in ,

Layer1 ve Layer2 Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Ölçeklenebilirlik, günümüz blockchain dünyasının en çok tartışılan konularından birisidir. Bu yazımızda, Layer-1 ve Layer-2 projelerinin son bir hafta içinde yaşadığı gelişmeleri inceleyeceğiz.

Kinetix Finance, Kava Chain Üzerinde Başlatıldı

Quickswap’e yaptığı katkılarla tanınan ekip, bir sonraki girişimleri olan Kinetix Finance’ı Layer-1 zinciri Kava Chain üzerinde yayına aldı.

Kinetix Finance’ın sunduğu yenilikçi Perpetual Market, kullanıcıların Kava Chain üzerinde ticaret yapmasına olanak tanıyacak. Merkeziyetsiz çözümlere yönelik artan talebi karşılamayı amaçlayan Perpetual Market, kullanıcılara KAVA, axIETH, axl, WBTC, ATOM ve USDt gibi kripto varlıklar ile kaldıraçlı erişim olanağı sunarken aynı zamanda şeffaflık ve güvenlik sağlayacak.

PancakeSwap, BASE Ağında Hizmete Başladı

Çok zincirli genişlemesini sürdüren PancakeSwap, Coinbase tarafından oluşturulan Layer-2 ölçeklendirme ağı Base üzerinde faaliyete geçti.

Ekip tarafından yapılan açıklamada,  OP Stack üzerine inşa edilen Base’in daha düşük işlem ücretleriyle iyi bir alternatif sağladığına değinildi. İlk aşamada takas ve likidite sağlama özelliklerini Base’e getirecek olan PancakeSwap’in daha sonra kullanıcıların tokenlerini stake etmelerine ve LP tokenlerinde bir pozisyon tutarken CAKE token kazanmalarına olanak sağlayacak farm özelliğini getirmesi bekleniyor.

Messari, Layer-1 Zincirlerinin Durumuna İlişkin Raporunu Açıkladı

Kripto araştırma şirketi Messari, Layer-1 blok zincirlerinin performansını ele aldığı bir rapor yayınladı.

Raporda, Ethereum’un Shapella yükseltmesi, meme coin aktivitesi ve düzenleyici katalizörlerin etkisiyle %3’lük piyasa değeri artışı yaşadığı ve 2023’ün ikinci çeyreğinde öne çıkan diğer Layer-1 projelerinden daha iyi performans gösterdiği belirtiliyor. Ayrıca, likit staking protokolleri ve tokenlerin dikkat çekerek DeFi’de yerel tokenlerin yerini aldığı ve LST destekli stablecoin’ler gibi yeniliklere yol açtığı vurgulandı.

pancakeswap

PancakeSwap, Linea Ağında Kullanıma Girdi

Merkeziyetsiz borsa PancakeSwap, Ethereum Layer-2 ölçeklendirme ağı olan Linea ağında kullanıma girdi.

PancakeSwap, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Linea’nın kullanıcılara daha düşük işlem ücretleri, daha hızlı işlemler ve gelişmiş sermaye verimliliği ile yardımcı olabileceğini söyledi. Bu gelişmeyle birlikte PancakeSwap, Ethereum, Aptos, Polygon zkEVM, zkSync Era, Arbitrum One ve BASE ağlarını destekleyecek.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

DeFi Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 1 Eylül 2023