in ,

Kusama (KSM) Nedir? Nasıl Alınır?

Kendini Polkadot’un kuzeni olarak tanımlayan Kusama, geliştiriciler için büyük ölçüde birlikte çalışabilir ve ölçeklenebilir bir çerçeve sağlamak üzere tasarlanmış deneysel bir blok zincir platformudur. 

Kusama, Parity Technologies tarafından geliştirilen bir blok zinciri yapı kiti olan Substrate üzerine inşa edilmiştir. Proje, en başarılı birlikte çalışabilir blok zincirlerinden biri olan Polkadot ile neredeyse aynı kod tabanına sahiptir. 

Hızlı tempolu projeler, Kusama üzerinde konumlanarak Polkadot’ta henüz bulunmayan özelliklere sahip, son derece ölçeklenebilir, birlikte çalışabilir parçalı bir ağa erişim kazanıyor. 

Platform, yenilik yapmak ve kendi blok zincirlerini kurmak isteyen geliştiriciler için bir test ortamı sağlamak üzere tasarlanmıştır ve Polkadot’ta başlatılmadan önce bir hazırlık ağı olarak kullanılabilir. Ancak birçok proje nihai ürünleri için Kusama’ya bağlı kalmayı tercih eder. 

Kusama Ekibi 

Kusama, Parity Technologies olarak bilinen Polkadot’u yaratan ekip tarafından kurulmuştur. Kurucusu Ethereum’un da kurucularından olan dünyaca ünlü bilgisayar bilimcisi ve programcı Dr. Gavin Wood’dur. 

Parity Technologies, dünyanın en başarılı blok zinciri mühendislerinden oluşan geniş bir ekibe sahiptir ve dünya geneline yayılmış toplam 100’den fazla çalışanı vardır. 

Kusama Nasıl Çalışır?

Kusama, blok zinciri platformları arasında alışılmadık bir yere sahiptir çünkü ağırlıklı olarak hızlı gelişen bir gelişim hızıyla cesur ve iddialı projeler başlatmak isteyen geliştiriciler için inşa edilmiştir. Kusama, diğer birçok blok zinciri tarafından kullanılan Proof-of-work (PoW) algoritmasına alternatif bir mutabakat mekanizması olan Nominated Proof-of-Stake (NPoS) sistemini kullanan, çok zincirli bir sistem üzerine inşa edilmiştir. 

kripto

Bu sistem, çatallanma olmadan zincir üzerinde hızlı yükseltmeler yapabilmesini ve Kusama ağındaki diğer parachain’ler ile iletişimi sağlamak için zincirler arası mesaj geçişini (XCMP) desteklemesini sağlar. 

Kusama’yı Benzersiz Kılan Nedir?

Polkadot gibi Kusama da zincir üzerinde yönetişim özelliklerine sahiptir. Bu zincir içi yönetişim hem merkezi değildir hem de izne tabi değildir. KSM veya parachain tokenleri olan herkesin, varsayılan yükseltmeleri, protokol değişikliklerini ve özellik taleplerini içerebilecek kendi yönetişim önerilerini oylamasına olanak tanır. Bu zincir içi yönetişim prosedürü, Polkadot tarafından sunulandan yaklaşık dört kat daha hızlıdır ve yalnızca 15 günlük bir oylama ve yürürlüğe girme süresi ile Kusama üzerine inşa edilen projeler için hızlı bir gelişim hızına yol açmaktadır. 

KSM İstatistikleri

Kusama projesinin yerel kripto varlığı olan KSM’nin toplam arzı 9 milyon 651 bin 217’dir. KSM’nin dolaşımdaki arzı ise 8 milyon 470 bin 98 civarındadır.

KSM bu zamana kadar gördüğü en yüksek fiyat olan 623.75 dolar seviyesini 18 Mayıs 2021’de görürken gördüğü en düşük fiyat olan 0.91 dolar seviyesini 14 Ocak 2020’de görmüştür. 

KSM Nasıl Alınır? 

Binance, KuCoin, Coinbase, Kraken, Bithumb, Bitfinex, Bittrex, OKX gibi birçok popüler kripto varlık alım satım platformu üzerinde listelenen bu varlığı yine bu platformlar aracılığıyla kolaylıkla alabilir, satabilir ve elinizde tutabilirsiniz. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

kripto analiz

Dolaşımdaki Arz, Toplam Arz ve Maksimum Arz

Ethereum

Glassnode’un Ethereum Raporu Ne Anlatıyor?