in ,

Kriptoya Yön Veren 5 İsim

En hızlı büyüme oranlarına sahip küresel pazarlardan biri olan kripto pazarı, uzun süredir durgunluğunu sürdürse de yatırımcılar için önemini koruyor. Gelişmekte olan ve büyümeye devam eden kripto para piyasasını etkileyen birçok isim var. Bu yazımızda kripto piyasasına yön veren 5 isme yer verdik. 

Vitalik Buterin

Ethereum’un kurucusu olarak bilinen Rus asıllı Kanadalı bilgisayar programcısı olan Vitalik Buterin, 2011 yılında Bitcoin Magazine kurucu ortağı olarak kripto para evrenine giriş yaptı. Gavin Wood ve Joseph Lubin ile beraber 2014 yılında Ethereum’u başlatarak başarılı işlere adım attı. Ethereum, herkesin akıllı sözleşmeler ve merkeziyetsiz uygulamalar oluşturup yönetebileceği blok zincir tabanlı bir işletim sistemi olarak çalışır. Bitcoin’den sonra en değerli kriptoparadır ve oldukça istikralı ilerlemektedir. Uzun süredir kripto piyasasını meşgul eden gelişme, Ethereum Merge yükseltmesinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ve gerçekleşse dahi başarılı olup olmayacağıdır.

Vitalik, Ethereum

Hatırlanacağı üzere Ethereum Merge, Ethereum’un mevcut konsensüs algoritmasından (Proof-of-Work/PoW) Proof-of-Stake/PoS sistemine geçişi temsil ediyor. Merge’ün nasıl bir süreci beraberinde getireceği kesin olarak bilinmiyorken bile Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC) fiyatı hızla değer kazandı. Buterin, 6 Eylül’de attığı bir tweet’te Merge’ün 13-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleşmesini beklediğine dair düşüncelerini paylaştı. Ethereum Merge için geri sayım başladı. Merge birkaç gün içerisinde gerçekleşmiş olacak. Son olarak Ocak 2020’de Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in ETH serveti 58 milyon dolar değerindeydi. Servetinin bir kısmıyla çeşitli yardım kuruluşlarını bağış yapmayı tercih ediyor.

Changpeng Zhao

Dünyanın en büyük kripto para borsasının CEO’su Changpeng Zhao, 1 milyonun üzerinde takipçisi ile kesinlikle sektörde büyük bir etkiye sahip. Ünlü kripto girişimcisinin yatırımları ve projeleri herkes tarafından takip ediliyor. Kendisini “crypto salesperson” olarak nitelendiren CZ’nin kriptoya dair geliştirdiği stratejiler piyasayı etkileyebiliyor. CZ, 28 Ağustos’ta Crypto Leaks’in Avalanche (AVAX) ve CEO’su Emin Gün Sirer ile ilgili iddialar ortaya atmıştı. İddialara göre Avalanche (AVAX) CEO’su kendisine rakip gördüğü şirketlere hukuk firması aracılığıyla toplu davalar açarak SEC’in AVAX üzerinden uzaklaşmasını sağlıyor. Bu iddia sonrası Sirer tarafından açıklama geldi ve konu açıklığa kavuştu ancak CZ’nin AVAX’a ilişkin yaptığı paylaşım sonrası coin’in değeri kısa süreli de olsa düşüş yaşadı.

Binance

Changpeng Zhao, yaptığı son röportajında yatırım yaptığı kripto paralara değindi. CZ, 2013 yılında Bitcoin (BTC) whitepaper’ını okuduktan sonra bu sektöre dahil olmak istediğine karar verdiğini ve tüm servetini ortaya koyarak Bitcoin satın aldığını açıklamıştı. Çoğu araştırmaya göre yaklaşık 100 milyar dolarlık net değeri ile Changpeng Zhao’nun kripto evrenindeki en zengin kişi olduğu kabul ediliyor.

Elon Musk

Kripto para piyasasına karşı oldukça ilgili olan Elon Musk’ın kriptoya yoğun bir şekilde yatırım yaptığı ve sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanarak kripto pazarında değişimler yarattığı herkes tarafından biliniyor. Çoğu araştırmacı ve uzman tarafından kabul gören “Musk etkisi” kripto piyasasını oldukça etkiliyor. Örneğin Musk’ın Shiba Inu görsellerinin bulunduğu tweet paylaşımları yapmasının ardından takipçileri, Shiba Inu satın aldığını ve yatırım yaptığını düşünmüştü. Bu paylaşımlar sonrası coin’in fiyatında artış yaşandı. 2022 yılı içerisinde Elon Musk yaptığı paylaşımlar ile Bitcoin, Shiba Inu ve Dogecoin fiyatlarında değişime neden oldu.

Geçtiğimiz yıl şubat ayında Elon Musk, Tesla’nın nakit getirilerini daha da çeşitlendirmek, maksimize etmek ve daha fazla esneklik sağlamak amacıyla 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) satın aldığını duyurmuştu. 20 Temmuz 2022 tarihinde Tesla, ikinci çeyrek raporunda 1 yıldan uzun süredir portföyünde tuttuğu Bitcoin’lerin yaklaşık %75’ini fiat paraya çevirdiğini açıkladı. 2022 yılı içerisinde Elon Musk önce Twitter bünyesine dahil olmaya karar vermiş ve sonrasında vazgeçmişti. En son iki taraf arasında dava süreci başlatılmıştı. Twitter, 44 milyar dolarlık satın alma anlaşmasını gerçekleştirmeye zorlamak için Tesla CEO’su Elon Musk’a dava açtı.

Michael Saylor

Bitcoin’in kurumsal yatırımcıları söz konusu olduğunda, Michael Saylor ve şirketi konunun odak noktası oluyor. Geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada Michael Saylor, iş zekası firması MicroStrategy’nin CEO’luğundan istifa ettiğini ve MicroStrategy’nin yönetim kurulu başkanı olarak görev yapacağını duyurdu. Michael Saylor’un istifa haberi, şirketin ikinci çeyrekte yaklaşık 1 milyar dolar zarar bildirdiği 2 Ağustos Salı günü geldi. Bu zararın 917,8 milyon dolarlık kısmı, Bitcoin fiyatındaki düşüşten kaynaklanıyor. MicroStrategy, 30 Haziran itibarıyla 1.988 milyar dolar değerinde 129.699 Bitcoin tuttuklarını bildirdi.

Önde gelen Bitcoin savunucularından biri olan Michael Saylor, 2022’de kripto piyasası çökerken dijital varlığa olan bağlılığını defalarca vurguladı. Saylor, Microstrategy’nin sahip olduğu 129.66 Bitcoin’i (BTC) (yaklaşık 2.9 milyar dolar değerinde) elde tutmaya devam edebilmek için şirket bilançosunda yapılandırmaya gidildiğini açıklamıştı. 2022 yılında dikkat çeken diğer bir gelişme ise Saylor’ın Tesla’nın Bitcoin (BTC) varlıklarını satmasının ardından Elon Musk’ı hedef alan bir dizi tweet paylaşmasıydı. Paylaşımların Tesla CEO’suna yönelik olduğu aşikardı.

Andre Cronje

Güney Kore Fantom Vakfı’nın Teknoloji Konseyi’ne başkanlık eden ve bir fintech uzmanı olan Andre Cronje, Merkeziyetsiz Finans (DeFi) topluluğuna önemli katkılarda bulunan bir yazılım geliştiricisidir. Andre Cronje üretken bir yazılımcıdır ve en çok Yearn Finance ve Keep3rV1’i yaratması ile tanınır. Bu projelerin yanı sıra Hegic, Pickle, Cover, PowerPool, Cream V2, Akropolish, Sushiswap gibi diğer yüksek profilli DeFi projelerine katılımıyla da biliniyor.

Hatırlanacağı üzere Andre Cronje ve Anton Nell merkeziyetsiz finans (DeFi) ve kripto endüstrisinden ayrıldığını açıklamıştı. Bu karar hem Fantom’ı (FTM) hem de tüm kripto sektörünü etkilemişti. 6 Mart 2022 tarihinde Anton Nell’in twitter’dan açıkladığı, Andre Cronje ile sektörden ayrıldıklarını belirten tweet’in ardından Fantom (FTM) o gün %16 değer kaybetmişti. Ancak 2022 Mayıs ayında Cronje’nin kriptoya geri döneceğine dair bir spekülasyon dolanmaya başladı ve bu gelişme sonrası Fantom (FTM), gün içinde en düşük seviyelerinden artış yaşayarak o tarihlerde en iyi 100 kripto para birimi sıralamasında yerini almıştı. Andre Cronje, Nisan ayının başlarında bir blog yazısında; “kriptonun öldüğünü” ilan etmiş ve bu alanda daha fazla düzenleme yapılması çağrısında bulunmuştu. Cronje, kriptoya dönmeyi düşünmediğini kesin bir dille ifade etmişti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.  

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Trust Wallet’ta BNB Nasıl Stake Edilir?

Web3 Kripto Dünyasını Nasıl Etkileyecek?