in ,

Layer1 ve Layer2 Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Ölçeklenebilirlik, günümüz blockchain dünyasının en çok tartışılan konularından birisidir. Blockchain alanına herhangi bir şekilde dahil olduysanız Layer-1 ve Layer-2 çözümlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu yazımızda, Layer-1 ve Layer-2 projelerinin son bir hafta içinde yaşadığı gelişmeleri inceleyeceğiz. 

Layer-1 altta yatan ana blockchain mimarisini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Layer-2 ise altta yatan blockchain’in üzerinde yer alan ve üst üste binen bir ağdır. 

kripto blockchain

Buna örnek vermek gerekirse Bitcoin ve Lightning Network ağlarını düşünebiliriz. Bitcoin bir Layer-1 ağı iken Lightning Network bir Layer-2’dir. 

Shibarium Layer-2 için Tarih Verildi

Tanınmış bir Shiba Inu (SHIB) infleuncer’ı olan ve SHIB pazarlama ekibinin bir üyesi olan Lucie, Shiba Inu ekosistemi için Layer-2 ölçeklendirme çözümü olan Shibarium’un merakla beklenen lansmanına ilişkin tahminleri paylaştı. 

Ekibin güvenli bir platform sunma konusundaki kararlılığına değinen Lucie, kişisel tahminlerine göre lansmanın Temmuz ayında yapılacağını düşünüyor. Bununla birlikte, anonim bir Shibarium geliştiricisi olan Shibarium1, lansmanın Ağustos ayında olabileceğini söylemişti. 

Vitalik Buterin Uyarıda Bulundu

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin, 21 Mayıs tarihli blog yazısında Ethereum mutabakatına aşırı yükleme yapılmaması konusunda uyarıda bulundu. 

Vitalik, Ethereum

Buterin, Ethereum konsensüs minimalizminin korunmasını ve doğrulayıcılara başka işler yüklenmemesi gerektiğini savundu. Kurucu, Ethereum sosyal mutabakatının Layer-2 projelerinin sorun yaşaması halinde onları kurtarmak için Layer-1 yumuşak çatalları gibi başka amaçlar için kullanılmasını öneren bir dizi teklifin ortaya atıldığını belirtti. 

Bitcoin Layer-2 Protokollerine Talep Artıyor

Trust Machines CEO’su Muneeb Ali, Bitcoin’in daha fazla geliştirici ve yatırım çekebilmesi için Ordinals NFT’nin önemini vurguladı. 

Ali, en iyi geliştiricilerin ve bilim insanlarının Bitcoin Layer-2’ler üzerinde çalışmaları gerektiğini söyledi. Ali’ye göre işlem ücretlerindeki artış, Bitcoin için Layer-2 protokollerinin talep gördüğünü gösteriyor. Bitcoin ağında 500 milyar dolarlık bir pazar potansiyeli olduğunu belirten Ali, Bitcoin’in Lightning Network’ünde gönderilen Bitcoin miktarının ve kullanıcı sayısının 2023’te hızla arttığının altını çizdi. 

Chainlink, Arbitrum ile Ortaklık Kurduğunu Duyurdu

Merkeziyetsiz blockchain oracle ağı ve Web3 platformu olan Chainlink, Layer-2 ölçeklendirme çözümü Arbitrum ile ortaklık kurduklarını duyurdu. 

Yapılan duyuruda, Arbitrum One üzerinde Chainlink Doğrulanabilir Rastgele Fonksiyonunun (VRF) kullanıma sunulduğu açıklandı. Bu hamle, geliştiricilerin blockchain endüstrisindeki lider rastgele sayı üreticisine erişmelerini sağlayacak. 

Bu ortaklık kapsamında Chainlink ve Arbitrum Vakfı, 22 Mayıs’ta VRF için bir atölye çalışması düzenledi. 

Tenet, Conflux ve Qtum ile Birlikte Çalışacak

Cosmos ağı üzerine inşa edilmiş bir likit staking Layer-1 ağı olan Tenet, Çin merkezli blockchain projeleri olan Conflux ve Qtum ile ortaklık sağladı. 

Yapılan ortaklığın, Tenet’i genellikle batı kripto projelerinden izole edilen Asya blockchain topluluğuna entegre etmesi amaçlanıyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Ethereum (ETH) Fiyatı Toparlanıyor mu?

PooCoin (POOCOIN) Nedir? Nasıl Kullanılır?