in ,

Layer1 ve Layer2 Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Ölçeklenebilirlik, günümüz blockchain dünyasının en çok tartışılan konularından birisidir. Bu yazımızda, Layer-1 ve Layer-2 projelerinin son bir hafta içinde yaşadığı gelişmeleri inceleyeceğiz.

Optimism Foundation 160 Milyon Dolarlık Satış Yaptı

Ethereum tabanlı Layer-2 ağı Optimism, yönetim platformunda yapılan bir güncellemeye göre, yedi alıcıya yaklaşık 116 milyon OP token (157 milyon dolar değerinde) tutarında özel token satışı yaptığını söyledi.

Token transferinin hemen başlayacağı ifade edilirken, satışın özel ve kapalı olacağı bilgisi verildi. Satış sonucu token elde eden alıcılar OP varlıklarını 2 yıl boyunca kilitli tutacaklar.

Base, Token İhracına Dair İpucu Verdi

Coinbase’in Ethereum tabanlı Layer-2 ağı olan Base Network, gelecekte dijital token çıkarma olasılığının sinyalini verdi.

Coinbase’in Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal, yakın tarihli bir röportajda tokenizasyon için acil bir plan olmasa da bu fikri tamamen göz ardı etmediklerini söyledi. Base token potansiyeline rağmen Grewal, Base Network’e acil odaklanmalarının yeni geliştirmeler için teknolojinin kullanımını teşvik ettiğini vurguladı.

Layer-1 Projesi Canto %13 Yükseldi

Cosmos tabanlı bir Layer-1 ağı olan Canto’nun Ethereum’a geçme ve bir Layer-2 ağına dönüşme yönündeki iddialı planının açıklanamsıyla birlikte projenin yerel kripto para birimi %13 yükseliş yaşadı.

Konu ile ilgili yorumda bulunan Polygon kurucu ortağı Sandeep Nailwal, Canto’nun geçişinden bahsederken, neofinans devrimini hızlandırma potansiyelinden duyduğu heyecanı dile getirdi. Nailwal :”Bir Canto Layer-2, Layer-1 egemenliğini koruyor. Ethereum’a geçer geçmez güvenilir bir ZK köprüsüne sahip olacak” ifadelerini kullandı.

Polygon Labs, Celo’nun Ethereum Layer-2 Geçişine Yardımcı Olmak İstiyor

Polygon Labs, Celo topluluğunun Ethereum’da yaklaşan Layer-2 geçişi için Zincir Geliştirme Kiti (CDK) kullanmasını önerdi.

Polygon kurucu ortağı Sandeep Nailwal, Celo’nun yönetişim forumunda önerisini dile getirdi. Nailwal: “Celo ekosisteminin Layer-2 geçişi için Polygon CDK’yı kullanmasını öneriyoruz. CDK, geliştiricilerin Ethereum için ZK destekli Layer-2’ler oluşturmasını kolaylaştıran açık kaynaklı bir araç setidir. Bunun güzel yanı, Layer-1’lerin Ethereum Layer-2’lere geçişine izin verme kolaylığı ve modülerliğe vurgu yapmasında yatıyor” dedi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Haftanın Öne Çıkan Funding Round Etkinlikleri

Yapay Zeka Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?