in , ,

KYVE Network Nedir?

Hızla gelişen teknoloji dünyasında kullanıcı rızası ile veriler toplansa bile zaman içerisinde bu durum gizlilik hassasiyetini doğuruyor. Cosmos ağı üzerine inşa edilen KYVE Network, veri akışlarının sorunsuz ve güvenli bir şekilde depolamasına olanak tanıyan yeni nesil bir protokoldür.

Protokol, geliştiricilerin ve uygulamaların verileri kalıcı olarak depolamasına izin veriyor. Böylelikle depolanan verilere gerekli olduğu zaman kolayca erişilebiliyor. KYVE, kullanıcılara tamamen merkeziyetsiz, güvenilir ve maksimum fayda sağlayabilecekleri bir sistem sunuyor. Geliştirdiği sistem ile Web3 için sınırsız ölçeklenebilirliği amaçlayan KYVE, geliştiriciler arası iletişimi sağlama ve zincir parametrelerini değiştirme işlevlerini yerine getirmek için yönetişim mekanizmasına sahip.

KYVE Neden Önemlidir?

  • KYVE’nin Cosmos SDK tabanlı zinciri, Arweave ile iş birliği içerisinde hareket ediyor. Arweave, ölçeklenebilirliği ve kullanılabilirliği nedeniyle veri depolama için en iyi çözüm olarak görülüyor.
  • KYVE güvenilir verilerin uzun süreli geçerliliğini sağlarken Arweave ise verilerin tekrar tekrar kullanılabilirliğine odaklanıyor.
  • KYVE chain node (zincir düğümü) kullanıcıların KYVE blok zincirini desteklemesini sağlıyor.
  • KYVE protocol node (protokol düğümü) projelerin tamamen merkeziyetsiz veri akışlarını depolamasını ve almasını sağlıyor.
  • Bir blok zincirinin blok ürettiğinde herkese açık olan bilgilerine KYVE, blok zincirinin düğümleri aracılığıyla erişebiliyor.
  • KYVE validatör’leri ağa katıldıkları ve verilerin doğrulanmasına katkıda bulundukları oranda ödül mekanizmasından faydalanabiliyor.

KYVE Network, Protokol katmanı ve Zincir katmanı’ndan oluşuyor. Protokol katmanı, zincir katmanının üzerinde yer alıyor. Zincir katmanı, KYVE Network’ün işleyebilmesi için çok önemlidir. Starport ile oluşturulmuş tamamen bağımsız bir Proof-of-Stake blok zinciri olan Zincir katmanı, zincirin token’ı olan $KYVE ile yönetiliyor. $KYVE, Zincir katmanında stake için kullanılırlen Protokol katmanında fon sağlama ve stake konuları için kullanılıyor. KYVE; Hypersphere Ventures, Coinbase Ventures, Mechanism Capital, CMS Holdings ve Arweave, Avalanche, Solana, Interchain ve NEAR gibi blok zincirler dahil olmak üzere birçok proje tarafından destekleniyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Binance

Binance 1 Milyar Dolarlık Kurtarma Fonu Başlattı!

ETH Balinalarının Portföyünde Neler Bulunuyor?