in

Layer1 ve Layer2 Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Ölçeklenebilirlik, günümüz blockchain dünyasının en çok tartışılan konularından birisidir. Blockchain alanına herhangi bir şekilde dahil olduysanız Layer-1 ve Layer-2 çözümlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu yazımızda, Layer-1 ve Layer-2 projelerinin son bir hafta içinde yaşadığı gelişmeleri inceleyeceğiz.

Layer-1 altta yatan ana blockchain mimarisini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Layer-2 ise altta yatan blockchain’in üzerinde yer alan ve üst üste binen bir ağdır. Buna örnek vermek gerekirse Bitcoin ve Lightning Network ağlarını düşünebiliriz. Bitcoin bir Layer-1 ağı iken Lightning Network bir Layer-2’dir.

Base, Geliştiricilerin Kullanımına Açıldı

Coinbase’in Layer-2 çözümü olan Base, ağ geliştiricilerinin kullanımına açıldı.

Popüler kripto para platformu Coinbase’in desteklediği Layer-2 ağı Base, geliştiriciler için ana ağını kullanıma sunarak, Ağustos ayında halka açık bir lansman gerçekleştirmeyi planlıyor. Base, zincir dışı hesaplamalar gerçekleştirmek ve Ethereum’da daha hızlı ve daha ucuz işlemler gerçekleştirmek için Op Stack’ten yararlanan bir rollup ağıdır.

Celo, Layer-2 Ağına Geçişi Değerlendiriyor

Celo blok zincirinin arkasındaki geliştirici CLabs, bağımsız bir layer-1 blok zincirinden Ethereum layer-2 çözümüne geçiş yapmayı önerdi.

Topluluğun, geçişi oylamak için 22 Temmuz Cumartesi günü zincir üstü yönetişim önerisi yayınlaması planlanıyor. Ekibe göre, gerçekleştirilmesi planlanan bu değişiklik, güvenliği artırırken sorunsuz bir geliştirici deneyimini kolaylaştıracak ve Celo ile Ethereum arasındaki likidite paylaşımını basitleştirecek.

Cardano, Spectrum Finance ile Ortaklık Kurdu

Zincirler arası merkeziyetsiz borsa (DEX) Spectrum Finance, yenilikçi akıllı sözleşme platformu Cardano ile ortaklık kurdu.

Güvene dayalı olmayan, zincirler arası programlanabilir mesajlaşmayı teşvik etme konusundaki benzersiz yeteneğiyle tanınan Spectrum Finance, şimdi birlikte çalışabilirlik için yeni fırsatlar yaratarak Cardano ekosistemine erişimini genişletecek. Cardano, Spectrum Finance’ı bünyesine katarak gelişmiş birlikte çalışabilirlikten ve kullanıcılarına daha geniş zincirler arası işlevsellik yelpazesi sunma yeteneğinden yararlanacak.

Manta Network 25 Milyon Dolar Fon Topladı

Manta Network’ün geliştirici ekibi olan p0x Labs, gerçekleştirdiği A Serisi finansman turunda 25 milyon dolar fon topladı.

Ekip, toplanan fonların zincir üzerinde uyumlu gizlilik sağlamak üzere tasarlanmış ZK Layer-1 blok zincirleri olan Manta Pacific ve Manta Atlantic’in geliştirilmesinde kullanılacağını açıkladı. Finansman turunu yönetenler arasında Polychain Capital ve Qiming Venture Partners gibi önemli yatırım şirketleri yer aldı.

Binance, Lightning Network Entegrasyonunu Tamamladı

Binance, Bitcoin (BTC) para çekme ve yatırma işlemleri için Bitcoin Lightning Network entegrasyonunu tamamladı.

Binance, bu hamlesiyle birlikte OKX ve Bitfinex gibi Layer-2 çözümünü destekleyen borsalar arasına katılmış oldu. Kullanıcılar artık Bitcoin çekme ve yatırma işlemi gerçekleştirirken, BEP-20, Bitcoin, BNB Beacon Chain (BEP2), BTC (SegWit) ve Ethereum ERC-20 seçeneklerinin yanında Bitcoin Lightning bölümünü de kullanabilecekler.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

DexCheck (DCK) Bugün 4 Farklı Borsada Listelenecek!

Aragon (ANT) Nedir? Nasıl Alınır?