içinde ,

Kriptopara Yatırımcılarına Cazip Fırsatlar Sunan 5 Ülke

kriptopara

Günümüzde kriptopara regülasyonları ve vergilendirilmesi konusunda pek çok ülke kanun koyucularının kafaları karışık. Bazı ülkeler çok sert önlemler alırken hatta yasaklarken bazıları teşvik etmek amacıyla yatırımcı dostu önlemler alıyor.

Sizler için kriptopara yatırımcılarının yerleşmek isteyebileceği 5 ülkeyi sıraladık.

  1. Hong Kong

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), kriptoparaları yasal ödeme aracı olarak değil, “sanal emtia” olarak tanımlıyor.

kriptopara

Hong Kong’da sermaye kazancı vergisi bulunmuyor. Finansal yatırımları kârla alıp satan yatırımcıların bu satışlar için vergi ödemesi gerekmemektedir. Bununla birlikte, “normal bir iş akışı” olarak sık sık kripto ticareti, gelir olarak kabul edilir ve bu da Hong Kong’da kâr vergisi olarak da bilinen gelir vergisine tabi tâbi tutulur. Üst sınır ise %16,5’dir.

2. El Salvador

El Salvador, Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak tanıyan ilk ülke olduktan sonra, El Salvador yabancı yatırımcıları ülkedeki Bitcoin faaliyetlerinden elde edilen karlar üzerindeki vergilerden muaf tutuyor.

Başkan Nayib Bukele, France 24’e verdiği bir röportajda “Ne sermaye artırımı ne de gelir üzerinden vergi ödenmeyecek.” açıklamasında bulundu.

kriptopara

Ayrıca geçtiğimiz aylarda El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ülkesinde yatırımı körüklemek için kriptopara kullanımını ikiye katladığını ve El Salvador’un Bitcmoin destekli tahvillerle finanse edilen dünyanın ilk “Bitcoin Şehri”ni inşa etmeyi planladığını açıklamıştı.

3. BAE

7 Emirlikten biri olan Dubai’de, kriptoparalardan elde edilen kazançlardan herhangi bir vergi alınmamaktadır. Bu sayede ekstradan bir kayıt veya bir dosyalama işlemlerine gerek yoktur. Dubai’de sermaye kontrolü kısıtlaması da bulunmamaktadır. Bu, kapsamlı evrak ve/veya limitlerle uğraşmak zorunda kalmadan kripto dahil olmak üzere herhangi bir para birimini yüksek miktarlarda transfer edebileceğiniz anlamına gelir.

kriptopara

Kriptoparalar Dubai’de iyi regüle edilmiştir. Diğer ülkeler kriptoparalar üzerinde kontroller sağlamak, başa çıkmak için mücadele ederken ve bu nedenle kısıtlamalar getiririrken, Dubai’de kriptopara sektöründe iş yapabilmek görece kolaydır.

4. Singapur

Singapur’da ticari işlemler vergiye tabidir ancak sermaye kazançları vergiden muaftır. Kriptoparalardan elde edilen kazançların ticaret mi yoksa sermaye kazancı mı olduğu, belli koşullara bağlıdır. İşlem sıklığı ve elde tutma süreleri gibi ticaretin var olup olmadığını belirleyen faktörler, bu tür kazançların vergiye tabi olup olmadığını belirlerken dikkate alınır.

kriptopara

Ancak Singapur merkezli şirketlerin ana faaliyetleri kriptopara ticaretiyse, madencilikten gelir elde ediyorsa veya ödeme olarak kripto para birimini kabul ediyorsa, gelir vergisine tabidir.

5. Portekiz

Bugün, dünyanın en kripto dostu ülkeler listesinde zirvede yer alabilecek ülke, Portekiz. Portekiz, 2018’de ülkelerinde blokzinciri kullanımını teşvik etmek istediklerini beyan eden 7 AB ülkesinden biridir. Bazı ülkelerde yıllık belli bir miktarın üzerinde kazanç sağlayan yatırımcılar vergiye tâbi tutulurken Portekiz’de böyle bir koşul bulunmuyor.

kriptopara

Portekiz, dijitalleşmeyi teşvik etmek için Nisan 2020’de bir “Dijital Geçiş Eylem Planı” oluşturdu. Hükümet, bu planın iş inovasyonu ve dijital dönüşüm için uygun ortamı yaratacağını düşünüyor. Eylem planında ayrıca blokzinciri ve diğer saha deneylerini mümkün kılmak için “Teknolojik Serbest Bölgeler” de yer alıyor.

Portekiz’deki kriptoparalar yalnızca bunu profesyonel bir ticaret faaliyeti olarak yapanlar vergiye tâbidir ve bu nedenle trader olarak bir faaliyet açmanız ve kârınıza göre vergi ödemeniz gerekir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Plethori Avalanche Köprüsü: Öğretici İçerik

Coinone, Doğrulanmamış Harici Cüzdanlara Para Çekimini Yasakladı