in , ,

Layer 0, 1 ve 2 Blok Zincirleri Nelerdir?

Blok zinciri, Ocak 2009’da Bitcoin’in yükselişiyle popüler hale geldi. Şimdi, her yıl birçok ilerleme ve yenilik görebileceğimiz çok büyük bir ölçeğe ulaştı. Farklı türlerde blok zinciri ağlarını ve mimarilerini bugün de görebilirsiniz ve sayıları her geçen gün artmaya devam ediyor ve edecektir. Bu makalede, bu blok zincirlerinin kategorize edilebileceği farklı layer’lara yer vereceğiz.

Şu anda, tanımlanmış üç blok zinciri mimarisi layer’ı vardır.

* Layer 0
* Layer 1
* Layer 2

Layer 0

Layer 0 blok zinciri, Layer 1 blok zincirlerine giden yolu hazırlar. Zincir oluşturmak için temel altyapıyı sağlar ve cross-chain birlikte çalışabilirliğine izin verir. Bu da Layer 0’ın üstünde oluşturulan zincirlerin birbirleriyle iletişim kurabileceği anlamına gelir.

Cosmos ve Polkadot, Layer 0 blok zincirlerinin örnekleridir.

Layer 1

Layer 1 blok zinciri, Layer 0 blok zincirini geliştiren bir çözümler topluluğudur. Kendi konsensüs mekanizmalarına sahiptir.

Bu Layer’daki blok zincirlerinin ölçeklendirme gibi sınırlamaları vardır, geliştiriciler uygulamaları tasarlarken ödün vermek zorundadır ve Layer 0 protokolünde bir sorun olduğu zaman Layer 1’i de etkileyecektir.

Bitcoin, Ethereum, Cardano ve Ripple bu tip blok zincirlere örnek olarak verilebilir.

Layer 2

Layer 2 blok zincirleri, Layer 1 blok zincirinde ortaya çıkan farklı sorunları çözer ve ayrıca Layer 2, belirli bir blok zinciri için bir ölçeklendirme çözümü olarak tanımlanabilir. Güvenliği, ilgili Layer 1 zincirinden miras alır.

Örnek olarak Polygon, Ethereum’un üzerinde çalışan bir Layer 2 ölçeklendirme çözümüdür. Ethereum’daki ölçeklenebilirlik sorununu çözer ve işlemler için çok daha düşük gaz ücretleri alır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Metamask

MetaMask ile Paranızı Güvende Tutma Rehberi

Teknik Analiz ile İşlem Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler – 1