içinde ,

Launchpad Serisi: DAO Maker Nedir ve SHO’larına Nasıl Katılınır?

DAO Maker, şu anda en aktif ve üretken launchpad’lerden biridir. DAO Maker, onlarca projeyi bünyesine katarak, yaklaşık %3700 ortalama ATH yatırım getirisi ile çok sayıda iyi bilinen projenin bağış toplamasını destekledi.

DAO Maker’da bir SHO’ya nasıl katılınır, çok çeşitli kripto yatırımcılarının ilgisini çekmeye başladı. Bu yazıda, DAO Maker’da bir SHO’ya nasıl katılmanız gerektiğinin yanı sıra neye hazırlanmanız gerektiği konusunda size rehberlik edeceğim.

SHO, DAO Maker platformunda tanıtılan ve DAO Token sahiplerine ayrılan projelerin token satışı olan Strong Holder Offer anlamına gelir. Şimdi başlayalım.

DAO Maker Nedir?

DAO Maker, perakende girişimlerinin yeni şirketlere ve projelere erken bir aşamada yatırım yapmaları için bir platformdur. Başka bir deyişle, DAO Maker, bağış toplama sürecinde perakende yatırımcılar ve protokoller arasında aracı görevi gören bir launchpad’dir.

DAO Maker, günümüzde token satışlarına katılma riskini çözmektedir. Ürün hala geliştirme aşamasındayken ve geliştirici ekibin kredisi çok az olduğunda veya hiç kredisi olmadığında, projeye yatırım yapmak bir kumar olabilir.

SHO

Bu nedenle, DAO Maker, yatırımcıların/girişimlerin IDO etkinliklerine güvenli bir şekilde katılmalarını sağlamayı amaçlarken, genç, gelecek vaat eden protokoller ürünlerini daha da geliştirmek için fon toplayabilir.

DAO Maker’da gerçekleşecek olan SHO’ları Dao Maker’ın sosyal medya hesaplarından öğrenebilirsiniz:

DAO Maker SHO’larına Nasıl Katılınır?

DAO Maker’ın launchpad’ine katılmak için “DAO Power”ı kullanmaya hak kazanmanız gerekir. DAO tokenini stake edebilir ve DAO Power ile 1:1 oranında takas edebilirsiniz veya likidite sağlayıcısı olarak DAO çiftlerinin LP tokenini 1:1.5 oranında DAO Power ile takas edebilirsiniz.

Cüzdanınızda 15 gün boyunca DAO hold ettikten sonra DAO Power alabilirsiniz veya Instant Upgrade seçeneği ile direkt DAO Power alıp SHO’lara katılım göstermeye başlayabilirsiniz.

Garantili tahsis yoktur, ancak eklenen DAO ile kazanma şansı doğrusal olmayan bir şekilde artar. Aynı Dilimin kullanıcıları aynı kazanma şansına sahiptir.

Daha sonra, konumunuz mevcut 6 dilimden 1’ine yerleştirilecektir (dilim 0 sadece erken destekçiler/eski kullanıcılar içindir), ardından rastgele bir whitelist seçimi gerçekleşecektir.

 • Dilim 0: 500–1999 DAO Power – 1x şans
 • Dilim 1: 2,000–3,999 DAO Power – 4.6x şans
 • Dilim 2: 4,000–9,999 DAO Power – 9.76x şans
 • Dilim 3: 10,000-24,999 DAO Power – 26x şans
 • Dilim 4: 25,000-49,999 DAO Power – 69.5x şans
 • Dilim 5: 50,000+ DAO Power – 149x şans

Ne kadar çok DAO Power tutarsanız, konumunuz o kadar iyi olur. Kazanma şansı, dilim 3’teki bir kullanıcının, dilim 0’daki bir kullanıcıya göre 25 kat daha fazla şansı olduğu anlamına gelir.

Priority System yani Öncelik Sistemi adı verilen yeni bir mekanizma da var. 10 priority faktörü seviyesi vardır, herkes priority 1’de başlar. Seçilmedikleri her seferde öncelikleri 1 artar. Priority faktörü ne kadar yüksekse, whitelist’e alınma şansları da o kadar yüksek olur.

DAO

Öncelik Sistemi ile birlikte, kullanıcılar yukarıda listelenenden daha yüksek bir şansa sahip olacaklar. 10. önceliğe ulaşıldığında, kullanıcılara bir whitelist yuvası garanti edilecektir.

Giriş biletleri sınırsızdır yani kazanın veya kazanamayın DAO Power’larınız kilitli kalmaz – her SHO’ya katılabilirsiniz.

Katılım Öncesi Hazırlıklar

Bir lottery’e hak kazanmak için aşağıdaki gereksinimleri hazırlamanız gerekir:

DAO tokenleri: Yeni kurallara göre, 2,000 DAO tokeni stake ederek veya 1,334 DAO token ile likidite sağlayarak alınabilecek en az 2,000 DAO Power’a sahip olmanız gerekiyor (bu yaklaşımı izlemeye karar verirseniz, Impermanent Loss kavramının farkında olduğunuzdan emin olun).

KYC: DAO Maker üzerindeki etkinliklere katılabilmek için bir kimlik doğrulama süreci olan KYC testini geçmeniz gerekiyor.

BUSD: Seçilirseniz, ödemenizi yapmak için 12 saatiniz var. Ödemenizi zamanında yapmazsanız, tahsisiniz Venture Yield‘e yani Girişim Getirisine gönderilecektir.

BNB: Binance Smart Chain’de ödeme işlemi yapmak için az sayıda BNB tokenine ihtiyacınız var.

SHO Katılım Adımları

Adım 1: DAO Maker web sitesine gidin: https://daomaker.com/

Mevcut hesabınızda oturum açmak için “Sign In“e veya yeni bir tane oluşturmak için “Register”a tıklayın.

DAO Maker

Adım 2: “Connect Wallet”a tıklayın ve cüzdanınızı bağlayın.

DAO Maker

Adım 3: KYC işlemine devam etmek için “Start now”a ve ardından “Continue to KYC”e tıklayın.

DAO Maker

Adım 4: Yeni bir kullanıcı iseniz katılmak için gerekli DAO Power’ı almak için ekranın sağ üst kısmından “Portfolio”ya gidin ve “Instant Upgrade”e tıklayın.

“Choose Tranche” kısmından katılmak istediğiniz Dilim’i ve “Select Asset for Payment” kısmından DAO ile swaplamak istediğiniz kripto varlığı seçin ve swap işlemini tamamlayın.

Bu işlemden sonra hemen katılmaya başlayabilirsiniz, DAO tokenlar ise cüzdanınıza 15 gün sonra gelecek.

ya da Portfolio dışında borsalardan cüzdanınıza DAO yolladıktan 15 gün sonra katılmaya başlayabilirsiniz.

Adım 4: Katılmak için aktif olan bir ön satış seçin. Örnek olarak Project X satışını alacağım. “Research and participate”a tıklayın.

DAO Maker

Adım 5: Satışa katılmanıza izin verildiğinden emin olmak için cüzdanınız taranacaktır. Tüm gereksinimleri karşılıyorsanız “Participate” seçeneğine tıklayarak bir sonraki adıma geçin.

Harcamak istediğiniz DAO Power tokenlerinin sayısını girin ve ardından “Complete Participation”a tıklayın.

Bu adımın ardından DAO Maker’da bir token ön satışına başarıyla kaydolmuş oldunuz. Gelecekte, whitelist kazananı olarak seçilirseniz bilgilendirileceksiniz.

SHO Kazandıktan Sonra İzlenecek Adımlar

Adım 1: Bir SHO kazandıktan sonra, tahsis biletiniz/biletleriniz, Resmi Telegram Duyuru Kanalı üzerinden gerçekleşen Kazanan Duyurusunu takip eden 12 saat içinde ödenmelidir. Tahsis(ler)inizi BUSD olarak finanse etmek için lütfen Binance Smart Chain ağını kullanın.

 • Portfolionuza gidin.
 • My invesment kısmında kazandığınız SHO’ya tıklayın.
 • Approve + Send BUSD adımlarını izleyip, hakedişiniz kadar BSC ağından BUSD gönderin.

Adım 2: Kazandığınız projenin resmi telegram kanalını takip edin.

 • Borsa listeleme günü(TGE)
 • Hangi borsalarda ne zaman listeleneceği
 • Token sözleşme adresi ilk olarak projelerin kendi resmi telegram gruplarında duyurulur. Resmi telegram bağlantılarına, DAO Maker internet sitesindeki ilgili projenin Research sayfasından ulaşabilirsiniz.

Adım 3: Tokenlarınız cüzdanınıza borsa listeleme saatinden 5 dakika sonra gönderilir. Hangi ağ üzerinden dağıtım yapılacağı proje listeleme günü belli olur ve duyurulur.

ÖNEMLİ BİR NOT!

Gelecekteki SHO’ların tüm açılacak kilitlerini almak için, kullanıcıların SHO sürecine katılmak için kullandıkları DAO’larının %100’ünü elinde tutmaları gerekir. 25,000 DAO’ya sahipseniz ve Dilim 4 üzerinden kazandıysanız, kazanılan SHO’nun kilit açılma süresinin geri kalanı için tamamen aynı cüzdanda 25,000 DAO’yu tutmanız gerekir.

SHO kazananlar DAO Power Dilimlerini herhangi bir şekilde düşürürlerse veya DAO’larını satarlarsa, gelecek SHO kilitlerini alabilmek adına, eksik DAO gücünü tamamlamak için 3 günleri olacaktır.

Bunu yapmamak, kullanıcıların gelecekteki tüm kilit açma işlemlerinden vazgeçmesine neden olur. Gelecek kilit haklarını kaybeden kullanıcıların tokenleri, Venture Yield ödül havuzuna eklenecek ve Venture Yield sözleşmelerinde tüm DAO staker/holderlara dağıtılacaktır.

Kullanıcıların DAO tokenlerini kilitlemek istedikleri stake periyodunu tanımlamalarına izin veren BSC ve ETH üzerinde stake sözleşmeleri yayınlanacak. DAO’nun cüzdanlardan Venture Yield sözleşmelerine taşınması, kazanılmış tokenlerin kaybedilmesine neden olmaz.

Tokenlar, kilit periyodunun tamamı boyunca cüzdanda olmalı veya yayınlandıktan sonra Venture Yield sözleşmelerine taşınmalıdır, aksi takdirde kullanıcılar SHO’ların gelecekte açılacak kilitlerini talep etme haklarını kaybederler.

Değişiklik geriye dönük değildir, 26 Ekim’de yürürlüğe girmiştir. Önceki SHO’ları etkilemez.

Kullanıcılar, katıldıkları Dilim’i düşürmeyecek şekilde, Dilim limitine kadar DAO’yu satabilirler.

Örneğin: Kullanıcı Dilim 4’te (25,000+ DAO) bir SHO kazandıysa ve 28,000 DAO’ya sahipse, kullanıcı 3,000 DAO’yu taşıyabilir veya satabilir. Kısacası SHO kazandığı tier içinde kalacak kadarını satabilir/transfer edebilir.

Dilim düşürecek kadar veya tamamını satar/transfer ederse, 3 gün içerisinde Portfolio’dan ”Instant Upgrade” seçeneğiyle SHO kazandığı dilime tekrar dahil olacak kadar DAO alarak gelecek kilit haklarını koruyabilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

$LOCG ile KuCoin Metaverse All-Star Havuzuna Nasıl Katılabilirsiniz?

Holoride

Metaverse Projeleri: Holoride Nedir?