in ,

Kusama (KSM) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?

Kusama, kendini Polkadot’un kuzeni olarak tanımlayan, geliştiriciler için büyük ölçüde birlikte çalışabilir ve ölçeklenebilir bir çerçeve sağlamak üzere tasarlanmış deneysel bir blok zincirdir. 

Parity Technologies tarafından geliştirilen Kusama, blok zincir yapı kiti olan Substrate üzerine inşa edilmiştir. Proje, en başarılı birlikte çalışabilir blok zincirlerinden biri olan Polkadot ile neredeyse aynı kod tabanına sahiptir. 

Kullanıcılar, Kusama’nın Polkadot ağı için sunduğu üretim öncesi özellikler ve iki blok zinciri arasında birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmaya odaklanması nedeniyle projeyi cazip bulabilir. Kusama, Polkadot’a göre daha hızlı bir zincirdir. Kusama ağında, referandumda oy vermek yedi gün, oylardan sonra değişikliklerin uygulanması sekiz gün sürer. Polkadot’ta ise bunların her biri bir ay alır. 

Bunun yanı sıra Kusama’da validatör olmak çok daha kolaydır. Bunun nedeni olarak minimum stake etme gereksinimlerinin Polkadot’tan daha düşük olmasını gösterebiliriz. 

kripto blockchain

Polkadot blok zinciri için bir kanarya ağı olarak adlandırılan Kusama, Polkadot’ta kullanıma sunulmadan önce yayınlanan, denetlenmemiş erken kod sürümlerini test etmeye yarar. Ancak birçok proje nihai ürünleri için Kusama’ya bağlı kalmayı tercih eder. 

Kusama, diğer birçok blok zinciri tarafından kullanılan Proof-of-work (PoW) algoritmasına alternatif bir mutabakat mekanizması olan Nominated Proof-of-Stake (NPoS) sistemini kullanan çok zincirli bir sistem üzerine inşa edilmiştir. 

KSM İstatistikleri

Kusama projesinin yerel kripto varlığı olan KSM’nin toplam arzı 9 milyon 651 bin 217’dir. KSM’nin dolaşımdaki arzı ise 8 milyon 470 bin 98 civarındadır.

KSM bu zamana kadar gördüğü en yüksek fiyat olan 623.75 dolar seviyesini 18 Mayıs 2021’de görürken gördüğü en düşük fiyat olan 0.91 dolar seviyesini 14 Ocak 2020’de görmüştür. 

Tüm bu saydığımız özellikleri göz önünde bulundurarak Kusama’nın iyi bir yatırım olup olmadığı konusunda bilgi edinebilirsiniz. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Ethereum (ETH) Fiyatı Düşüşüne Devam Edecek mi?

Holochain (HOT) Nedir? Nasıl Alınır?