içinde , , ,

Launchpad Serisi: Polkastarter Nedir ve IDO’larına Nasıl Katılınır?

Polkadot blockchain’de gelecek vadeden kripto projeleri için merkeziyetsiz bir kitle fonlaması başlatma platformu olan Polkastarter ile tanışın ve IDO’larına nasıl katılabileceğinizi öğrenin.

Polkastarter, token havuzları ve açık artırmalar için Polkadot üzerine kurulmuş zincirler arası bir DEX yani merkeziyetsiz borsadır. Polkastarter platformu, sermayeyi artırmak ve özel bir topluluk oluşturmak için gelecek vadeden kripto projeleri için merkeziyetsiz bir kitle fonlaması başlatma platformu olarak hizmet ediyor.

Polkastarter’ın arkasındaki yenilik, Polkadot’un birlikte çalışabilirliğini ve Ethereum ve diğer büyük blockchain’lerin likiditesini içerir. Çapraz zincir geliştirme sayesinde Polkastarter DEX, Ethereum ERC-20 tokenlerinin çok ötesinde token standartlarını içerir. Polkadot ekosisteminin ölçeklendirme çözümleri, Polkastarter kullanıcılarının süper hızlı ve ucuz işlem onayları deneyimi yaşamaları anlamına gelir. Bu, Ethereum ağ tıkanıklığına bir çözüm olarak oluşturulmuştur.

Polkastarter, kapalı teklif açık artırmaları gibi bir dizi tanıdık açık artırma altyapısıyla tasarlanmıştır. Ek olarak diğer stiller ise Hollanda açık artırmalarını yani açık eksiltmeleri, dinamik ve sabit oranlı takasları içerir. Platformdaki diğer özellikler de Polkastarter’ın popülaritesinde büyük rol oynuyor. Bunlara parola korumalı özel havuzlar, whiteliste işlemleri, akıllı sözleşme tokeni takasları ve hatta yüksek slippage uyarıları dahildir!

POLS

Tam bir merkeziyetsizleşme elde etmek için Polkastarter protokolü tamamen açık kaynaklıdır ve izinsiz bir ortam yaratır. Bu, geliştiricilerin, sabit token açık artırmalarının oluşturulması ve satışı için Polkastater’ın temel çerçevesini kendi projelerine uygulayabilecekleri anlamına gelir.

Polkastarter’ın yerel yardımcı program tokeni, POLS’dur.

Polkastarter IDO’larına Nasıl Katılınır?

Polkastarter’da gerçekleşecek olan IDO’ları Polkastarter’ın sosyal medya hesaplarından öğrenebilirsiniz:

Katılmak istediğiniz yaklaşan bir IDO’yu bulduğunuzda, bir sonraki adım whitelist’e alınmanızdır, bu da adresinizin IDO’ya katılmaya uygun olacağı anlamına gelir.

Whitelist İşlemleri

Whitelist’e alınmaya uygun olmanın üç yolu vardır:

  • POLS’yi en az 7 gün boyunca cüzdanınızda tutun,
  • POLS likidite sağlayıcı tokenlerini en az 7 gün boyunca Uniswap veya PancakeSwap’ta tutun,
  • POLS’u Polkastart’ın yeni dashboard‘ında stake edin. Bu, whitelist uygunluğuna anında erişim sağlar, ancak tokenlerinizi 7 gün boyunca kilitler.

Whitelist’lere alınma şansınızı etkileyen faktörler ise POLS Power ve dolayısıyla hangi Tier’da olduğunuzdur. Cüzdanınızdaki POLS, stake ettiğiniz POLS veya LP tokenleriniz POLS Power sayılır. Topladığınız her 250 POLS Power için, başvurduğunuz whitelist için piyangoya bir giriş biletiniz olur.

Uniswap’ta ETH-POLS havuzuna veya PancakeSwap’ta BNB-POLS’a likidite sağlarsanız, LP tokenleriniz genel POLS Power’ınıza da sayılır. Her ETH-POLS LP tokeni, 100 POLS’ye eşdeğerdir. Her BNB-POLS LP tokeni ise, 20 POLS’ye eşdeğerdir. Bu nedenle, bir bilet için gereken 250 POLS, sırasıyla 2.5 LP token ve 12.5 LP tokene eşittir (değişebilir).

Birleşik bir POLS Power için LP’leri ve POLS’leri tutabilirsiniz. POLS’iniz ve LP tokenleriniz aynı cüzdanda olduğu sürece (zincirler arasında bile), whitelist şansınızı artırmak için her biri bilet üretecektir.

Aşağıda özetlendiği gibi 5 farklı POLS tier vardır:

  1. 250+ POLS Power = 1.0x — Her bilet 1 bilet değerinde
  2. 1.000+ POLS Power = 1,1x — Her bilet 1,1 bilet değerinde
  3. 3.000+ POLS Power = 1.15x — Her bilet 1,15 bilet değerinde
  4. 10.000+ POLS Power = 1.20x — Her bilet 1,20 bilet değerinde
  5. 30.000+ POLS Power = 1,25x — Her bilet 1,25 bilet değerindedir ve bekleme süresi yoktur.

Not: Bir IDO’ya başarılı bir şekilde katılırsanız, tokenleri satın almak için kullandığınız cüzdan 7 günlük bir bekleme süresine yerleştirilecektir. Bu 7 gün boyunca, başka bir IDO için whitelist’e alınmayacaksınız (30,000+ POLS Power’a sahip Tier 5 hariç).

Beyaz liste başvurunuzu gönderdikten sonra, beyaz liste penceresinin kapanmasını ve ekibin tüm istekleri işlemesini beklemeniz gerekecektir. Tüm başvurular işlendikten sonra, proje ekibi uygun ve tam olarak doğrulanmış başvuru listesini (KYC’yi geçen) Polkastarter’a sağlayacaktır. Polkastarter daha sonra herkesin POLS Power’ına dayalı son bir whitelist piyangosu düzenler.

Whitelist’e alınan adreslerin daha sonra doğrulamayı tamamlaması gerekir. KYC, projenin adil bir şekilde başlatılmasını sağlamak, hiçbir botun yanlışlıkla whitelist’e alınmamasını sağlamak ve bölgesel regülasyonlara uygunluğu sağlamak için tamamlanmıştır.

KYC tamamlandıktan sonra, katılımcılar IDO’nun lansman tarihini ve saatini bekler. IDO’lar first come, first serve yani önce gelen alır şeklindedir. Kaç kişinin whitelist’e alınacağını belirlemek projelere bağlıdır ve bu sayıya bağlı olarak bir IDO’ya başarılı bir şekilde katılma şansınız daha yüksek veya daha düşük olabilir. Ethereum veya BSC’de bir IDO’ya katılabilirsiniz; IDO’dan önce cüzdanınızda yeterli paranız olduğundan emin olun ve unutmayın ki tüm IDO’lar yalnızca resmi Polkastarter web sitesinde gerçekleşecektir.

Whitelist’e Seçildikten Sonra

Her şeyden önce, tebrikler! Bu kılavuz, iyi haberi aldıktan sonra bir IDO’ya katılmanın adım adım sürecini gösterecektir.

Adım 1: Cüzdanınızı Hazırlayın

Her şeyden önce, lütfen Polkastarter’ın şu anda yalnızca MetaMask’ın masaüstü sürümünü resmi olarak desteklediğini unutmayın. Diğer masaüstü cüzdanlar işe yarayabilir, ancak özellikle mobil cüzdanları desteklemek Polkastarter’ın üzerinde çalıştığı bir konu.

IDO’nun hangi ağda olduğunu (örneğin, ETH, BSC veya MATIC) kontrol ederek başlayın ve oynaklığı ve ağ ücretlerini karşılamak için yeterli sayıda token’a sahip olduğunuzdan emin olun. BSC ve Polygon’daki ücretler birkaç sentten birkaç dolara kadar değişse de, bunlar özellikle Ethereum’da acı verici derecede yüksek olabilir.

Polkastarter

Oynaklık: Kriptopara birimleri hızla değer değiştirir. Katılmak için ihtiyacınız olan şeylerin en az %10-20’sine sahip olmanızı öneririz. Örneğin, allocation 200$ ise, cüzdanınızda 210-230$ değerinde ETH, BNB veya MATIC bulundurmanız tavsiye edilir.

Ağ Ücretleri: Yalnızca Polygon ve BSC’deki ağ ücretleri için en az 5-10 dolar değerinde ve Ethereum’da %100-150’ye kadar aralığa sahip olmanızı öneririz. Onlara ihtiyaç duymanız olası değildir, ancak güvende olmak için bu kadarını saklamak en iyisidir.

Cüzdanı Projeler sayfasında görebilirsiniz. Her projenin, satışın hangi ağda olduğunu gösteren küçük bir simgesi vardır. Bazı projelerin birden fazla zincirde satışı olabilir, bu nedenle tam olarak hangisi için whitelist’e alındığınızı kontrol ettiğinizden emin olun!

Adım 2: Whitelist Durumunuzu Doğrulayın

Bunu, web sitesindeki yeni Dashboard aracılığıyla kolayca yapabilirsiniz. Yukarıdaki menüden bunu seçtikten sonra, başvurduğunuz tüm whitelist uygulamalarının durumunu görebileceksiniz. Ayrıca “Projeler” menüsünden tek tek projeye tıklayabilir ve oradan whitelist durumunuzu onaylayabilirsiniz.

Dashboard

Polkastarter Dashboard veya Projeler Sayfasında whitelist’e alındığınızı gördüğünüz anda, geri sayım sıfıra ulaştığında satışa katılabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Adım 3: Token Satışına Hazırlanın

IDO gününde, whitelist’e alındığınız projenin resmi sayfasına gidin. Projenin resmi sayfasını tüm IDO’ların barındırıldığı Polkastarter websitesinde bulabilir ve diğer yaklaşan IDO’larla ilgili tüm güncel bilgileri de bulabilirsiniz!

Bir Captcha testi ile karşılaşmanız muhtemeldir ve bu tamamen normaldir. Cüzdanınızı hazırlamak ve erişimi sağlamak için bir IDO’nun başlamasından 5-10 dakika önce websitesinde olmanızı tavsiye ederiz (bunu aşağıdaki resimde sağ üst köşede görebilirsiniz). Bazı IDO’ların yalnızca birkaç dakika sürmesi çok yaygındır, bu yüzden zamanında orada olun!

Polkastarter

MetaMask cüzdanınızı bağladığınızdan emin olun ve beklerken cüzdanınızın kurulu olduğu ağı iki kez kontrol edin. Katıldığınız satış için uygun ağda olmalısınız. Bu, Ethereum (ETH), Binance Smart Chain (BNB) veya Polygon (MATIC) olabilir.

Adım 4: Satışa Katılın

Geri sayım 0’a ulaştığında sayfa otomatik olarak yenilenir. Whitelist’e alındıysanız bir “Join” yani katıl düğmesi görünür ve tıklamak sizi MetaMask aracılığıyla gerçek katkınızı yapabileceğiniz başka bir sayfaya yönlendirir.

Katılmadan önce her zaman bir sorumluluk reddi kabul etmeniz gerektiğini unutmayın. Kabul ettikten sonra, katkıda bulunmak istediğiniz tutarı girebilir veya MAX düğmesini de kullanabilirsiniz.

Polkastarter

⚠️ Önemli hatırlatma ⚠️

Gaz ücretleri, özellikle Ethereum’da bazen acı verici derecede yüksek olabilir. İşleminizin gerçekleşmesini ve “beklemede” kalmamasını sağlamak için şu anda ne kadar gwei’ye ihtiyaç olduğunu öğrenmek için ethgasstation.info veya benzeri bir araç kullanabilirsiniz. Ardından, kullandığınız araçtan gelen bilgilerle eşleşmesi için gwei ayarlarını doğrudan MetaMask içinden ayarlayabilirsiniz.

İşlem blockchain’de onaylandıktan sonra, tokenlerinizi başarıyla güvence altına aldınız ve desteklemeyi seçtiğiniz proje ne olursa olsun, artık mutlu bir sahibisiniz.

Polkastarter

Adım 5: Yeni Tokenlerinizin Tadını Çıkarın!

Onaydan bir veya iki dakika sonra Allocation sayfası, satışa başarılı katılımınızı gösterecek şekilde güncellenir. Bunun gibi bir şey görmelisiniz:

Polkastarter

Buradan, satış bittiğinde ve tokenler dağıtıldığında, tokenlerinizi talep edebilirsiniz ve işte, her şey hazır! Gelişimlerinden haberdar olmak ve yol boyunca onları desteklemeye devam etmek için IDO projesini sosyal medyalarından da takip ettiğinizden emin olun.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

kriptopara Binance Coin

Solana (SOL), Cardano (ADA) ve DYDX (DYDX) Teknik Analizi | 12 Ekim 2021

Binance Launchpad Lazio Fan Token Satışı Yapıyor: LAZIO Token Nasıl Satın Alınır?