in ,

Kriptopara Sektöründe Yeni Tartışma: Madencilikte Yüksek Fosil Yakıt Kullanımı

Tesla ve SpaceX şirketlerinin CEO’su Elon Musk, bu hafta yaptığı açıklamada kriptopara sektöründe Bitcoin’in yüksek fosil yakıt kullanımına atıfta bulunarak insanların Tesla’nın arabalarını Bitcoin kullanarak satın alamayacağını açıklamıştı. 

Musk 13 Mayıs Perşembe günü Twitter üzerinden, “Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların hızla artan kullanımından, özellikle de herhangi bir yakıtın en kötü emisyonuna sahip olan kömürden endişe ediyoruz” açıklamasında bulundu. “Kriptopara birimi birçok düzeyde iyi bir fikir ve gelecek vaat eden bir yapıya sahip olduğuna inanıyoruz, ancak bunun çevre için büyük bir bedeli olamaz.”

Duyuru, bu yılın başlarında Bitcoin’e 1.5 milyar dolar yatırım yapan ve Mart ayında insanların kriptopara birimini kullanarak elektrikli arabalarını satın almalarına izin veren Tesla için 180 derecelik bir dönüş oldu. Musk’ın Perşembe günü yaptığı açıklamanın ardından, Bitcoin’in fiyatı %15’ten fazla düşüş kaydetti.

kriptopara

Bununla birlikte Bitcoin’in enerji kullanımına ilişkin endişeler yeni değil. Enerji analistleri, kriptopara biriminin yıllardır “enerjiye aç” olduğu konusunda uyarıda bulunuyorlar. The Nature of Bitcoin dergisinde geçen ay yayınlanan bir araştırma, ülkenin en büyük 10 şehrinden biri kadar büyük bir karbon ayak izine sahip olduğunu buldu. Endüstrinin elektrik kullanımını izleyen Cambridge Üniversitesi’ne göre, Bitcoin madenciliği ve işlemlerinin tek başına işlenmesi, Mısır veya İsveç’in tamamından yıllık olarak daha fazla enerji tüketiyor. Bitcoin endüstrisi bir ülke olsaydı, Cambridge’in verilerine göre en yüksek 25. enerji tüketicisi olurdu.

Daha Sürdürülebilir Enerji

Cambridge’in verilerine atıfta bulunan Musk, Bitcoin’in son aylarda enerji kullanımındaki artışın “çılgınca” olduğunu ifade etti. Tesla, “madencilik daha sürdürülebilir enerjiye geçer geçmez” işlemlerde Bitcoin kullanmayı planladığını da sözlerine ekledi. Bununla birlikte, enerji yoğun Bitcoin endüstrisi bazı fosil yakıt tesisleri için bir nimet olmuştur. Örneğin, yerel haberlere göre geçen ay New York’taki yerel yetkililer, bir doğal gaz tesisinde bir Bitcoin madencilik merkezinin genişletilmesini onayladı. Bitcoin enerji tüketimini izleyen Digiconomist’in kurucusu Alex de Vries Çarşamba günü Marketplace’e “Bitcoin madencilerinin yenilenebilir enerjiyi giderek daha fazla kullanmaya devam edip etmeyeceğini söylemek gerçekten zor” yorumunda bulundu. Bunun “pek olası olmadığını” düşündüğünü ve Bitcoin ağının “yarısından fazlasının” fosil yakıt kullandığını belirtti.

kriptopara

Bununla birlikte kriptopara birimi destekçileri, Bitcoin’in karbon ayak izinin azalacağı konusunda iyimser olmak için nedenler olduğunu sıralıyor. Kripto varlıklar üzerinde çalışan Castle Island Ventures’ın kurucu ortağı Nic Carter, Bloomberg TV’ye Bitcoin madencilerinin enerji karışımlarını ve güç kaynaklarını açıklamalarını görmek istediğini söyledi. “ABD’de Bitcoin madenciliği konusunda genel olarak Çin’den daha “yeşil bir ağa” sahip olduğunu da vurguladı”. Ayrıca Carter, Bitcoin madencilerinin “görevi kendilerini olabildiğince çevre dostu hale getirmek veya yapabiliyorlarsa yeşil enerji ve karbon sertifikalarını satın almalarını” gerektiğini ifade etti.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Huobi

Huobi DeFi Projelerine Yatırım Yapmak İçin 100 Milyon Dolarlık Fonu Başlattı

DeFi

APY Ve APR Nedir? Farkları Nelerdir?