in

Kriptopara Yatırım Riskleri Araştırması Bu Sefer Rusya’dan

Rusya Merkez Bankası, 15 kredi firmasından ve Visa, Mastercard gibi ödeme sistemlerinden veri topluyor. Rusya Merkez Bankası, 2021’in ikinci yarısı için Rusya Merkez Bankası tarama programına göre, Bitcoin (BTC) gibi kriptopara birimleri için bir risk değerlendirmesi planladı.

Kriptopara yatırımının potansiyel risklerinin incelenmesi, “Rus bireyler ve kuruluşlar tarafından kriptopara birimi yatırımıyla bağlantılı sistemik riskleri” dikkate alacaktır.

Kriptopara, Bitcoin

Rusya Merkez Bankası, soruşturmanın bir parçası olarak Sberbank, VTB ve Tinkoff Bank gibi büyük bankalar, Visa ve Mastercard gibi ödeme sistemleri ve Western Union, Qiwi ve WebMoney gibi elektronik ödeme sağlayıcıları dahil olmak üzere 15 kredi kuruluşundan veri toplayacak.

Rusya Merkez Bankası ayrıca, Ekim veya Kasım 2021’e kadar yerleşik olmayan yatırımcıların öz sermaye yatırımları hakkında bir çalışma yayınlamak istiyor.

Rusya Merkez Bankası‘nın kripto ile ilgili risklere ilişkin değerlendirmesi, yerel yasa koyucular ve işadamlarından kurumun kripto endüstrisine karşı sert duruşuna ilişkin artan eleştirilerin ortasında geliyor.

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

Haziran ayı ortasında, Rusya Devlet Duma üyesi Fedot Tumusov, Rusya Merkez Bankası’nın kripto konusunda dar görüşlü olduğunu söylerken, endüstri kralı Oleg Deripaska, yerel endüstriye kriptopara birimlerinden kaçınması için baskı yaptığından dolayı merkez bankasını topa tuttu.

Bu haftanın başlarında, Rusya Merkez Bankası, ülkenin merkez bankası dijital para birimi olan dijital rubleyi test etmek için ilk pilot grubu kurdu.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

BTC ETH

BTC ve ETH Toparlanıyor mu? Teknik Görünüm Nasıl?

Kriptopara, Bitcoin

İngiltere NatWest Bankası’ndan Kriptopara Sınırlaması