içinde , ,

Kurumsal Yatırımcılar Bitcoin’den Altcoin’lere Kaçıyor

kriptopara Binance Coin

Bitcoin Kasım ayına 62.000 dolar seviyesinden başladı ve ay ortasında 68.000 doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü, ancak; yükseliş ivmesini kaybetti ve şu anda 55.000 doların altında işlem görüyor. Bu düşüş, kurumsal yatırımcıları bile korkutmuş gibi görünüyor.

Yeni bir rapora göre profesyonel yönetim ürünlerinde tutulan Bitcoin’in oranı yüzde 10’a yakın düşerken, Ethereum ve diğer altcoin’lerde artışlar görüldü. CryptoCompare’in hazırladığı “Dijital Varlık Yönetimi İncelemesi” başlıklı raporu, kriptoparalardaki kurumsal yatırımcıları ve Kasım ayında nereye yöneldiklerini inceledi.

Genel tablo incelendiğinde, Kasım ayında dijital portföy yönetimi ürünleri, yönetim altındaki varlıklarda (AUM) 74,7 milyar dolardan 70 milyar dolara %5,5’luk bir düşüş yaşadı. Ayrıca ortalama günlük hacimler de %13 düşerek ortalama 732 milyon dolara geriledi. Bu değerler Ocak ayında bu yılın rekor seviyesi olan 1,5 milyar dolarlık rekorun %50 altında kalıyor.

Bitcoin Olumsuz Etkilenirken Altcoin’ler Kazandı

Rakamlara yakından bakıldığında, Bitcoin’in Kasım ayında en büyük kaybeden olduğu gözüküyor. Yönetim altındaki Bitcoin varlıkları (Bitcoin AUM) %9,5 düşerek 48,7 milyar dolara geriledi. Bu Temmuz ayından bu yana görülen en yüksek aylık düşüş anlamına geliyor.

Bitcoin
Bitcoin

Bitcoin’den dışarı akan paradan faydalananlar ise altcoin’ler oldu. Yönetim altındaki Ethereum varlıkları (Ethereum AUM) %5,4 artarak 16,6 milyar dolara, diğer kripto para birimleri %10,4 artışla 2,6 milyar dolara ulaştı.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), 38,1 milyar dolarla BTC pazar payının %78’ini kontrol ederek piyasadaki hakimiyetini sürdürüyor. Buna karşın, bu ay %10,1’lik bir düşüş gördü. Aynı şirketin Ethereum ürünü ise 12,9 milyar dolarlık altcoin’e sahip ve bu ay içerisinde %3,6 oranında arttı.

Yine aynı rapora göre, Kasım ayının işlem hacminde de düşüş yaşandı. Grayscale Bitcoin Trust mevcut durumdan en büyük darbeyi aldı; günlük hacimleri %26 düşerek 289 milyon dolara geriledi.

Hacim ve yönetim altındaki varlıkların yanı sıra, Bitcoin kârlılık açısından da büyük oranda altcoinlerin gerisinde kaldı. Grayscale %-10,2, ETC Group %-13 ve Valour’un BTCZERO ürünü %-6,6 getiri elde etti.

Öte yandan, Solana ve Litecoin’in öncülüğündeki birçok altcoin ürünü büyük kazançlar sağladı. 21Shares ASOL (Solana tabanlı bir ürün) %22, Grayscale’in LTCN (Litecoin tabanlı bir ürün) %14,9 oranında kâr getirdi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Berat Yusuf Öz tarafından yazıldı.

Lisans eğitimini ESOGÜ Tarih Bölümünde tamamlayan Berat Yusuf, eğitimine Anadolu Üniversitesi Tarih Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans programlarında devam etmekte. İktisat Tarihi, finans, para piyasaları, blok zincir ve kripto paralar ile ilgilenmektedir.

Kriptopara

Kriptopara Piyasasında Haftalık Gelişmeler | 28.11.2021

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu? | 28 Kasım 2021