içinde , ,

Küresel Düzenleyiciler, Kripto İçin Ortak Bir Kuruluş Başlatacak!

Kripto,

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü’nün (IOSCO) bir üst düzey yöneticisi, küresel piyasa düzenleyicilerinin kripto para düzenlemelerini daha iyi koordine etmek için önümüzdeki yıl içinde ortak bir kuruluş başlatmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü’nün (IOSCO) üst düzey yöneticileri bu hafta kripto para birimi düzenlemesini tartıştı. Küresel organizasyonun üyeleri, 130’dan fazla yargı bölgesinde dünya menkul kıymetler piyasalarının %95’inden fazlasını düzenlemektedir.

Reuters’in bildirdiğine göre, IOSCO Başkanı Ashley Alder, küresel bir grubun kripto kurallarını uyumlu hale getirme ihtiyacını vurgulayarak, küresel piyasa düzenleyicilerinin önümüzdeki yıl içinde kripto para birimi düzenlemelerini daha iyi koordine etmek için ortak bir kuruluş kuracaklarını söyledi.

Kripto,

G20 ülkeleri tarafından kurulanlar da dahil olmak üzere iklim finansmanı için benzer kurulumların halihazırda mevcut olduğuna dikkat çeken Alder, şunları söyledi:

“Şu anda kripto için böyle bir şey yok… Ama bence artık üç C’den Covid, Climate(iklim) ve Crypto (kripto) biri olarak görülüyor, bu yüzden çok ama çok önemli.”

Bitcoin de dahil olmak üzere dijital para birimlerinin patlamasından bahseden IOSCO başkanı, kriptonun “gündeme çıktığını” ve yetkililerin odaklandığı üç kilit alandan biri haline geldiğini söyledi.

Ele alınması gereken kripto ile ilgili birden fazla risk olduğunu ve düzenleyicilerin siber güvenlik, operasyonel esneklik ve kripto ekosisteminde şeffaflık eksikliği gibi bazı önemli risk alanlarında geride kaldığını belirtti.

IOSC genel sekreteri Martin Moloney, Uluslararası Swaplar ve Türevler Birliği’nin bu haftaki yıllık genel toplantısında şunları söyledi:

“Yeni bir şeyin, önemli bir şeyin ve bizden çok çalışma gerektiren bir şeyin eşiğindeyiz. Kripto 20 yıl sonra hala aynı konumda olacak mı? Fark etmez. Gördüğünüz gibi, 20 yıl sonra hala olacakmış gibi davranmaya başlamamız için yeterince geliştiğini biliyorum. Ciddiye almalıyız.”

Genel sekreter, kripto endüstrisini düzenleyicilerle ilişki kurmaya çağırdı. Ve blockchain teknolojisinin kripto endüstrisi tarafından düzenleme sorununu çözmek için de kullanılması gerektiğini ifade etti.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonomist. KoinSaati İçerik Editörü

iStep Nedir?

YÖK Başkanı: “NFT ve Blockchain Bölümleri Açılacak”