in ,

Layer-1 Ağı Kaspa Nedir?

Blok zinciri teknolojisi hızla geliştikçe yeni projeler sistemde görünür olmaya başlıyor. Bu projelerden biri olan Kaspa, kripto evrenindeki en hızlı ve en ölçeklenebilir Layer-1 katmanı olmayı hedefliyor. 

Kaspa, PoW konsensüs mekanizmasından yararlanarak geliştirilen Layer-1 katmanıdır. Bitcoin konsensüsünün ölçeklenebilir bir çalışması olan GhostDAG/PHANTOM protokolüne dayanır. Teorik olarak Bitcoin kadar güvenli olduğunu ileri sürer. Kaspa, en basit tanımıyla merkeziyetsizliği önceleyen topluluk odaklı ve open source bir Bitcoin consensus’tur.

Kaspa fikri 2016 yılında Yonatan Sampolinsky ve Aviv Zohar tarafından tasarlandı ve piyasaya sürüldü. GHOSTDAG protokolü aracılığıyla PoW blok zincirlerinin ölçeklenebilirlik konusunu çözmek için tasarlandı. Bununla birlikte Kaspa, diğer PoW çözümleri gibi hızlı çözümleme ve esnek blok süresi ile güvenliği sağlar.

Kaspa, kripto endüstrisinde yer alan sorunları çözmek için tasarlanmıştır. Proje, internet hızının izin verdiği oranda hızlı çalışan Nakamoto benzeri bir hizmet sunmayı amaçlar. Protokolün hızlı blok oranları, KAS madenciliğini daha merkeziyetsiz hale getiriyor ve minimum hash oranlarında bireysel madenciliği kolaylaştırıyor.

Kasım 2021’de piyasaya sürülen KAS, Kaspa protokolünün yerel token’ıdır. Geliştirici ücretleri ve işlem maliyetleri dahil olmak üzere tüm ağ etkinliklerinde bu token kullanılabilir. Kaspa token son 24 saatte 11,1 oranında artış göstererek 0,006436 dolardan fiyatlanıyor. KAS, 12,4 milyar dolaşım arzı ve 55.5 milyon dolarlık piyasa değerine sahiptir. Kaspa, 15 Kasım 2022 tarihinde 0,006799 dolar ile tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaştı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Sorare’de Defans Oyuncusu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hangi Meme Token Yeni Dogecoin veya Shiba Inu Olabilir?