içinde

LayerZero Labs, Omnichain Crypto Networks Oluşturmak için 135 Milyon Dolar Topladı

LayerZero’nun 1 milyar dolar değerinde olan finansman turu, Sequoia, FTX Ventures ve Andreessen Horowitz tarafından ortaklaşa yönetildi.

LayerZero Labs bugün Sequoia Capital, FTX Ventures ve Andreessen Horowitz’in ortak liderliğinde ve Coinbase Ventures, PayPal Ventures, Tiger Global, Uniswap Labs ve daha fazlasının katılımıyla 135 milyon dolar topladığını duyurdu. Bu finansman turu, LayerZero Labs’e 1 milyar dolar değer kazandırıyor ve merkeziyetsiz omnichain (çok zincirli) birlikte çalışabilirlik protokolü olan LayerZero tarafından desteklenen zincirler arası merkeziyetsiz uygulamaların (dApp’ler) geliştirilmesini hızlandıracak.

LayerZero Labs CEO’su ve kurucu ortağı Bryan Pellegrino şunları söyledi:

“Bu tur, LayerZero Labs ve gelişen birlikte çalışabilirlik ortamı için ileriye doğru atılmış büyük bir adım. Aynı amaca ulaşmak için dünyanın en iyi ve en saygın kuruluşlarından bazılarını bir araya getirdik: blokzincirler arasındaki tüm birlikte çalışabilirliği destekleyen genel mesajlaşma katmanını yaratın.”

LayerZero

Kripto ekosisteminin son birkaç yılda patlaması, oyun, NFT pazar yerleri ve medya uygulamaları gibi yüksek verimli uygulamalar için uygun maliyetli blokzincirler üzerinde daha fazla talep oluşmasına neden oldu. Ancak bu zincirler arası dünyayı destekleyecek altyapı yetersiz kaldı ve bu da kullanıcıların, verilerin ve likiditenin farklı zincirlerde dağıtılan uygulamalar arasında parçalanmasına neden oldu. LayerZero, dApp’leri farklı blokzincirlerinde birleştiren bir çok zincirli birlikte çalışabilirlik protokolü sağlayarak bu sorunu çözer.

LayerZero Labs CTO’su ve kurucu ortağı Ryan Zarick şunları söyledi:

“LayerZero, sınırsız geleceğin blokzincirlerinin kilidini açıyor. Kullanıcılar, birden fazla blokzincirinde bulunan çok zincirli dApp’lerle etkileşime girecek. Bu dApp’ler, kullanıcı farkına bile varmadan LayerZero üzerinden sorunsuz bir şekilde iletişim kuracak.”

LayerZero’nun beta lansmanını takiben, LayerZero Labs ekibi, LayerZero’nun genel mesajlaşması üzerine kurulu bir zincirler arası likidite transfer protokolü olan Stargate’i kısa süre önce piyasaya sürdü. Stargate, Bridging Trilemma adlı holy grail sorununu çözer ve birleşik likidite ve anında kesinlik garantisi ile yerel varlıklarda zincirler arası likidite transferini sağlar. Ekip, Stargate’in kripto para birimini blokzincirler arasında taşımak isteyen herhangi bir uygulamanın ayrılmaz bir parçası olacağına inanıyor.

LayerZero

Lansmandan sadece 10 gün sonra, Stargate güvence altına alınan varlıklarda 3.4 milyar doları aştı ve Stargate, LayerZero üzerinden 264 milyon doların üzerinde transfer gönderdi. Bu ivmeden hareketle LayerZero Labs, LayerZero ve Stargate tarafından desteklenen cross-chain DeFi protokolleri ve dApp’lerden oluşan bir topluluk oluştururken LayerZero protokolünü EVM olmayan blok zincirlerle (Solana, Terra, vb.) entegre etmeye odaklanacak.

Pellegrino’ya ek olarak, LayerZero Labs’ın kurucu ortakları Ryan Zarick (CTO) ve Caleb Banister (Baş Mühendis), teknik uzmanlığa sahip birinci sınıf mühendislerdir. Üçlü daha önce birlikte girişimler kurmuş ve Noam Brown ve Facebook AI Research ile birlikte akademik araştırmalar yayınlamıştı.

Andreessen Horowitz’in genel ortağı Ali Yahya şunları ifade etti:

“Katmanlar arası birleştirilebilirliğin kilidini açarak, LayerZero geliştiricilerin daha önce mümkün olmayan merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmasını sağlıyor. Bryan, Ryan, Caleb ve tüm LayerZero ekibi, blockchain’in birlikte çalışabilirliğine olan bağlılıkları ve protokollerinin kusursuzluğu ile bizi tamamen etkiledi. Bundan kaynaklanan uygulama yeniliğini görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Ekip, yakın zamanda LayerZero Labs’a katılan Sushiswap’ın efsanevi kurucu ortağı 0xMaki de dahil olmak üzere kripto topluluğunun saygısını hızla kazandı. 0xMaki, ortakları LayerZero ve Stargate’e entegre etmeye odaklanacak.

FTX Ventures Yatırımcısı Ramnik Arora

FTX Ventures Yatırımcısı Ramnik Arora,

“Birleştirilebilirlik, LayerZero’nun sağladığı blok zinciri teknolojisinde belirleyici bir özelliktir. LayerZero, bir zincirdeki akıllı sözleşmelerin, tüm blokzinciri ekosisteminin değerini artırarak, başka bir zincirin ağından sorunsuz ve güvenli bir şekilde yararlanmasına olanak tanır. Ekip, vizyon ve teknik yürütmenin ender bir birleşimidir ve biz FTX olarak geçen yıl onları desteklemekten onur duyuyoruz.”

Bu dönüm noktası, LayerZero Labs’i kriptoyu son kullanıcılar için daha erişilebilir hale getirme vizyonuna bir adım daha yaklaştırarak dijital varlıkların benimsenmesini hızlandırıyor. Ekip, LayerZero üzerine kurulu dApp’lerin uygulamalarından blokzincirleri soyutlayacağına ve bunun yerine dApp’lerinde birden fazla blokzincirinin gücünden yararlanarak birinci sınıf kripto kullanıcı deneyimleri oluşturacağına inanıyor.

Sequoia’nın ortağı Shaun Maguire;

“LayerZero Labs, kriptodaki en önemli ve en yüksek değer sorunlarından birini çözüyor. Stargate’in erken başarısı, LayerZero’nun üzerinde geliştirilecek yeni bir ekosistemin potansiyelini gösteriyor ve ekibin büyümesine ve bu topluluğu beslemesine yardımcı olmayı dört gözle bekliyoruz.”

LayerZero

Ekip, LayerZero ile oluşturulan yeni kullanım senaryoları konusunda heyecanlı. DeFi, birden fazla blokzincirinde alım-satım, borç alma ve borç verme uygulamalarına sahip olacak ve daha verimli pazarlar yaratacaktır. Oyunlar ve medya dApp’leri, NFT’leri en likit pazarlara sahip diğer blokzincirlerine transfer etme, satın alma ve satma yeteneğine sahipken, yüksek verimli işlemlerini tek bir blokzincirinde yapacaktır.

Sequoia’nın ortağı Michelle Bailhe;

“Zincirler arası bir geleceğe inancımız vardı, ancak bunu sağlayacak teknoloji yetersizdi – LayerZero ile tanışana kadar. Twitter’da Bryan ile ilk tanıştığımızdan beri, ekibin kripto için birlikte çalışabilirliği çözme konusundaki yaratıcılığı, teknik mükemmelliği ve cesareti karşısında şaşkına döndük. Bu takım daha yeni başlıyor.”

LayerZero Hakkında

LayerZero, dApp’lerin birden fazla blokzincirinde güvenilir ve verimli bir şekilde oluşturulmasına olanak tanıyan bir çok zincirli birlikte çalışabilirlik protokolüdür. LayerZero, bir orta zincirin maliyet etkinliği ile hafif bir node’un güvenliğini sağlayan on-chain Ultra Light Nodes kullanarak dApp’leri zincirler arasında bağlar. Geliştiriciler, protokolü kullanarak tek ve basit bir arayüz kullanarak dApp’lerini çok zincirli uygulamalara dönüştürebilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonometri bölümü öğrencisi. KoinSaati İçerik Editörü

Bitcoin (BTC)’de Sert Düşüş Yaşandı I Dikkat Edilmesi Gereken Seviyeler

Opera 8 Büyük Blockchain Ekosistemini Destekleyecek