in

Kriptopara Varlıklarının 8 Faydası

kriptopara

Yirmi yıl önce, internet üzerinden ticaret yapılabilmenin temelleri atıldığında, dijitalleşmenin nihayetinde merkez bankalarını ve geleneksel parayı geçersiz kılıp kılmayacağı sorusu gündeme geldi. Kriptoparaların yükselişiyle, bu sorular daha yüksek sesle sorulmaya başlandı.

Şimdilik kriptoparalar, fiat para birimlerini tamamen yerinden etmek şöyle dursun, henüz küresel ekonomileri ve finansal sistemleri etkileyecek bir konumda değil. Kripto henüz aynı derecede tüketici güvenine sahip değil ve güvenilir bir ödeme aracı veya hesap birimi olmak için hala çok volatil.

Ancak kripto alanındaki yenilik hız kesmeden devam ediyor ve kriptonun sunduğu faydalar göz önüne alındığında, bu varlık sınıfının geleceği umut verici.

Ancak kriptoparaları bu kadar benzersiz kılan nedir? Faydaları nelerdir?

  1. Eşler Arası İşlemler

Nakit ile ödeme yapmak dışında bir kredi kartı, bir uygulama veya banka havalesi ile ödeme yaptığınız anda, hızlı olsa bile işlemleriniz aracılar tarafından gerçekleştirilir.

Kripto işlemleri eşler arasında gerçekleşir, para doğrudan bir cüzdandan diğerine aktarılır. Bu, daha net bir denetim ve daha fazla hesap verilebilirlik sağlamakla birlikte aynı zamanda daha ucuzdur.

  1. Yüksek Derecede Gizlilik

Günümüzde yapılan geleneksel işlemler, bankalar tarafından tutulan defterlere kaydedilir. Bu defter hesap bakiyenizi, adınızı, gelirinizin kaynağını, ne satın aldığınızı ve kime ödediğinizi gösterir.

Temel Analiz

Kriptoparalar yüksek derecede gizlilik sağlar. İşlemler, cüzdan adreslerini, işlem tutarlarını, ödenen ücretleri ve saati ve tarihi gösteren halka açık defterlere kaydedilse de kimliğiniz ifşa edilmez. Bu, geleneksel sistemde maruz kaldığınız kimlik hırsızlığı ve benzeri risklerden sizi korur.

  1. Düşük veya Sıfır İşlem Ücreti

Banka veya havale yoluyla yurt dışına para gönderdiğinizde veya kredi kartınızı her kullandığınızda, işlem ücretleri bakiyenizden önemli bir miktar eksiltebilir.

Blokzincirindeki işlemleri doğrulayan madenciler genellikle ödüllerini ağın kendisinden aldıkları için işlem ücretleri genellikle çok düşüktür, bazen hiç yoktur. Genel olarak konuşursak, dünyanın başka bir ucuna kriptopara göndermek olabildiğince ucuzdur.

  1. Sermayeye Erişim

Banka hesabı olmayan yaklaşık 2 milyar insan bulunuyor. Banka hesabınız yoksa küresel finans piyasalarına katılamazsınız.

İnternet erişiminiz varsa, kriptoparalara erişiminiz vardır. Banka havalesi yoluyla kripto satın alabilir, OTC marketler aracılığıyla özel kripto hizmetlerinden yararlanabilir veya bir arkadaşınızla kripto için nakit alışverişi yapabilirsiniz. Kriptopara, sermayeye erişmenizi sağlar.

  1. Döviz Kuru Yok

Yurtdışına para gönderdiğinizde, yalnızca aracı şirketin aldığı hizmet ücreti yüzünden pahalı değildir. Döviz kurundan dolayı da pahalıdır.

kriptopara Binance Coin

Kriptoparalar, ülkeler ve merkez bankaları tarafından uygulanan döviz kurlarına, faiz oranlarına, önemli işlem ücretlerine veya diğer vergilere tabi değildir. Eşler arası olduğu ve herhangi bir fiat para birimine bağlı olmadığı için, başka bir ülkeye kriptopara göndermek, e-posta göndermek kadar kolaydır.

  1. Gerçek Anlamda Varlıklarınıza Sahiplik Olmak

Bankanızdaki para sizin paranız olsa da tamamen kontrolünüz altında değildir. Varlıklara el konulabilir, dondurulabilir, kaybedilebilir veya çalınabilir.

Kriptoparalar kendi cüzdanınızda tuttuğunuzda – ister sıcak cüzdanda ister soğuk cüzdanda olsun – para yalnızca sizindir. Ve özel anahtarlara sahip olan sadece kişi siz olduğunuz için, paranıza ne olacağını kontrol edebilecek tek kişi sizsiniz.

  1. Uyarlanabilirlik

Şu anda dünya çapında dolaşımda 2200’den fazla farklı kriptopara birimi var. Bu paraların çoğu, ödemeler, oylama, uygulama oluşturma, içeriği ödüllendirme vb. gibi özel kullanım durumları için yaratılmıştır. Bu, kriptopara fenomeninin ne kadar esnek olduğunu gösteriyor.

  1. Güçlü Güvenlik

Kriptoyu başka birine aktardıktan ve blokzincirinde doğrulandıktan sonra işlem geri alınamaz. Blokzincirinde birinin parası, kriptoparanın sahibi – özel anahtarı elinde tutan kişi – bir işlem gerçekleştirmediği sürece hareket edemez.

Blokzincirinde kullanılan güçlü şifreleme teknikleri, dolandırıcılıklara karşı koruma sağlar ve fonlarınızı neredeyse mükemmel şekilde korur.

Kaynak: AAXAcademy

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

KuCoin

KNFTb (NFTB) Kucoin’de Listeleniyor: $NFTB Nedir?

Bitcoin Fiyatı Rekorları Kırmaya Devam Ediyor | BTC Teknik Analizi