in ,

Layer1 ve Layer2 Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Ölçeklenebilirlik, günümüz blockchain dünyasının en çok tartışılan konularından birisidir. Bu yazımızda, Layer-1 ve Layer-2 projelerinin son bir hafta içinde yaşadığı gelişmeleri inceleyeceğiz.

Casio, Polygon (MATIC) ile Ortaklık Kurdu

Japonya’nın popüler saat markası Casio, Layer-2 ölçeklenebilirlik platformu Polygon ile ortaklık kurduklarını duyurdu.

Yapılan ortaklık ile birlikte Casio, sanal G-SHOCK saatlerini Polygon ağı üzerinde piyasaya sürmeyi planlıyor. Casio tarafından yapılan açıklamada, Polygon ağı üzerinde G-SHOCK Creator Pass adını taşıyacak 15.000 adet ile sınırlı NFT koleksiyonu çıkarılacağı belirtildi. Aynı zamanda bu NFT’lerin Virtual G-SHOCK topluluğunda düzenlenen etkinliklere katılıma olanak sağlayacağı da vurgulandı.

USDC, Base ve OP Mainnet Üzerinde Yayınlandı

USDC ihraççısı Circle, stablecoin’ini Layer-2 ağları Base ve Op Mainnet üzerinde piyasaya sürerek varlığın kullanılabilirlik alanını genişletti.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, işletmelerin hesaplarını Circle’a bağlayarak Base ve OP Mainnet üzerinde USDC ramp’larını direkt olarak kullanabileceği belirtildi. Daha önce Base ve OP Mainnet üzerinde USDC kullanabilmek için Ethereum ağı üzerinden köprüleme yapılması gerekiyordu.

BASE Ağı İlk Büyük Kesintisini Yaşadı

Coinbase’in Layer-2 ağı Base, 5 Eylül’de geliştiricilerin bir düzeltmeyi uygulamaya koyması sebebiyle 43 dakika boyunca kesintiye uğradı.

Coinbase, konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Dahili altyapımızın bir kısmının yenilenmesi gerektiğinden blok üretiminde bir gecikme tespit ettik. Şimdi bir düzeltme uyguladık ve iyileşme görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Solana Kullanıcı Sayısı Düşmeye Devam Ediyor

Layer-1 blok zincir platformu Solana, kullanıcı faaliyetlerinde düşüş yaşamaya devam ediyor.

Solana ağının günlük aktif adres sayısı son iki yılın en düşük seviyesine ulaştı. Konu ile ilgili yorumlarda bulunan veri analisti Rebecca Stevens: “Solana ekosistemi FTX’in çöküşünden önce aktif kullanıcı sayısında zaten bir düşüş yaşıyordu. Ancak blok zincirinin borsa ve Alameda Research ile bu kadar güçlü bağlara sahip olması itibarına biraz daha zarar verdi. SOL’un bir menkul kıymet olduğunu iddia eden SEC de tokenin fiyatını etkiledi ve ABD’de eToro ve Robinhood gibi çeşitli platformlarda listeden çıkarılmasına neden oldu” ifadelerini kullandı.

Socket Protocol 5 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Blok zincirleri arasındaki iletişimi geliştirmeyi amaçlayan bir protokol olan Socket, Coinbase Ventures ve Framework Ventures’tan 5 milyon dolar fon topladı.

Toplanan bu yeni sermaye, Ethereum üzerindeki yeni Layer-2 ağı Coinbase Wallet ve Base’in geliştiricileri ve kullanıcıları için köprü oluşturma fırsatları sağlamak da dahil olmak üzere Socket’in Coinbase ile olan çalışmasını genişletecek.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Fiyat Analizi

Metaverse ve Gaming Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?