in ,

KuCoin Davası Nedir?

New York Mali Otoritesi, KuCoin’e kayıt olmadan menkul kıymet ve emtia sattığı için dava açtı.

New York Mali Otoritesi, kripto borsası KuCoin’e dava açtı. Bununla birlikte New York Başsavcılığı, KuCoin davasında Ethereum’un menkul kıymet olduğunu iddia etti.

New York eyaleti Başsavcısı Letitia James, New York’ta kayıtlı olmayan borsada kripto alım satımı yapabilmesinin ardından kripto para borsası KuCoin’e karşı dava açtığını duyurdu. Açıklamada, “Bu eylem, bir regülatörün mahkemede mevcut en büyük kripto para birimlerinden biri olan ETH’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ettiği ilk zamanlardan biridir” denildi.

Temel Analiz

New York Eyaleti Yüksek Mahkemesi’nde 9 Mart’ta açılan davada, Seyşeller merkezli KuCoin’in başsavcılığa kayıtlı olmadan New Yorklulara “emtia ve menkul kıymet olan kripto para birimleri sattığı, satmayı teklif ettiği, satın aldığı ve satın almayı teklif ettiği” zaman menkul kıymetler yasasını ihlal ettiği iddia ediliyor.

Buna ek olarak, KuCoin’in, şikayetin bir menkul kıymet olarak etiketlediği KuCoin Earn ürününü, bir menkul kıymet komisyoncusu veya satıcısı olarak kaydolmadan ihraç ettiği ve sattığı iddia ediliyor. Ayrıca, KuCoin’in kendisini bir borsa olarak yanlış tanıttığı çünkü bu işlev için de kaydı olmadığı iddia ediliyor.

Dava, bu iddiayı desteklemek için özellikle SEC v. LBRY davasına atıfta bulunuyor. KuCoin’in “New Yorklulara ve New Yorklulardan menkul kıymet ve emtia satmasına ve satın almasına” karşı kalıcı bir tedbir talep ediyor. Buna ek olarak, mahkemeden borsayı kullanan tüm New Yorkluların muhasebesinin tutulmasını ve New Yorklulardan yasadışı yollarla elde edilen fonların tazmin edilmesini talep ediyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Cosmos Projesi 2023 Hedefleri

2023’ün En İyi 15 Zk-Rollup Projesi