in ,

Kurumsal Ethereum İttifakı Nedir?

Şubat 2017’de başlatılan Kurumsal Ethereum İttifakı (Enterprise Ethereum Alliance-EEA), Ethereum üzerinde kurumsal düzeyde bir teknoloji olarak çalışmak üzere start-up’ları, Fortune 500 şirketlerini, teknoloji satıcılarını, akademisyenleri ve Ethereum konu uzmanlarını bir araya getiriyor.

Önemli Çıkarımlar

  • Kurumsal Ethereum İttifakı’nın amacı, işletmeleri güçlendirmek için açık bir standart olarak Ethereum blockchain teknolojisinin kullanımını yönlendirmek olan, üye liderliğindeki bir endüstri kuruluşudur.
  • Kurumsal Ethereum İttifakı’nın misyonu, Kurumsal Ethereum’un benimsenmesini hızlandırmak için açık, standartlara dayalı bir mimari ve spesifikasyon sunmaktır.
  • Kurumsal Ethereum İttifakı, üyelerine çeşitli teknik ve medya kaynakları ile topluluk ve eğitim materyallerine erişim sağlar.

Kurumsal Ethereum İttifakı Nasıl Çalışır?

Her ne kadar birçok teknoloji devi ve işletme, Bulut hizmetleri aracılığıyla Ethereum’u destekliyor ve benimsenmesi için çalışıyor olsa da ölçeklenebilirlik, gizlilik ve birlikte çalışabilirliğe yönelik çabaların çoğu, Kurumsal Ethereum İttifakı ortaya çıkana kadar dağınık kaldı.

İttifak, Ethereum blok zincir teknolojisinin en iyi uygulamalarını, standartlarını, gerçek dünyadaki uygulamalarını ve kullanımını idare edebilecek bir referans mimarisini oluşturmayı, tanıtmayı ve desteklemeyi amaçlamaktadır.

Ethereum

2015 yılında piyasaya sürülen Ethereum, akıllı sözleşmelerin ve Merkeziyetsiz Uygulamaların (DApps) herhangi bir kesinti, dolandırıcılık, kontrol veya üçüncü bir tarafın müdahalesi olmadan oluşturulup çalıştırılmasına olanak sağlayan blok zinciri tabanlı, merkezi olmayan bir yazılım platformudur. Bu platformun geliştiricileri yaygın olarak Solidity programlama dilini kullanılır.

Ethereum’un potansiyel uygulamaları çok geniş kapsamlıdır. Ethereum’un sahip olduğu bu gibi özelliklerden ötürü birçok işletme bu teknolojiyi keşfetmek istemiştir. Ethereum platformunda kullanılan kriptopara birimi olan ETH, 2021’in ikinci çeyreğinde, yaklaşık 218 milyar dolarlık toplam piyasa değerine sahip olmuştur. Böylece, piyasa değeri sıralamasında en popüler ikinci kriptopara birimine yükselmiştir.

İş Yerlerinde Kurumsal Ethereum İttifakı Örnekleri

Son zamanlarda, üye şirketler ve diğerleri tarafından tedarik zinciri kaynak takibi, bankalar arası ödemeler, referans verileri, menkul kıymet mutabakatı ve diğer alanları kapsayan çok sayıda pilot proje başlatılmış ve üzerinde çalışılmıştır.

Bununla birlikte, gerçek dünyadaki kurumsal kullanım, hem izinli hem de herkese açık Ethereum ağlarına izin veren mimariler oluşturmak için işbirliğine dayalı çabalar gerektirir. EEA, bu yönde önemli bir adımdır.

Ethereum

 

Kurumsal Ethereum İttifakı ayrıca üyeler için eğitim ve öğretim sağlar. Kuruluş, kamu hizmeti misyonunun bir parçası olarak haber bültenleri, videolar ve web seminerleri yayınlamaktadır.

Kurumsal Ethereum İttifakı Üyeliği

Kurumsal Ethereum İttifakı’nın kurucu üyeleri arasında Accenture, Banco Santander, BlockApps, BNY Mellon, CME Group, ConsenSys, IC3, Intel, J.P. Morgan, Microsoft ve Nuco yer aldı.

EEA web sitesine göre, Temmuz 2021 itibariyle EEA’nın 109 ortağı ve kurumsal üyesi bulunmaktadır. Ortak üyeler Blockchain Araştırma Enstitüsü, Hyperledger ve SAE ITC tarafından temsil edilmektedir. Aynı zamanda iki adet sosyal etki ortakları bulunur. Bunlar; Sosyal Etki Koalisyonu için Blok Zinciri ve Merkezi Olmayan Kimlik Vakfı’dır.

EEA üyeleri teknoloji, bankacılık, hükümet, sağlık, enerji, ilaç, pazarlama ve sigorta dahil olmak üzere dünyanın her bölgesinden çeşitli işletmeleri temsil etmekte olup toplam üye sayısı şu anda 500’e yaklaşmaktadır.

Ethereum’u kurumsal ölçekte dağıtmanın gerçek dünyadaki zorluklarını çözmeye odaklanan Kurumsal Ethereum İttifakı, blok zincir ve merkeziyetsizleştirmenin benimsenmesi konusunda önemli bir girişimdir.

Bu da ilginizi çekebilir: KoinSaati Akademi: Ethereum (ETH) Nedir?

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Temel Analiz

Hafta Kapanışına Doğru Cardano, Chiliz ve dYdX Teknik Analizi | 3 Ekim 2021

Ekim Ayında Takip Edilesi 10 Play-To-Earn Projesi