içinde ,

Küresel Enflasyonun Yarattığı Boşluğu Bitcoin Doldurur mu?

Bitcoin

Bitcoin (BTC) destekçileri, dijital varlığın enflasyona karşı koruma sağladığı tezini savunuyor. ABD’de mart enflasyon %8,5 ile son 40 yılın zirvesini görünce, FED sıkılaştırma hamlelerine başladı.

Geçtiğimiz günlerde FED faiz oranını 50 bps artırdı bu adım son yılların en agresif parasal sıkılaştırma hamlesi oldu. Piyasalar FED’in haziran toplantısında 75 bps faiz artırımı kararı alabileceğini fiyatlıyor.

1980’lerde FED, ABD’de enflasyonunun belini büktükten sonra, batılı ekonomiler mütevazı, öngörülebilir bir seviye olan yılda ortalama %2 civarındaki fiyat artışlarıyla ılımlı enflasyonun keyfini çıkardı. Bu dönemde merkez bankalarının bağımsız para politikasına olan güven gelişti. Bunun sonucunda da ekonomiler ve borsalar canlandı.

2000’deki dot.com ve 2008’deki mortgage krizi, sürekli genişleyen bir zenginler-yoksunlar uçurumu yaratırken, Wall Street’in üzerinde oluşturduğu politik modelle ilgili hayal kırıklığına da neden oldu. Bununla birlikte, kurumların karar alma süreçlerindeki belirsizlik ve strese rağmen enflasyonun düşük kalması sayesinde ekonomik genişlemenin devamı mümkün hale geldi. 

Bitcoin

Günümüzde ise artan fiyatlar ile ilgili mevcut deneyim, uzun vadeli küresel ekonomik görünüm için ne anlam ifade geliyor? Bu durum Bitcoin (BTC) için ne anlama gelebilir? gibi sorulara yazının geri kalanında cevap aramaya çalışacağız. 

Bitcoin (BTC) savunucuları, dijital varlığın enflasyona karşı koruma sağladığı tezini savunuyor. Ancak Bitcoin (BTC) son aylarda bu statüyü kazanmak için çok az şey yapmakla birlikte borsaların iniş (çoğunlukla) ve çıkışlarına paralel olarak hareket etmeyi tercih etti. 

Belirsizlik Geri Döndü

ABD’de enflasyonun mart ayında %8,5’te yükselmesi ve FED’in enflasyonu düşürmek için 22 yılın en sert faiz artışlarını başlatmasıyla birlikte, yalnızca toplumun düşük gelirli kesimlerindekiler değil, ekonomik yelpazedeki bireylerin çoğu onlarca yıldır karşılaşmadığı günlük ekonomik ikilemlerle düşmüş durumda. Toplumun geneline yayılan bu tür bir belirsizlikler, genel olarak ekonomi üzerinde derin bir etki yaratır. 

Şu an en büyük endişeler olarak pandemi kaynaklı tedarik zinciri kesintileri ve stagflasyon listenin tepesinde duruyor. FED, ekonomiyi resesyona soksa bile, toplam talebi yavaşlatmak enflasyonist döngüyü kıramayabilir çünkü arza dayalı maliyetler yükselmeye devam ediyor. Belki de geçtiğimiz günlerde IMF Genel Müdür Yardımcısı Okamura’nın “Enflasyon, merkez bankalarının tahmin ettiğinden daha hızlı hareket ediyor olabilir.” yorumu buna bir işaretti. 

Edelman’ın yıllık Trust Barometer (Güven Barometresi) raporuna göre, zaman içinde, küreselleşme ve internetin yaygınlık kazanmasına paralel olarak; Bireylerin, şirketlere, politika yapıcılara, medyaya ve diğer önemli kurumlara olan güveni geriledi. Başka bir ifadeyle bireyler, geleneksel çözümlerin (2008 krizinde FED’in hamleleri gibi) ekonomik sıkıntılara çözüm olmayacağına inanıyor. 

Gelişmeler Fiat Paraya Yönelik Düşünceleri Nasıl Etkiler?

Tarih boyunca, siyasi sisteme olan güven belirgin bir şekilde gerilediğinde, bireyler alternatiflere yönelmeyi tercih etti. Bunun başlıca örneği de altın oldu.

Günümüzde ise Bitcoin sadece bir değer saklama aracı olmanın ötesinde diğer önemli özellikleriyle de çok önemli bir alternatif sunuyor. En önemlisi, Bitcoin dijitaldir. Bu da dijital varlığın programlanabilir olması, internet ekonomisine entegre edilebileceği anlamına gelir. Diğer önemli özelliği ise işlevselliği (hem sınırlı sayıda olması hem de işlem ve kayıt mekanizmaları) yani proof of work mutabakat sistemine sahip olmasıdır.

Başka bir deyişle, Bitcoin şu anda geçerli olan küresel para sistemine alternatif bir yönetim sistemi olarak gözüküyor. Bireylerin bunu toplu olarak benimseyeceğine dair bir garanti elbette ki yok. Ancak mevcut belirsizlikler ve kurumlara yönelik güvensizlik, bu adımı atmaları için yeterince neden sunuyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Kripto İçin Sırada Ne Var?

Binance Labs’ın Yeni Yatırım Yaptığı ve Henüz Binance’te Listelenmeyen 14 Proje!