in ,

Layer1 ve Layer2 Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Ölçeklenebilirlik, günümüz blockchain dünyasının en çok tartışılan konularından birisidir. Blockchain alanına herhangi bir şekilde dahil olduysanız Layer-1 ve Layer-2 çözümlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu yazımızda, Layer-1 ve Layer-2 projelerinin son bir hafta içinde yaşadığı gelişmeleri inceleyeceğiz.

Base, Günlük Kullanıcı Sayısında Rekor Kırdı

Popüler kripto para borsası Coinbase’in Layer-2 blok zincir ağı Base, yayına alınmasının ardından yalnızca bir gün sonra rekor kırdı.

Blok zinciri veri analitik platformu Dune Analytics’e göre Base’in günlük kullanıcı sayısı 10 Ağustos’ta 136.000’i aştı. Bir başka kripto veri platformu olan CryptoRank’ın verilerine göre ise Base, Layer-2 çözümleri arasında saniye başına günlük işlemlerde zkSync Era, Arbitrum ve Optimism’in ardından dördüncü sırada yer aldı.

Linera, 6 Milyon Dolar Fon Topladı

Eski Meta mühendisinin Layer-1 blok zincir projesi olan Linera, yeni finansman turunda 6 milyon dolar fon topladı.

Ölçeklenebilirlik sorunlarını mikro zincirler kullanarak çözmeye çalışan bir Layer-1 blok zinciri olan Linera’nın finansman turunu ise Borderless Capital yönetti. Mathieu Baudet tarafından kurulan proje, daha önce a16z’nin yönettiği finansman turunda da 6 milyon dolar toplamıştı. Böylelikle, şirket iki finansman turunda 12 milyon dolar fon toplamış oldu.

Sei, Güney Kore Borsalarını Etkisi Altına Aldı

15 Ağustos tarihinde ana ağını yayına alan Sei, Güney Kore merkezli kripto para borsalarını etkisi altına aldı.

Sei, Güney Kore merkezli Upbit ve Bithumb’ın günlük işlem hacminde yüz milyonlarca dolarlık pay yakalayarak önemli bir çıkış gerçekleştirdi. Bu gelişmelerin ardından Güney Kore merkezli borsalar ile global borsalar arasında önemli fiyat farkları oluştu. SEI’nin fiyatı Binance’te 0,23 dolar sevilerinde olduğu sırada Upbit’te 0,52 dolar bölgesine kadar çıktı.

Base Ağında Rug Pull Yaşandı

Coinbase’in Layer-2 projesi Base ağında yer alan DeFi protokolü SwirlLend, rug pull gerçekleştirdi.

Ekibin gerçekleştirdiği rug pull dolandırıcılığının ardından protokolün toplam kilitli değeri (TVL) sıfıra düştü. Konu ile ilgili paylaşımda bulunan zincir üstü veri analitik şirketi PeckShieldAlert: “Base’deki SwirlLend ekibi halıyı çekti (rug pull). SwirlLend’in TVL’si 784,3 bin dolardan 49,2 bin dolara düştü. SwirLend sosyal platformu çoktan silindi. Dağıtıcı, 140,68 ETH ve 32,6 bin USDC dahil olmak üzere Base’den Ethereum’a yaklaşık 289,5 bin dolar değerinde kripto para aktardı” ifadelerini kullandı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Bitcoin (BTC) SpaceX Haberiyle Birlikte 27.000 Doların Altına Düştü

Yapay Zeka Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?