Layer1 ve Layer2 Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Ölçeklenebilirlik, günümüz blockchain dünyasının en çok tartışılan konularından birisidir. Blockchain alanına herhangi bir şekilde dahil olduysanız Layer-1 ve Layer-2 çözümlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu yazımızda, Layer-1 ve Layer-2 projelerinin son bir hafta içinde yaşadığı gelişmeleri inceleyeceğiz.

Base, Friend.Tech Yaklaşımı ile Öne Çıkıyor

L2beat verilerine göre, Coinbase’in (COIN) yeni başlatılan Layer-2 blok zinciri Base, TPS rekoru kırdı. Böylece Base, son 24 saatte saniyede 15,88 işlem rekoru ile Ethereum, Optimism ve Arbitrum’u geride bıraktı. Yeni bir Web3 sosyal uygulaması olan Friend.tech, kullanıcıların sosyal ağlarını tokenize etmelerini sağlar. Uygulama, 10 Ağustos’taki lansmanından bu yana 12.500’den fazla bireysel yatırımcının ilgisini çekti ve 5.500 ETH’nin (10 milyon dolar) üzerinde hacim sağladı.

Optimism, Piyasa Koşullarına Rağmen Verilerini Arttırıyor

Piyasadaki gerilemeye rağmen, Optimism’in aktif adresleri artış gösterdi. Santiment verilerine göre; Optimism’in son dönemdeki yüzde 5’lik fiyat artışına ek olarak aktif adreslerde 22.900 seviyesinde bir artış yaşandı. Bu artış, 2023 yılının tamamında protokol için olumlu bir veri olarak yorumlandı.

Daha fazla sayıda aktif adres, token kullanımının ve etkileşiminin arttığı anlamına geliyor. Bununla birlikte, 100.000 ila 10 milyon OP’ye sahip olanlar, toplu olarak 781,9 milyon dolar değerindeki önemli miktarda tokeni ellerinde tutmaya devam ederek protokole olan güvenlerini gösterdi.

Merkeziyetsiz Sosyal Medya Protokolü, Optimism Ağına Taşınacak

Merkeziyetsiz sosyal medya protokolü olan Farcaster, projesini Optimism (OP) Mainnet Layer-2 ağına taşıyacak. Merkeziyetsiz bir sosyal medya protokolü olan Farcaster, uygulamaları ve ilgili akıllı sözleşmeleri de dahil olmak üzere projesini Ethereum’dan yaygın olarak kullanılan bir Layer-2 ağı olan OP Mainnet’e taşıyacak. Geçiş planı, Farcaster’ın kurucu ortağı Dan Romero tarafından da bir sosyal medya gönderisi aracılığıyla doğrulandı.

Shibarium Yeniden Kullanıma Açılacak

Zorlu geçen başlangıç sürecinin ardından Shiba Inu’nun Layer 2 ağı Shibarium’un, yüksek trafik seviyeleriyle başa çıkmasına yardımcı olmak için tasarlanmış yeni bir izleme sistemi ve diğer özellikler ile yeniden hizmete gireceğini duyurdu. Duyuru, Shiba Inu geliştiricisi Shytoshi Kusama tarafından geldi. Shiba Inu geliştiricisi Shytoshi Kusama, son blog gönderisinde, “parametrelerin test edilmesi ve ayarlanması” sonrasında “Shibarium’un artık geliştirildiğini ve optimize edildiğini” belirtti.

Shiba Inu (SHIB)

Shibarium, Shiba Inu ekosistemi için planlanmış bir Ethereum tabanlı Layer-2 ağıdır. Shiba Inu’nun planlanan Layer-2 ağı, ekosistemin yerel meme tokeni gibi diğer Shiba Inu tabanlı tokenleri de kullanacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri

Ripple (XRP) Fiyatında Son Durum Ne?