in ,

Layer 1 vs Layer 2 Ağları Arası Farklar Nelerdir?

Ölçeklendirme çözümleri, doğrudan blok zincirinde yada bağlantılı farklı bir ağ üzerinde uygulanmalarına göre çeşitlilik göstermektedir. Birinci ölçeklenebilirlik düzeyi olan Layer 1 blok zinciri ağları hız ve güvenlik işlemlerinin işletilmesi için oluşturulmuştur. Layer 2, ikinci ölçeklenebilirlik düzeyidir ve mevcut blok zinciri ağlarının ölçeklenebilirliğini artırmak için kullanılacak teknolojik gelişmeleri ifade eder.

Layer 1 ağı, temel blok zincirinin diğer adıdır ve genel çalışma sistemini daha fazla ölçeklenebilir hale getirmek için temel protokolün kendisini geliştiren bir dizi çözüm sunar. Layer 1 çözümleri söz konusu olduğunda temel işlem altyapısının üzerine herhangi bir ekleme yapılmasına gerek yoktur. BNB Akıllı Zincir (BNB), Ethereum (ETH), Bitcoin (BTC) ve Solana’nın tümü Layer 1 protokolleridir. Bir protokol, işlemleri kendi blok zincirinde işlediğinde Layer 1 ağı içerisinde gerçekleşir. 

Layer 2, mevcut bir blok zinciri sisteminin üzerine inşa edilmiş ve büyük kripto para birimi ağlarının karşılaştığı işlem hızı ve ölçekleme zorluklarını çözmeyi amaçlayan ikincil bir protokolü ifade eder. Böylelikle Layer 2 çözümleri, ağ güvenliğinden ödün vermeden yüksek verim elde etme imkânı sunar.

Layer 2 çözümleri, temel blok zinciri ağı üzerine kuruludur. Layer 2 çözümlerinin iki ana örneği, Bitcoin Lightning Network ve Ethereum Plasma’dır ve her iki çözüm de blok zinciri sistemlerine daha fazla verim sağlamaya çalışır. Lightning Network, temelde blok zinciri işlemlerini gerçekleştiren ve bunları ana zincire bildiren durum kanallarına dayanmaktadır. Kullanıcılara ana zincir dışındayken bile hızlı ödeme yapmalarına olanak tanır. Plasma çerçevesi, ağaç benzeri bir yapıda modellenmiş küçük blok zincirleri olan yan zincirlerden oluşur.

Layer 1, temel blok zinciri çalışma sistemini tanımlamak için kullanılırken, Layer 2  temel blok zinciri sisteminin üstünde yer alan üst üste binen bir ağı tanımlar. Layer 2 protokolleri, blok zinciri işlemlerinin ve süreçlerinin Layer 1 ağından bağımsız olarak gerçekleşebileceği ikincil bir çerçeve oluşturur.

Layer 2, Layer 1 de mevcut olan düğüm sayısını ve sistem verimini artıran üçüncü taraf entegrasyonudur. Layer 1 zincirinde sadece kanal açılış ve kapanışları kaydedilirken blok zinciri evreninde yer alan ölçeklenebilir konusu ve büyük işlem zorlukları Layer 2 çözümleri etrafında ele alınmaktadır.

Ana zincirin yapacağı işin büyük bir kısmı Layer 2 kısmına taşınabilir. Ana zincir katmanı olan Layer 1 güvenlik sağlarken, Layer 2 saniyede yüzlerce işlem gerçekleştirerek yüksek verim sunar. İyileştirmeler söz konusu olduğunda, Layer 1 katmanında her sorunun çözümü bulunamaz. Teknolojik sınırlamalar nedeniyle ana blok zinciri ağında belirli değişikliklerin yapılması zorlaşmaktadır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Trust

Trust Wallet’te BEP20 Adresi Nasıl Alınır?

Three Arrows Capital (3AC) Cephesinde Son Gelişme!