in

Layer 2 Dünyasında Neler Oluyor?

Topluluğumuzun tecrübeli ismi Bratu, “Layer 2 dünyasında neler oluyor?” başlıklı bilgilendirici tweet flood’unu takipçileriyle paylaştı. 

Ethereum ölçeklendirmesinin geleceğinin L3’lerin, Superchain ve Hyperchain’lerin geliştirilmesi etrafında dönmesi bekleniyor.

Ethereum bir L1 olarak faaliyet gösterirken, internet ile aynı ölçekte çalışabilmelidir. Bugün, hiçbir L2 zinciri bu yeteneğe sahip değildir.

Yüksek düzeyde, Web3 geliştiricilerinin şu anda üç seçeneği var:

1-Ölçeklenebilirlikten ödün vererek ETH üzerinde dağıtım yapmak.
2-Bir ekosisteme bağımlılık riskini göze alarak L2 çözümünü tercih etmek.
3-Likidite bölünmesine rağmen kendi zincirlerini dağıtmak ve sürdürmek.

Dahası, birlikte çalışabilirliği sağlamak önemli bir zorluk teşkil eder.

Cross chain köprüler kullanarak bu zorluğun üstesinden gelmenin kırılgan olduğu ve sürekli kötü niyetli aktörlerin olduğu kanıtlanmıştır.

Yeni zorluklar yenilikçi çözümleri gerektiriyor.

Optimism’deki OP Zincirleri, Arbitrum Orbit’teki L3’ler veya zkSync’teki hyperchain’ler gibi bir sonraki rollup dalgası, farklı hedeflere sahip çeşitli varlıkların kendi özelleştirilmiş ortamlarını oluşturmalarını sağlayacaktır.

Şimdi temel ölçeklendirme aktörleri tarafından sağlanan çözümlere daha yakından göz atalım.

OPTIMISM & OP STACK

Ekim 2022’de, Optimism tanıtıldı:

-OP Stack, her türden ölçeklenebilir ve birlikte çalışabilir blok zincirleri oluşturmak için modüler ve açık kaynaklı bir plan

-Superchain, OP Stack üzerinde, entegre edilmiş ve birleştirilmiş L2’lerden oluşur

Kısaca, OP Stack bir “build-an-L2” süpermarketi olarak görülebilir. Bir projenin özel ihtiyaçlarını karşılamak için kolayca özelleştirilebilen farklı katmanlar (modüller) sunar.

Bu yaklaşımı kullanarak, bir Superchain geleceği için potansiyelin kilidini açabilirler.

Haziran ayı başlarında Optimism, amiral gemisi L2 rollup’ını Bedrock’a taşıma konusunda bir duyuru yaptı.

Bu sürüm OP Stack’in ilk resmi lansmanını temsil ediyor ve OP mainnet’i token takası için en uygun maliyetli Ethereum L2 rollup’ı haline getiriyor.

Bedrock aşağıdaki avantajları sunar:

– Deposit süresini 10 dakikadan 3 dakikaya indirir.
– Hem fault kanıtlarını hem de ZK kanıtlarını destekleyerek kanıt modülerliğini geliştirir.
– Tek bir rollup “bloğu” içinde birden fazla işlemin yürütülmesini sağlar.

Bedrock yükseltmesinin ardından Optimism’in bir sonraki adımı Superchain’e geçiş yapmaktır.

Superchain; güvenli bir iletişim katmanını ve açık kaynaklı bir teknoloji yığınını (OP Stack) paylaşacak olan L2’lerden (OP Zincirleri) oluşan merkeziyetsiz bir ağdır.

Sırada ne var?

Asıl olay burada başlıyor.

– Optimism’in L2 rollup zinciri – Superchain’in 1. üyesi.
– Coinbase’in yaklaşmakta olan Base L2’si – 2. üye, bu yıl bir ana ağ duyurusu bekleniyor.
– Ayrıca Worldcoin OP Stack’i geliştirmeyi taahhüt etmiştir.

Merkeziyetsiz bir opsiyon borsası olan Aevo, kısa süre önce Conduit ile işbirliği içinde OP Stack tabanlı rollup’ı başlattı.
– BNB zinciri üzerindeki opBNB de OP Stack’i kullanır.
– Zora Network de OP Stack üzerine inşa edilmiş bir L2 çözümüdür.

ARBITRUM ORBIT

Arbitrum şu anda TVL açısından en büyük ve en baskın L2 ağı unvanını elinde tutuyor ve toplamda 5,8 milyar doların üzerinde etkileyici bir büyüklüğe sahip. Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse Arbitrum %60’ın üzerinde bir pazar payına sahiptir.

Arbitrum 4 temel ürün sunmaktadır:

Arbitrum One: Bu, Arbitrum ekosisteminin ilk ve ana ağ rollup’ıdır.

Arbitrum Nova: Maliyete duyarlı ve yüksek işlem hacmi beklentileri olan projeler için tasarlanmış bir AnyTrust çözümüdür.

Arbitrum Nitro: Bu teknik yazılım yığını Arbitrum L2’ye güç vererek rollup’ı daha hızlı, daha ucuz ve daha EVM uyumlu hale getirir.

Arbitrum Orbit: Bu geliştirme çerçevesi, Arbitrum ana ağının üstünde L3’lerin oluşturulmasına ve dağıtılmasına olanak tanır.

Uygulama zincirleri olarak da bilinen L3 rollup’ları, Arbitrum’un zincirlerinde işlemlerin gerçekleştirilmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

Bunlar Arbitrum’un ölçeklendirilmesinin bir sonraki aşaması ve vizyonlarını gerçekleştirmek için çözüm olarak hizmet ederler.

Arbitrum özelleştirilebilirliğe büyük önem veriyor.

Orbit, yakında çıkacak olan Arbitrum Stylus yükseltmesi ile uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır.

Bu, geliştiricilerin C, C++ ve Rust kullanarak dApp’ler oluşturmasını sağlarak Arbitrum’un çok yönlülüğünü destekleyecek.

ZKSYNC & HYPERCHAINS

Şimdi zkSync’e ve onun Ethereum ölçeklendirmesinin geleceğine ilişkin vizyonuna geçelim.

Hyperchain’ler, zkSync’in L3 vizyonudur, güvenilir ve özelleştirilebilir bağlantılı blok zincirlerinden oluşan kapsamlı bir ekosistem olarak düşünülmüştür.

Kısaca, hyperchain’ler Ethereum üzerindeki bağımsız ZK zincirlerini ifade eder.

Bu zincirler, özelleştirilebilir ve tamamen güvensiz hiper köprülerden oluşan bir ağ aracılığıyla birbirine bağlanır.

STARKWARE & FRAKTAL ÖLÇEKLEME

Teorik olarak, sistemin bütününü temsil etmek için sonsuz sayıda hyperchain olabilir. İşte bu noktada StarkWare, fraktal ölçeklendirme kavramının öncülerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Özetle, StarkWare’in çok katmanlı ağ tezi, L2’lerin genel amaçlı ölçeklendirme için tasarlandığını, L3’ün ise özelleştirilmiş ölçeklendirme için kullanılması gerektiğini öne sürmektedir.

Ancak StarkWare, bu tezin ilk yayınının ötesinde başka bir duyuru yapmamıştır.

POLYGON 2.0

Polygon’un L2 yolculuğunun bir sonraki aşamasına ilişkin son duyurusu Haziran ayının başında yayınlandı. Polygon 2.0, “İnternetin Değer Katmanı”nı oluşturma vizyonuyla duyuruldu.

Bu çözüm, bir dizi yükseltme yoluyla Polygon zkEVM, PoS ve Supernet’ler arasında birlikte çalışabilirliği geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Polygon, ZK teknolojisini mevcut PoS mekanizmasıyla birleştirerek güvenlik ve gizliliği güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Polygon 2.0 da, her iki teknolojinin güçlü yönlerini birleştirmeyi hedefliyorlar.

Polygon ekibinin yakın zamanda yaptığı bir duyuru, Polygon PoS’u 2024 yılının 1. çeyreğinin sonuna kadar bir zkEVM validium’a geçirme planlarını ortaya koyuyor.

Kaynak: Stacy Muur

Bu konu başlıkları aşağıdaki derinlemesine L2 araştırmasını özetlemektedir. Binance Research Moulik Nagesh ve Shivam Sharma tarafından yazılmıştır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Kripto Alanında “Smart Money” Nasıl İzlenir?

Destek ve Direnç Nasıl Çalışır ?