in , , ,

Kusama Crowdlending (Kitlesel Ödünç Verme) Nasıl, Neden ve Nedir?

integritee

Integritee, projesi artık başlatıldığı için büyük bir dönüm noktasının eşiğinde duruyor. Bugün Integritee, kitlesel kampanya destekçilerinden ağın iyileştirilmesi için ihtiyaç duyulan parachain yuvalarını koruma konusunda yardım istiyor. Hem ana ağın başlatılması hem de TEER tokeninin listelemesindeki birincil hedeflere yönelik önemli bir adım atılıyor. Peki tam alarak ne yapılıyor?

Kusama, Polkadot’un Canary Ağıdır

Kusama, parachainlerin test edilmesi ve optimizasyonu sırasında topluluğun ağ etkilerini gözlemleyebildiği gerçek ekonomik teşvikler ile şu an yayında olan bir ağdır. Bu konuda temel ilk adım ise Polkadot parachain’i olarak öne çıkıyor. Kusama parachainlerinin doğru bir şekilde çalıştığı belirlendikten sonra, Polkadot’ta parachain işlevselliğinin etkinleştirilmesi ve ilk kamu yararına parachainlerin dağıtılması bekleniyor. Bunun sonrasında ise Polkadot müzayedeleri başlatılacaktır.

Kusama

Kusama/Polkadot’un en büyük avantajlarından birisi platformun birçok merkeziyetsiz ağın güvenlik kaynaklarını bir araya getirmesini ve böylece güç elde etmesini sağlamasıdır. İntegritee’nin gizliliği koruyan veri hizmetleri ve bu paylaşılan güvenlik, kamu denetlenebilirliği sayesinde denetlenecektir.

Parachain Slot’larının Kazanılması İçin Arkaplandaki Destekçiler Önemlidir

Her bir Kusama Relay Chain’i üzerinde çalışabilen parachain sayısı sınırlı olduğu için slotlar izinsiz mum müzayedesi (candle auction) yöntemiyle tahsis edilir. Bu durum topluluk destekçileri tarafından sağlanan, kilitli KSM biçimiyle en büyük bağı sağlayan projelere slotların kiralandığı anlamına gelmektedir.

KSM tokenlerini bağlamak, token sahiplerinin inandıkları projeyi nasıl aday gösterebileceklerinin göstergesidir. Buna crowlending diyoruz çünkü tokenler her zaman token sahiplerinin mülkiyetinde kalmakta ve kiralama süresi sona erdiğinde onlara geri verilmektedir. Bu sistemin tasarlanmasındaki amaç kazanan projelerin topluma en büyük faydayı sağlayan projeler olmasını sağlamaktır.

Integritee

Kusama slot müzayedelerinin ilk partisi Haziran 2021’de başlamıştır. Integritee, önceki kiralamalar sona erip slotlar tekrar kullanılabilir hale geldikçe sürekli olarak gerçekleşen ikinci müzayedeler sırasında teklif vermeye başlayacaktır.

Destekçiler Ücret Ödemesi Yapmadan Gerçek Ödüllerini Alır

Crowdlenders (kitlesel ödünç vericiler) asla tokenlerinden vazgeçmek zorunda kalmazlar. Sadece KSM’lerinin kiralama süresi boyunca mevcut olmamasının fırsat maliyetini üstlenirler. Zaten bu destek karşılığında projeler belirli ödüller vermektedirler.

Integritee

Integritee KSM destekçilerine dağıtmak için toplam Integritee token tahsisinin %10’una denk gelen 1,000,000 TEER tokeni ayırmaktadır. Bu ödül çifte fayda içermektedir. 2021’in dördüncü çeyreğinde planlanan borsa listelemesinden sonra ticarete açık bir varlık olacaktır fakat belki de daha önemlisi TEER tokenleri, gizliliği koruyan veri hizmetlerine erişim ve merkeziyetsiz Integritee parachain yönetiminde oy hakkı sağlayacaktır. Eğer siz de merkezi veri hizmetlerine güvenli bir alternatifin olması gerektiğine inanıyorsanız, Kusama crowlending’ine katılmak bunun somut bir yoludur. Böylece siz de veri gizliliğinin gelecekteki gerçek bir parçası olacaksınız.

TEER ödülleri her bir destekçinin katkısının toplam paydaki oranı ile doğru orantılı olarak dağıtılacaktır. Bu durum, listelenmeden önce TEER tokeninin fiyat keşfini yönlendirecek ve Integritee ağının merkeziyetsizleştirilmesini teşvik edecektir.

Özel veriler için güvenli bir internet oluşturulmasına yardımcı olabilir ve topluluğa yayılan 1milyon TEER tokeninden payınızı alabilirsiniz.

Buradan katılım sağlayabilirsiniz: https://crowdloan.integritee.network

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

KuCoin’de Listelenen Qredo (QRDO) Temel Analizi | Eylül 2021

Koinsaati, Kriptopara, space and time

Blockchain, Uzay Araştırmalarından Nasıl Yararlanabilir?