in ,

Layer1 ve Layer2 Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Ölçeklenebilirlik, günümüz blockchain dünyasının en çok tartışılan konularından birisidir. Bu yazımızda, Layer-1 ve Layer-2 projelerinin son bir hafta içinde yaşadığı gelişmeleri inceleyeceğiz.

Sushi, Aptos Ağına Genişliyor

Sushi, Layer1 projesi Aptos ağına genişleyeceğini duyurdu. Bu genişlemenin bir parçası olarak, Sushi’nin 2. Sürüm otomatik piyasa yapıcısı (AMM) Aptos ağına entegre edilecek.

Konu ile ilgili açıklama yapan Sushi ekibi şu ifadeleri kullandı: “Bu entegrasyon, Sushi için EVM olmayan ilk zinciri işaret ediyor. Aptos ilk EVM dışı entegrasyon, Sushi’nin zincirler arası ve çoklu zincirlerde öne çıkma hedeflerini ilerletmek için kilit önem taşıyor. Sushi’nin halihazırda faaliyetini sürdürdüğü başlıca EVM zincirleri arasında Ethereum, Fantom, Polygon, Arbitrum, BNB Chain ve diğer bazı projeler yer alıyor.

opBNB Layer-2 Ölçeklendirme Çözümü BNB Chain’de Piyasaya Sürüldü

BNB Chain geliştirme ekibi, merkeziyetsiz uygulamaları (dApps) ölçeklendirmek için ana ağ üzerinde opBNB’yi başlattı.

Optimism’in OP Stack olarak bilinen yazılım paketi üzerine inşa edilen opBNB, işlem hızlarını artırmak ve dApp ücretlerini azaltmak için tasarlanmış bir Layer-2 ölçeklendirme çözümdür. Bu teknoloji, Ethereum uyumlu dApp’lerin zincir dışı bir katmanda konuşlandırılmasına ve daha sonra bu işlemlerin Optimistic Rollup teknolojisi kullanılarak BNB zinciri aracılığıyla güvence altına alınmasına olanak tanır.

Sui, zkLogin’i Duyurdu

Layer-1 protokolü Sui, bir sonraki milyar kullanıcıyı Web3’e dahil ederek kitlesel benimsemeyi hedefleyen zkLogin’i duyurdu.

Sui Foundation, geçtiğimiz gün yaptığı basın açıklamasında, kullanıcıların bu yeni özellik aracılığıyla Google, Facebook ve Twitch giriş bilgilerini kullanarak merkeziyetsiz uygulamalara giriş yapabileceklerini söyledi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Sui Foundation Genel Müdürü Greg Siourounis: “zkLogin, kullanıcıların dApp’lere rahatça kullandıkları sosyal girişlerle erişmelerini sağlayarak, blok zincir tabanlı uygulamaların faydalarını milyarlarca ana akım kullanıcıya ulaştırmanın önündeki büyük bir engeli ortadan kaldırıyor” dedi.

Manta Network, Pacific Layer-2’yi Başlattı

Manta Network, zk-knowledge (sıfır bilgi) özellikli uygulamaların geliştirilmesine olanak tanıyan Layer-2 blokchain Manta Pacific’in mainnet lansmanını duyurdu.

Pacific Layer-2 ağı, Caldera adlı bir proje tarafından Optimism’in OP Stack’inin değiştirilmiş bir versiyonu kullanılarak geliştirildi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Manta Network’ün temel katılımcısı Kenny Li: “Başarılı bir testnet aşamasının ardından Manta Pacific, diğer monolitik L1 ve L2’lerin maliyetinin çok altında zincir üstü etkileşimler sunmak için Celestia’nın veri kullanılabilirliği katmanından yararlanarak güçlü yönlerini geliştirecek” dedi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Coinbase’in Layer2 Ağı BASE Nedir?

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Fiyat Analizi