in , ,

Layer-2 Çözümü Tusima Network Nedir?

Blok zincirinin merkeziyetsiz yapısı göz önüne alındığında gizlilik, kullanıcılar için önemli bir konu haline geliyor. Gizliliği öncelik haline getiren Tusima ise Zero-Knowledge proof ve çok zincirli birlikte çalışabilirliği ortak bir potada birleştirerek zk-rollup tabanlı çok zincirli bir finansal ağ sağlıyor. Tusima, Web3 için gizlilik temelli finansal altyapısı sunuyor.

Tusima, Layer-2 zincirleri için finansal altyapı sunarak kullanıcı işlemlerinin gizliliğini koruyor ve geliştiricilerin daha güvenli ortamlarda finansal uygulamalar oluşturmasına yardımcı oluyor. Çok çeşitli gizlilik koruma özelliklerine sahip olan Tusima, yüksek performanslı, programlanabilir ve düşük maliyetli bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Tusima, Layer-2 zk-rollup ve PoS konsensüs mekanizmasına dayanıyor.

Tusima Neden Önemlidir?

EVM: Çok zincirli bir birlikte çalışabilirlik protokolü içeren proje EVM ile %99 uyumlu hareket ediyor.

Çok Zincirli Birlikte Çalışabilirlik: Tusima, herhangi iki blok zinciri arasındaki varlık, veri ve durum akışını desteklemek için zincirler arası birlikte çalışabilirliği kullanıyor. Tusima’nın çok zincirli birlikte çalışabilirliği, Relayer ve oracles düğümlerin kombinasyonu tarafından yönlendiriliyor.

İşlem Gizliliğinin Korunması: Tusima, kullanıcıların kimliğini, bakiyelerini ve işlem içeriğini koruyabilen zero knowledge proof mekanizmasına dayanıyor. SNARK modeline dayanan Tusima, gizlilik kanıtları oluşturmak için gizlilik algoritması olarak Sigma protokolünü kullanıyor.

Zk-Rollup: Tusima’nın zk-rollup tabanlı zero knowledge proof teknolojisi, blok zincirinin gizlilik konusunda endişelerini azaltarak işlem içeriğinin gizliliğini korunmasını sağlıyor.

MVD (Minimum Viable DAO) : Topluluğun kavramlar önerdiği ve fikir birliğiyle hareket ettiği topluluk odaklı bir yaklaşım olan MDV’yi kendi işleyiş sistemine uyumlu hale getiren Tusima, kullanıcılara tüm Web3 avantajlarını paylaşmayı sunuyor.

Tusima kullanıcılara gizlilik konusu dışında daha birçok avantaj sağlıyor. PoS konsensüs algoritması ve zincir dışı zk-rullop hesaplamaları sayesinde Tusima, 10.000’den fazla TPS’ye ulaşarak Layer 1 zincirleri için işlem maliyetlerini önemli ölçüde azaltıyor. Bu avantajlar göz önüne alıp değerlendirildiğinde Tusima, diğer ağlara kıyasla daha yüksek işlem hızlarına, verime ve daha düşük işlem maliyetine sahip olarak ön plana çıkıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Solana’nın Düşüşü Devam Edecek Mi?

En Hızlı Blockchain Olmayı Hedefleyen Quai Network Nedir?