uyumlu olan coin’ler, sıkı bir şekilde test edilir ve BOLOS sistemi kullanılarak bağımsız olarak ayrılır.

SE çipi, Ledger’ın kendisi tarafından geliştirilen BOLOS işletim sistemini çalıştırır. BOLOS işletim sistemi, çipin işleme ortamını, kripto varlıklarını güvence altına almak ve uygulamalara destek sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır.

Soğuk cüzdanların internete ihtiyacı olmadığı hatırlandığında SE çipleri, Ledger ürünleri için cihazlara fiziksel erişime karşı eşsiz güvenceler sağlar. Bu çipler, dış dünyayla uyumlu oldukları arayüz sayısını ortadan kaldırarak saldırı yüzeylerini azalttıkları için “sertleştirilmiş mikrodenetleyiciler” olarak da bilinir. Ayrıca; bu çipler, yan kanal analizi gibi çeşitli fiziksel saldırılara karşı koruma sağlayarak endüstri standartlarını karşılamak için EAL5+ sertifikasyon sürecinden geçer.

Tüm bu özellikler göz önüne alındığında kullanıcılara güvenlik konusunda benzersiz avantajlar sunuluyor. Ledger, hem yazılım hem de donanım alanında sunduğu kapsamlı güvenlik yaklaşımı sayesinde en popüler soğuk cüzdanlardan biridir. Ledger, kendi özel BOLOS işletim sistemi sayesinde sayısız varlık ve uygulamayı destekler ve kripto para kullanıcılarına eşsiz bir kullanıcı arayüzü ile gelişmiş işlevler sağlar.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Ripple (XRP) Nasıl Stake Edilir?

ABD TÜFE Verileri Sonrası Bitcoin Fiyatı Sıçradı, Hedef Neresi?